ضرورت تشکیل سمت قائم مقام بازرگانی در وزارت صمت

دولت برای واردات زمین بازی غلطی تعریف کرده است/ استدلال‌ها برای تشکیل وزارت بازرگانی ضعیف است

یک کارشناس اقتصادی گفت: استدلال های موافقان طرح تشکیل وزارت بازرگانی به خصوص در مجلس و دولت خیلی قوی به نظر نمی رسد.

کد خبر : 39384 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۱۶ - ۱۱:۱۱

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: امید پیرهادی  افزود: بطورکلی تشکیل وزارت بازرگانی برای رفع مشکلات بازار، نوسانات بازار به خصوص در کالاهای اساسی و بسیاری موارد دیگر یک صورت مسئله اشتباهی است.
وی همچنین اظهارداشت: اینکه گفته می شود با تشکیل یک نهاد جدید می توان مشکلات موجود را برطرف کرد حرف درستی به نظر نمی رسد.
این کارشناس مسائل اقتصادی ضمن اشاره به ریشه مشکلاتی که در سطح بازار وجود دارد، گفت: برای مثال دولت ارز چهار هزارو ۲۰۰ تومانی در بازار تزریق و برای واردات زمین بازی غلطی تعریف می کند که این عامل باعث می شود سرمایه های سرگردان برای استفاده از این رانت سوق پیدا کنند.
وی در ادامه افزود: ارز دولتی که برای واردات کالاهای اساسی به وارد کنندگان پرداخت می شود چون با نرخ ارز بازار آزاد تفاوت فاحشی دارد خود به خود باعث می شود برخی ها به وسوسه افتاده و بخواهند از این ما به تفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد استفاده کنند.
پیرهادی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه چگونه مبادرت به این کار می کنند، اظهارداشت: برای نمونه انواع و اقسام محصولات را با ارز دولتی وارد و به قیمت بالا در بازار آزاد به فروش می رسانند.
وی اضافه کرد: خیلی ها برای اینکه نوسانات قیمتی را توجیه کنند می گویند ارز کافی پرداخت نشده بنابراین باید ارز بیشتری پرداخت شود.
این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: تفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد مشکلات زیادی مانند رانت و فساد در جامعه ایجاد می کند.
وی ادامه داد: کشور در دهه های گذشته دارای وزارت بازرگانی بوده و مشکلات بازار، افزایش قیمت ها و تورم ها نیز وجود داشته است.
پیرهادی بیان داشت: اکنون که وزارت بازرگانی وجود ندارد می گویند دلیل اصلی بروز مشکلات در بازار، افزایش قیمت ها و بسیاری موارد دیگر خالی بودن جای این وزارتخانه در کشور است در صورتیکه دلیل اصلی مشکلات بازار نبود وزارت بازرگانی نیست.
وی یادآورشد: علت اساسی اینکه ضمن عمل نکردن به قانون تلاش می کنند با غلط تعریف کردن زمین بازی مانند تزریق ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی چالش های موجود را برطرف کنند که بدون شک با این گونه موارد و مسائل شدنی نیست.

نظر شما