قیمت انواع نوشیدنی گازدار در فروشگاه‌های زنجیره‌ای+ جدول

چرا مصرف نوشیدنی گازدار پس از ورزش مضر است؟

سودا سبب دهیدراتاسیون (از دست دادن آب بدن) می‌شود که این امر منجر به کار کشیدن بیش‌ازحد از کلیه‌ها می‌گردد و به همین جهت بسیار برای بدن مضر است.

کد خبر : 40017 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۲۸ - ۱۵:۵۳

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: تاثیر مصرف نوشیدنی‌های گازدار بعد از ورزش بر کلیهبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد مصرف نوشیدنی‌های قندی، گازدار و حاوی کافئین هنگامی‌که در آب‌وهوای گرم ورزش می‌نمایید، باعث افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های کلیوی می‌شود.

سودا سبب دهیدراتاسیون (از دست دادن آب بدن) می‌شود که این امر منجر به کار کشیدن بیش‌ازحد از کلیه‌ها می‌گردد.

یک تیم تحقیقاتی، پژوهشی بر روی تعدادی داوطلب در یک روز گرم تابستانی انجام دادند که در این مطالعه داوطلبان ابتدا به مدت یک ساعت ورزش کردند که شامل ۳۰ دقیقه تردمیل و پس‌ازآن دمبل زدن بود.

پس از ۴۵ دقیقه ورزش، آن‌ها به نوشیدن مایعات پر فروکتوز، حاوی کافئین و گازدار پرداختند و دوباره سیکل ورزشی را به مدت ۴ ساعت متوالی ادامه دادند.

محققان دمای بدن، ضربان قلب، فشارخون، وزن بدن و بیومارکر‌های کلیوی را قبل و ۲۴ ساعت بعد تمرین اندازه گرفتند.

نتیجه این پژوهش، سطوح بالاتر کراتینین خون و میزان پایین‌تر فیلتراسیون گلومرولی را پس از نوشیدن مایعات گازدار نشان داد.

وازوپرسین (هورمون ضد ادراری) خون این افراد پس از مصرف این نوع نوشیدنی‌ها افزایش یافت که نتیجه آن بالا رفتن فشارخون و از دست دادن آب بدن می‌باشد.

مشاهده گردید که مصرف نوشیدنی‌های گازدار در زمان ورزش و پس‌ازآن باعث جذب آب نمی‌شود، پس بهتر است از مصرف این‌گونه نوشیدنی‌ها اجتناب شود.

نظر شما