دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی مشکل ارز صادراتی را حل نمی‌کند

سرگردانی صادرکنندگان میان قوانین/اختلاف ارز نیمایی و دولتی یکی از دلایل عدم بازگشت ارز است

نایب رئیس انجمن علمی بازرگانی ایران گفت: صادر کنندگان در میان قوانین متغییر بازگشت ارز حاصل از صادرات سردر گم مانده اند .

کد خبر : 39353 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۱۵ - ۱۵:۵۱

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین هومن هاتفی پور نایب رئیس انجمن علمی بازرگانی ایران در گفتگو با برنامه چالش گفت: در حال حاضر با چند نرخی بودن قیمت ارز در بازار و سامانه های مختلف صادر کنندگان از قیمت ارز بی خبرند و این در حالی است که ظرف ۶ ماه گذشته بیش از ۴۰ بخشنامه و مصوبه در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات صاد رشده است .
وی افزود: سیاست بانک مرکزی ناکارآمد است و طبق آمار های اعلام شده توسط همین بانک، سرخوردگی حاصل از عملکرد برای تاجران ایجاد شده است . یک صادرکننده به عنوان یک شخصیت ایرانی طی قراردهای تنظیمی با شرکای خارجی، تعهداتی را در خصوص صدور کالا متقبل می شود که با تصمیمات نا بهنگام منع صادرات، عدم اصمیان شرکت های خارجی در خصوص تاجران ایرانی به وجود خواهد آمد.
نایب رئیس انجمن علمی بازرگانی ایران با اشاره به انباشت خرماهای ایرانی در جنوب کشور گفت: با توجه به ماه مبارک رمضان قانون منع صادرات خرما صادر شد و این در حالی است که به گفته سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان قریب به ۲۳ هزار تن خرما در حال فساد است که این حجم از محصول با بسته بندی شکیل قادر به ارزی آوری بسیار خوبی برای کشور خواهد بود .
وی مهمترین مشکل در بخش صادرات را مدیریت دانست و گفت: در بخش مدیریت صادرات بیشترشاهد رفع مسئولیت هستیم . با نوسانات نرخ ارز مشکلات کسری بودجه تامین نمی شود و بله بیشتر به صادرات ما صدمه میخورد. ما با اندکی توجه می بینم کالایی صادر میشود، از سوی دیگر مشابه همان کالا در حال واردات است و این عملکرد چه توجیهی به همراه خواهد داشت .
وی ادامه داد: با این عملکرد مشخص است افرادی که در حال وضع قوانین صادراتی هستند آشنایی با روند اجرای صادرات و ورادات نداشته و مدام در حال آزمون و خطا هستند و قوانین جدید مدام در حال نقض قوانین قبلی است .
دکتر هومن هاتفی پور یکی از دلائل عدم برگشت ارز حاصل از صادرات را اختلاف ۴ برابری ارز دولتی با ارز نیمایی دانست .
وی نبود مشوق های صادراتی را از دیگر مشکلات پیش روی صادر کنندگان ذکر کرد و افزود: در سال گذشته، ۱۲۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شد ولی در عمل فقط ۲۰ میلیارد تومان در اختیار آن قرار داده شد و حال اینجا یک سوال مهم مطرح میشود که ما چه انگیزه ترغیبی برای تاجران خود ایجاد کرده ایم ؟
وی در ادامه گفت: در حال حاضر مسئولان عملکرد اشتباه خود را به گردن تحریم ها انداخته اند در حالی که ما با مشکل خود تحریمی دست به گریبان هستیم و تنها یک شعار در تمام دستگاه ها به گوش میرسد: “باید انجام شود” .

منبع: رادیو اقتصاد

 

نظر شما