رییس سازمان چای: از عملکرد کارخانه ها در خرید برگ سبز چای راضی هستیم

رئیس سازمان چای کشور گفت: تاکنون ۳۲ هزار و ۱۲۴ تن برگ سبز چای به صورت تضمینی از چایکاران استان‌های شمالی در گیلان و مازندران خریداری شده است.

کد خبر : 38139 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۲۴ - ۱۱:۳۶

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: حبیب جهانساز  وضعیت برداشت برگ سبز چای در استان‌های شمالی را مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: تاکنون ۳۲ هزار و ۱۲۴ تن برگ سبز چای به صورت تضمینی، از چایکاران استان‌های شمالی در گیلان و مازندران خریداری شده است.

رئیس سازمان چای کشور ارزش برگ سبز چای خریداری شده توسط کارخانجات چایسازی را برشمرد و عنوان کرد:‌ با توجه به خرید بیش از ۳۲ هزار تنی برگ سبز چای، ارزش این مقدار چای خریداری شده از کشاورزان چایکار گیلان و مازندران، بیشتر از ۱۰۴ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

جهانساز در مورد نوع برگ سبز خریداری شده توسط کارخانجات چایسازی نیز ابراز داشت: از میزان برگ سبز خریداری شده امسال، معادل ۹۹٫۳۴ درصد آن یعنی چیزی در حدود ۳۱ هزار و ۹۱۳ تن چای درجه یک و حدود ۶۶٫ درصد آن معادل ۲۱۲ تن آن نیز چای درجه دو بوده است.

وی به استحصال بیش از ۷ هزار و ۲۲۸ تن چای خشک در کارخانجات فرآوری چای شمال اشاره کرد و ابراز داشت: تا به امروز مبلغ ۲۶ میلیارد و ۱۱۰ میلیون تومان از بهای برگ سبز چای خریداری شده به حساب عابر بانک چایکاران استان‌های گیلان و مازندران واریز شده است.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه تعداد ۱۵۸ کارخانه چایسازی در سطح استان‌های گیلان و مازندران مشغول خرید تضمینی برگ سبز چای‌ هستند اظهار داشت:‌ امسال قدرالسهم صاحبان کارخانجات چای برای پرداخت بهای برگ سبز چای ۵۴ درصد و ‌قدرالسهم دولت ۴۶ درصد تعیین شده است.

جهانساز روند پرداخت قدرالسهم کارخانجات چایسازی به چایکاران شمالی را راضی کننده دانست و با ابراز امیدواری از ادامه یافتن همین روند در ماه‌های آینده عنوان کرد: هم اکنون تعداد ۱۵۷ کارخانه چایسازی فعال واقع در دو استان گیلان و مازندران در امر خرید برگ سبز چای مشارکت می‌کنند.

وی با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد و نحوه قیمت‌گذاری برای خرید تضمینی برگ سبز چای از کشاورزان خاطرنشان کرد: امسال قیمت خرید هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک معادل ۳۲ هزار و ۷۵۰ ریال و هر کیلوگرم چای درجه دو نیز معادل ۱۸ هزار و ۴۹۲ ریال تعیین شده است.

منبع: تسنیم

نظر شما