آشنایی با زندگی مخترع چای تی بگ

۱۷۱ سال پیش در چنین روزی توماس جانستون لیپتون مخترع چای آسان یا همان چای تی بگ در گلاسکو در شمال انگلیس زاده شد. می‌گفت: «نه از کسی کمکی گرفتم نه یک پول سیاه. فقط مادرم ستاره راهنمایم بود».

کد خبر : 37923 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۲۰ - ۲۲:۰۵

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: پدر و مادر جانستون لیپتون (Thomas Johnstone Lipton) ایرلندی و کشاورز بودند و به خاطر آفتی که به زمین‌هاشان خورد، تنگدست و مهاجر شدند. ۱۳ ساله بود که باید مدرسه را رها می‌کرد و برای گذران زندگی کارگر چاپخانه، خیاطی و سپس فروشنده دکان کوچک پدر و مادرش می‌شد.

۱۶ ساله بود که نخست ملوان کشتی‌های داخل انگلیس شد تا اینکه توانست در یک کشتی مسافرتی بین‌المللی استخدام و راهی آمریکا شود. در چندین ایالت آمریکا مانند ویرجینیا، نیوجرسی و کارولاینای جنوبی زیست و در کشتزارهای تنباکو و برنج به عنوان حسابدار کار کرد و با کاشت و برداشت فراورده‌های کشاورزی آشنا شد.

۲۲ ساله بود که به انگلیس بازگشت و در زادگاهش یک فروشگاه کوچک خواربار برپا کرد و در مدت کوتاهی توانست آن را به فروشگاه زنجیره‌ای “بازار لیپتون” گسترش دهد.

در آن زمان چای نوشیدنی اعیان و اشراف و در انحصار بازرگانان لندن بود. لیپتون این انحصار را شکست، در ۴۲ سالگی به سریلانکا سفر کرد و برای تهیه چای ارزان با جِیمز تایلِر بازرگان بزرگ چای در آن سرزمین قرارداد بست. همزمان چای خشک آماده را در کیسه‌های کوچک به بهای ارزان عرضه و همگانی کرد که تا کنون به نام چای لیپتون شناخته است.

او توفیق بازرگانی را در بهای مناسب برای همه می‌دانست. از آنجا که بسیار ورزش‌دوست هم بود، مسابقه قایقرانی را به ویژه در آمریکا باب کرد و پادشاهان انگلیس ادوارد هفتم و جرج پنجم را هم در این مسابقات همراه برد و آنقدر در آن رقابت‌ها شرکت کرد که آمریکایی‌ها برای دلجویی از او “جام بهترین بازنده مسابقات قایقرانی” را به او دادند.

او هرگز ازدواج نکرد و مادرش را بهترین زن بلکه بهترین انسان جهان می‌دانست. سِر توماس لیپتون در ۸۲ سالگی در لندن درگذشت.

منبع: دویچه وله

نظر شما