کارخانه‌ها قدرالسهم نیمه اردیبهشت خود را به سازمان چای پرداخت کردند

روایت یک چایکار از پیامدهای منفی طرح اصلاح ساختار صنعت چای در اواخر دهه ۷۰

یک تولیدکننده برگ سبز چای دهه ۷۰ را اوج شکوفایی صنعت چای کشور عنوان کرد و مدعی شد احیاء سازمان چای در سال ۸۸ جانی دوباره به این صنعت بخشیده است.

کد خبر : 38448 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۲۹ - ۱۶:۴۸

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین اکبر باشلقی فومنی گفت: تولید برگ سبز و چای خشک در این دهه به ترتیب به میزان ۳۵۰ و ۷۰ هزار تن در سال رسیده بود.
وی همچنین اظهارداشت: دولت اواخر سال ۷۸ و ۷۹ اعلام کرد که از چای حمایت نمی کند یعنی برگ سبز چای را بصورت تضمینی از چایکاران خریداری نخواهد کرد بلکه کشاورزان با کارخانه داران توافق و محصول خود را از این طریق به فروش برسانند.
تولیدکننده برگ سبز چای گفت: متاسفانه این طرح به دلیل عدم همکاری کارخانجات چایسازی با شکست مواجه شد.
وی در ادامه افزود: باغدار همان سال بهترین برگ سبز چای را تحویل کارخانه دار دارد اما متاسفانه برگ سبز پس تبدیل به چای خشک درانبارها دپو و به فروش نرفت.
باشلقی فومنی تصریح کرد: حقیقیت قضیه اینکه با عدم فروش چای کارخانه دار پول چایکار را پرداخت نکرد و کشاورزان از کشت و کار چای دلسرد شدند.
وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: این روند تا اواخر سال ۱۳۸۸ ادامه یافت و با کمال تاسف سطح زیرکشت باغات چای از ۳۲ هزار هکتار به دلیل رهاشدگی باغات و تغییر کاربری به ۲۰ هزار هکتار کاهش یافت.
این تولید کننده برگ سبز چای با اشاره به این جمله که سال ۱۳۸۸ سازمان چای کشورمجدد احیا شد، گفت: خوشبختانه احیای این سازمان جانی دوباره به صنعت چای کشور بخشید.
وی افزود: احیای باغات متروکه، تشکیل صندوق توسعه چای، پرداخت وام های مناسب برای تجهیز باغات به آبیاری تحت فشار، بهزراعی، خرید ماشین آلات مورد نیاز و بسیاری موارد دیگر از جمله اقداماتی که طی سال های اخیر از سوی دولت و سازمان چای در این حوزه انجام شده است.
باشلقی فومنی در ادامه با بیان اینکه چای یک گیاه دائمی است، اظهارداشت: هرساله برگ چینی چای از فصل بهار آغاز می شود.
وی اضافه کرد: بهترین و بیشترین برگ سبز چای مربوط به ماه های اردیبهشت و خرداداست.
این تولید کننده برگ سبز چای گفت: برداشت برگ سبز چای باغات دیم در فصل تابستان یک چین و در باغات مجهز به سیستم آبیاری بارانی چهار تا پنج چین است.
وی به رادیو اقتصاد افزود: اغلب باغات چای شمال کشور در شرایط حاضر بصورت دیم است.

نظرات شما

  1. احمدی فرد ۱۳۹۸/۰۲/۳۰

    این دوست کشاورز ما متاسفانه چیزهایی رو گفتن که همه میدونن و این درد و مشکلات تمام چای نبود .طرحی که قرار بود در عرض پنج سال اجرا و در صورت موفقیت دایمی شود اما این طرح به یکباره بدون حضور هیچ عقل سلیمی با امضای استاندار اسبق و مدیرعامل وقت بزرگترین خیانت به جامعه کشاورزی گیلان و کشور شد طرحی که بانیان آن دست خوش کلانی گرفتن .اما اشتباه بزرگتر بعد ابقای سازمان چای، سپردن سکان این سازمان به فردی که به روایت انتخابات ۵ درصد چایکار قبولش نداشتند تا تیشه به ریشه چایکار و صنعت چای کشور زده شود افرادی غلام حلقه به گوش یک سری بزرگان بودن بدون علم حلم و تدبیر که گذشت زمان چهره واقعی شان را به مردم گیلان نشان داد.
    چایی که در طول سالها دپو شد چای های بی کیفیتی بودند که حاصل عقب ماندگی کارخانجات از صنعت چای جهان بود.
    ارتقای کنونی در چند سال اخیر چای ربطی مدیران اخیر در سازمان چای کشور و یا شق القمر کردنشون ندارد .حمایت این چند سال اخیر دولت به همت مدیران دست پاک کنونی صندوق حمایت صنعت چای است که مطمنا کسی غیر از اینان بودن همان آش و همان کاسه بود و بی گمان گذشت زمان با کنار رفتنشان و حضور افراد نانجیب فاتحه چای باید خوانده میشود.

نظر شما