رییس سازمان چای:بعضی کارخانجات به درخواست خرید چای بالاتر از قیمت تضمینی تمکین نمی‌کنند/قیمت متوسط چای فله ۲۰ هزار تومان است

رئیس سازمان چای کشور می‌گوید برخی کارخانجات از درخواست این سازمان برای خرید چای بالاتر از قیمت تضمینی تمکین نمی‌کنند.

کد خبر : 38237 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۲۵ - ۱۹:۲۵

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین حبیب جهانساز با اشاره به افزایش ۲۱ درصدی نرخ خرید برگ سبز چای در سال ۹۸ اظهار کرد: امسال قیمت خرید برگ سبز چای نسبت به رشد تورم افزایش نسبتاً خوبی داشته است.

حبیب‌الله جهانساز افزایش درآمد کشاورزان چای‌کار را صرفاً بالا بردن نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای تعیین‌کننده ندانست و گفت: در حال حاضر بعضی از کارخانه‌داران بین سه هزار تا ۱۰ هزار ریال بالاتر از قیمت تضمینی برگ سبز چای از کشاورزان خرید می‌کنند هرچند که بعضی از کارخانجات به این موضوع تمکین نمی‌کنند.

وی با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات چای خشک تصریح کرد: با توجه به اینکه بازار به نفع چای داخلی است و مردم به‌خوبی مصرف چای ایرانی را شناخته‌اند انتظار می‌رود که کارخانه‌داران بخشی از منافع خود را به کشاورز برگردانند.

رئیس سازمان چای کشور افزایش تولید محصول را از دیگر عوامل افزایش درآمد کشاورزان چای‌کار دانست و گفت: با اجرای عملیات به‌زراعی، به‌باغی، شخم و هرس به‌موقع و آبیاری باغات چای می‌توان در افزایش تولید تأثیرگذار بود این درحالی‌که کشاورزانی هستند که بخشی از عملیات باغی خود را انجام نمی‌دهند.

جهانساز با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت متوسط چای بسته‌بندی ممتاز در بازار بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است، افزود: در حال حاضر قیمت متوسط چای فله در عمده‌فروشی‌ها حدوداً ۲۰ هزار تومان است و اینکه گفته می‌شود حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود، چنین نیست.

وی با اشاره به اینکه برای خرید چای فله‌ای با تناژ بالا هنوز خریداری ورود نکرده، تصریح کرد: چای فله مخلوطی از تولید بوده که ۲۰ تا ۲۵ درصد آن به‌عنوان چای ممتاز بسته‌بندی و بقیه با عنوان چای قلم، شکسته و باروتی برای مصرف‌کننده و عرضه به بازار تفکیک می‌شود.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه کار برداشت چای از ۲۵ هزار هکتار باغات چای شمال کشور توسط ۵۵ هزار خانوار از هشتم اردیبهشت امسال آغاز شده، افزود: تاکنون هفت هزار تن چای خشک بهاره توسط ۱۵۴ کارخانه چای سازی تولیدشده که این میزان تولید خود می‌تواند در تنظیم بازار نقش تأثیرگذاری داشته باشد.

منبع: فارس

نظر شما