طرح رتبه‌بندی کارخانجات صنایع غذایی
وزیر بهداشت حکم کرد

تغییر ناگهانی رئیس سازمان غذا و دارو/ شانه‌ساز سرپرست سازمان غذا و دارو شد

وزیر بهداشت محمد رضا شانه ساز را به عنوان سرپرست سازمان غذا و دارو کشور منصوب کرد. پیش از این مهدی پیرصالحی عهده دار سمت ریاست سازمان غذا و دارو بود که پنج ماه پیش به این سمت منصوب شده بود. یکی از انتظارات جدی وزیر بهداشت از رییس پیشین سازمان غذا و دارو مبارزه با امضاء طلایی و رانت در این سازمان بوده که گویا انتظارات وی به طور کامل برآورده نشده است.

کد خبر : 39280 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۱۴ - ۱۵:۲۲

 

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: سعید نمکی در این حکم خطاب به شانه ساز نوشت: با توجه به شرایط خاص کشور و ضرورت مقابله هوشمندانه با تحریم‌های ظالمانه دشمن با اعمال شیوه‌های جهادی و قرارگاهی جهت تامین واردات مواد اولیه صنعت داخلی و داروهای ساخته شده و همچنین تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور و از آنجایی که نحوه اداره کنونی آن مجموعه سازگاری و انطباق کامل با شرایط پیش رو را ندارد، بدینوسیله جناب عالی با توجه به سوابق و تجارب ارزنده‌تان به عنوان سرپرست سازمان غذا و دارو و مدیر اجرایی قرارگاه مذکور منصوب می‌شوید.

وی ادامه داد: امید است با استعانت از پروردگار بزرگ، تأسی به شیوه معصومین و پیگیری طریق شهدا و تلاشگران عرصه‌های جهاد و دفاع مقدس و بهره‌گیری از همفکری و مشارکت کلیه صاحبنظران درون و بیرون از آن مجموعه و با پیروی از مشی اعتدال دولت تدبیر و امید در انجام امور محوله موفق باشید.

نمکی نوشت: بدیهی است اداره آن مجموعه به شیوه قرارگاهی و با مشارکت دیگر اعضای منتخب اینجانب به عنوان هیات اجرایی تحت نظر مستقیم وزیر تا عادی شدن شرایط ادامه خواهد یافت. انتظار می‌رود همان گونه که از ابتدای حضور در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اصرار ورزیدم حمایت از تولید داخلی با اعتلای کیفیت از رسالت‌های اصلی ماست و در مورد محصولاتی که تولید داخل دارد اجازه ورود مشابه خارجی ممنوع است، این دستور شامل دارو و تجهیزات پزشکی است.

وزیر بهداشت در این حکم تصریح کرد: لیست مواد اولیه، دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز سریعاً بازنگری و با توجه به شرایط ارزی و اقتصادی در اولین جلسه مطرح و تصمیم‌گیری شود. به گونه‌ای که در هر شرایط نباید مشکلی به نام کمبود دارو و تجهیزات اساسی مورد نیاز داشته باشیم.
وی یادآور شد: ضروری است جلسات مستمر با شورای مشورتی منتخب اینجانب با حضور نمایندگان تولیدکنندگان، واردکنندگان، توزیع و عرضه‌کنندگان و همچنین نماینده انجمن‌های صنفی و علمی تشکیل و نظرت ایشان مورد توجه قرار گیرد.

پیش از این مهدی پیرصالحی عهده دار سمت ریاست سازمان غذا و دارو بود.

بساط امضاء طلایی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین وزیر بهداشت پیشتر از عملکرد سازمان غذا و دارو ابراز نارضایتی کرده بود و گفته بود هنوز در این سازمان رانت و امضاهای طلایی وجود دارد که باید این بساط جمع شود.

وی با برکنار اصغری و جایگزینی پیرصالحی خواستار مبارزه جدی با موضوع رانت و امضاء طلایی در این سازمان شده بود. هر چند که وزیر بهداشت پس از این انتصاب هم به صراحت اعلام کرد از عملکرد پیرصالحی راضی نیست و در جایی به صراحت گفت:« من هنوز از این اقدامات راضی نیستم و اخیرا هم به آقای دکتر پیرصالحی عرض کردم که گرچه در سازمان غذا و دارو کارمندان شریف کم نداریم، اما هنوز هم در این سازمان امضاهای طلایی وجود دارد و هنوز برخی به قول قدیمی‌ها دیزی‌شان پیش فر است و هنوز برخی می‌توانند در این سازمان از رانت استفاده کنند.»

البته اختلاف نظری هم بین وزیر بهداشت و رییس سابق سازمان غذا و دارو وجود داشت زیرا وی در واکنش به موضع وزیر مبنی بروجود امضاء طلایی در سازمان غذا و دارو گفته بود:«در سازمان رانت وجود ندارد بلکه در برخی موارد عدم شفافیت را داریم.»

به هرحال به نظر می‌رسد این اختلاف نظر و تصمیم جدی وزارت بهداشت برای مقابه امضاء طلایی در سازمان غذا و دارو در تغییر دوباره ریاست این سازمان تاثیرگذار بوده است.

نظرات شما

 1. مریم ناصری ۱۳۹۸/۰۳/۱۴

  در سه سال گذشته این چهارمین رییسی هست که برای سازمان غذا و داری کشور تعیین شده و متاسفانه مشکلاتش بهتر که نشده بدتر هم شده. علت اصلی سوی عملکرد این سازمان، بازوی مهم اجرایی اون یعنی آزمایشگاه مرجع غذا و دارو هست که از سال ۹۵ با روی کار آمدن مدیر جدیدی که اصلا سابقه کار در ساختار غذا و داروی کشور را نداشت به سرعت رو به اضمحلال رفته. این شخص تعدادی از نیروهای متخصص و باتجربه آزمایشگاه مرجع کشور را بدلیل همراهی نکردن با سیاستهای نادرست در امور تخصصی برکنار یا جابجا کرده و متاسفانه تاکنون هیچ یک از روسای سازمان غذا و دارو هم با وجود آگاهی از اعتراض فراوان متخصصان، جرات تغییر این مدیر را نداشتند.

 2. مرضیه امیری ۱۳۹۸/۰۳/۱۴

  من یکی از کارشناسان رسمی آزمایشگاه مرجع غذا و دارو هستم.یه نمونه کوچک از شاهکارای این مدیر رو بگم که کارشناسی رو که ۲۵ سال تخصص در مورد میکروبیولوژی داروها داشته برداشته و به یک قسمت بیربط انتقال داده. یا مثلا متخصصین آزمایشات بسته بندی غذایی، فلزات سنگین، سم شناسی غذا و آزمونهای بیولوژیک و خیلیهای دیگرو که مخزن سالها تجربه فنی بودند را جابجا کرده یا براشون عدم نیاز زده!!!

 3. محسن ۱۳۹۸/۰۳/۱۵

  چنین مدیرانی آفت پیشرفت و ارتقای علمی مجموعشون هستند

 4. نجفی ۱۳۹۸/۰۳/۱۸

  …وزیر محترم و انقلابی بهداشت اگر بدنبال اصلاح در سازمان غذا و دارو هستند لطفا ابتدا جلوی سوء مدیریت های گسترده و ویرانگر را بگیرند که موجب نابودی سرمایه های انسانی، تخصصی و فنی سازمان غذا و داروی کشور شده است.

 5. نادیا اکبری ۱۳۹۸/۰۳/۱۹

  در سازمان غذا و دارو به اندازه کارشناسانش مدیر و مدیر کل دارند. و تا جایی هم که دیدم با وجود فراوانی نعمت پستهای مدیریتی، باز هم همشون برای مدیر و مدیرکل شدن چه زیراب زنی ها و بی اخلاقی هایی میکنن.

نظر شما