برداشت 35 هزار تنی برگ سبز چای کیفی
رییس سازمان چای خبر داد؛

برداشت ۳۵ هزار تنی برگ سبز چای کیفی از مزارع شمال/ واریز ۲۹ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران توسط کارخانجات چای

رییس سازمان چای گفت: تاکنون ۳۵ هزار تن برگ سبز چای کیفی توسط چایکاران استان های گیلان و مازندران برداشت و تحویل واحدهای عمل‌آوری شده است.

کد خبر : 38198 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۲۵ - ۱۰:۳۷

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، حبیب جهان‌ساز گفت: ارزش بهای برگ سبز برداشت شده توسط چایکاران ۱۱۴ میلیارد تومان است که ۲۹ میلیارد تومان از قدرالسهم کارخانه های چایسازی به حساب چایکاران واریز شده است.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۹۰درصد برگ سبز برداشت شده از نوع درجه یک بهاره است که نسبت به چای درجه یک در مدت مشابه سال گذشته، ۳۴درصد افزایش دارد.

رییس سازمان چای با اشاره به اینکه سال بهره برداری خوبی برای چای پیش بینی می شود، اظهار داشت: در مجموع به دلیل پرداخت تسهیلات برای عملیات بهزراعی و مکانیزاسیون باغ‌های چای و وارد کردن دستگاه های جدید، شرایط اقلیمی و بارندگی های مناسب برگ سبز بیشتر و با کیفیت بهتری به‌ویژه از نوع بهاره توسط چایکاران برداشت و تحویل شده و رغبت بیشتری در کشاورزان برای حضور در باغ ها و برداشت از محصول چای به‌وجود آمده است.

وی تصریح کرد: رقابت خوبی بین کارخانه‌های چایسازی برای خرید برگ سبز چای بالاتر از نرخ تضمینی برای اولین بار در سال جاری ایجاد شده که موجب می‌شود باغ های چای در سال جاری بیشتر احیا شده و رونق بگیرد.

جهان‌ساز خاطرنشان کرد: حدود چهار هزار هکتار از باغ های چای طی چند سال اخیر و یک هزار هکتار نیز در سال گذشته احیا شدند و چهار تا پنج هزار هکتار باغ چای وجود دارد که باید مجددا احیا شوند.

در فصل زراعی جاری، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک ۳۲ هزار و ۷۵۰ ریال و برگ سبز درجه دو، ۱۸ هزار و ۴۹۲ ریال تعیین شده که نسبت به سال قبل، به ترتیب ۲۰ و ۲۱ درصد افزایش داشته اند.

برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.

لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان (رشت) قرار دارد و این شهرستان به عنوان پایتخت چای ایران مشهور است.

منبع: ایرنا

نظر شما