چهار استدلال در رد توانایی پژوهشکده چای برای تولید ۴۰ تا۵۰ هزار نهال جدید

یکی از مخاطبان پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین با ارسال یادداشتی ادعای رییس پژوهشکده چای درباره تولید ۴۰ تا ۵۰ هزار نهال جدید چای برای سال آینده را به چالش کشید و چهار استدلال را برای ناتوانی پژوهشکده چای در تحقق این ادعا مطرح کرد.

کد خبر : 37782 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۱۸ - ۱۱:۴۴

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین روز گذشته آقای محمدنقی پاداشت، رئییس محترم پژوهشکده چای اعلام کرد:« تولید ۴۰ تا ۵۰ هزار نهال جدید چای برای سال آینده در دستور کار محققان این پژوهشکده است.»

یکی از مخاطبان پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین که گویا دستی هم برچایکاری دارد به این صحبت‌های رئیس پژوهشکده چای واکنش نشان داده و نوشته است:

اول اینکه هدف شما از تولید ۴۰ تا ۵۰ هزار نهال چیست ؟ به طور حتم تصمیم ندارید که باغچه بگیرید؛ باتوجه به مساحتی از باغات چای که نیاز به اصلاح دارند، تقریبا صد سال طول می‌کشد که نهال مورد نیاز را تولید کنید. (در هر هکتار حدود ۱۲۰۰ نهال کشت می شود)
دوم اینکه از کدوم بوته مادری نسبت به گرفتن قلمه اقدام می‌کنید؟ اگه منظورتون نهال ۱۰۰ که چند ساله تبلیغات کردید و گفتید محقق‌های شما ابداع کردند اما ما می‌دانیم با وجود آبیاری به موقع ، کود و…بیشترشان خشک شدند؛ نمونه‌اش دو کشت نهال دوره کاشف السلطنه در سال‌های قبل که حتی یک نهال هم سالم نماند.
سوم اینکه کشت قلمه چای شرایط خاص خودش را دارد اما بیشتر ایستگاه‌های شما به مخروبه تبدیل شده‌اند.
چهارم اینکه هزینه تولید نهالی که از جیب دولت و یا هرجایی خرج می‌شود مثل تمام طرح‌هایی که محققان شما اجرا کردن و حتی یک درصد هم مورد توجه چایکاران قرار نگرفته، به نوعی هدر دادن پول است. مگر اینکه منظور شما کشت نهال بذری باشد که  به طور مطمئن تا چند سال آینده خود کشاورزان مثل سال‌های قبل بدون نیاز به مجموعه شما و هزینه‌های سنگین شما این کار را انجام خواهند داد.

نظرات شما

 1. وحید رضا ۱۳۹۸/۰۲/۱۸

  این مخاطب شما متاسفانه هیچ اطلاعی در باره چای ندارند و معلومه که با مجموعه پژوهشکده مشکل شخصی دارند ، اولا که برای معرفی یک رقم به سالیان سال نیاز به تحقیق و آزمایش داره که خوشبختانه به دورقمی امید بخش رسیدیم که به زودی تکثیر و در اختیار کشاورزان خواهد گرفت دومااگه امثال شما کننده کار بودید که وضعیت باغ های چای ما به این روز نمی افتاد ،پژوهشکده وظیفه اش تحقیق هستش ولی وقتی کشاورز دلش نمی‌خواهد از تحقیقات استفاده کنه ،مقصر پژوهشکده نیست ،سوما نسل جدید به وجود امده که باغات خودشان را به کمک کارشناسان پژوهشکده متحول کردند که هر سال به تعداد این افراد اضافه می شود البته بیشتر در غرب گیلان هستند البته در لاهیجان و شرق هم تعدادی محدود به کمک کارشناسان پژوهشکده چای در حال تحول باغداری خود هستند ، این مخاطب مثلاً اسناد به چای اگه لاهیجانی هستند به سوستان بالا سر بزند تا ببیند کشاورزان آنجا در شیب تند به کمک محققان پژوهشکده چه تحولی به وجود آورده اند و اگه در غرب گیلان ساکن هستند توصیه می کنم به برادران یاسنی سری بزنند،

 2. رضا ۱۳۹۸/۰۲/۱۸

  درود بر شما. روی سخن بنده با کسی است که بیرون گود نشسته و میگوید لنگش کن. برادر عزیز که از کشت و کار علمی چای سر رشته و اطلاع ناجیزی داشته و با تهمت و افترا سعی در نادیده گرفتن زحمات چندین ساله عده ای محقق دلسوز را دارید، شما اگه یک نگاه دقیق به باغ چای می انداختید با یک حساب سر انگشتی و ضرب طول در عرض همان باغ متوجه می شدید که تعداد نهال مورد نیاز در هر باغ چای ۱۲۰۰ عدد نیست!! برادر جان اگر دیدید رییس یک پژوهشکده فعال دولتی عدد و رقمی اعلام میکند مطمئن باشید که با تجربه و تخصصی که دارد حرف بی ربط نمی زند و بر اساس منطق و اصول عدد و آمار را اعلام میکند. منظور ایشان تعداد نهال هایی است که به آن نهال برتر اطلاق می شود وگرنه شما و هر کس بی اطلاع و بی تجربه دیگر هم میتوانید به هر تعداد ممکن با کاشت بذر چای، نهال تولید نمایید. ضمنا در مورد نهال کاری پیرامون مقبره کاشف اطلاع داشته باشید علت عدم رشد نهال های یکساله و جوان، عدم نگهداری مناسب و قرار گرفتن در جایی بود که پس از بارش نعمت برف، محل بازی و تفریح واقع شده بود . در صورتی که شما و هر مدعی دیگر به خصوصیات و مزایای کلون اصلاح شده ۱۰۰ معترضید، با مراجعه به مراجع و مراکز علمی ذی ربط می توانید از خصوصیات بارز آن مطلع شوید کما اینکه بزودی با معرفی رسمی آن و مشاهده عملکرد کمی و کیفی در عرصه خواهیم بود. عینک بد بینی خود را کنار بگذار برادر من، علت عدم ترقی صنعت چای همین بدبینی ها و مغرضانه سخن گفتن است. عزت زیاد

 3. رضا ۱۳۹۸/۰۲/۱۸

  چرا نظرات را سانسور میکنید؟؟

 4. مخاطب ۱۳۹۸/۰۲/۱۹

  البته ایشون از غرض شخصی گفتن !!بله درسته وقتی به مراکز این مجموعه که نوشته شده ایستگاه تکثیر نهال مراجعه میکنی قادر به تامین هزار نهال چای نبوده و معرفی به سازمانشون در لاهیجان کرده و اونجا هم ۱۰۰۰ نهال ندارن بمن بدن میشه غرض شخصی.
  اما در مورد کشاورزایی که ایشون گفتن از ۱۰۰ هزار خانوار ده تا کشاورز از این مجموعه استفاده کنن جای تامل داره !!
  و بعد اینکه معضل کنونی باغ چای پیری سن بوته ها ،نماتد چای و کم بود آب هستش این نهالهایی که ایشون ادعا میکنن کدام سازمان تایید میکنه که این مشکلات رو رفع کنه ؟! که با این روند کشت نهال اون سازمان سالی ۵۰ هزار تا دویست سال آینده باغات چای اصلاح میشن با توجه به اینکه سن ۸۰ درصد بوته های چای پایان یافته و چایی که از این باغات اکنون برداشت میشه به نصف به بیست سال پیش رسیده که نشانه کهولت سن و عدم بصرفه بودن و در نهایت جایگزینی بوته های جدیده
  و دیگر اینکه نهال قلمه حتما نیاز به آبیاری داره که با این کمبود آب و در شیب قرار داشتن ۹۰ باغات چای که امکان نصب سیستم گزاف آبیاری رو نداره ،حتی کشت این نهالها غیر عاقلانه است!!
  و اینکه کدام سازمان و مسول ذی ربط یا بقول ایشون بیست سال روند کار و هزینه گزاف تایید کرده این نهالی که ادعا دارند مقاومت به نماتد و خشکی داره !؟و یا حتی صراحتا مدیران پژوهشکده در این همین جا اعلام کنن این نهالها مقاومت به خشکی و نماند و بیماریهای دیگه داره !!!
  ناتوانی پژوهشکده چای از آنجایی پیداست که برای کشت نهال دور کاشف السلطنه بجای کشت نهالهای مورد تایید این آقایون شهرداری بجای استفاده که مطمنا از پژوهشکده نا امید شده دست به دامان چایکار کم سواد منطقه شده و نسبت به کشت بوته های چند ساله اقدام کردن که جای تامل داره!!
  مطمنا گذشت زمان تا چند سال آینده ادعای اینها رو نشون میده .

 5. مخاطب ۱۳۹۸/۰۲/۱۹

  و حرف آخر در مورد کشت چای و یا بقول همین محققان اصلاح باغات چای ؛
  اگر می بینیم پدرانمان در کشت و گسترش بوته های چای موفق شدند این بوده که نهالهای بذری و حتی کاشت مستقیم بذر چای را در جنگلهایی آباد کردند و کاشتند که خاکی غنی حاصل هزاران سال انباشت شده بوده اما اکنون تقریبا تمام خاک باغات چای فقیر آلوده به بیماری و حتی مسموم به کودهایی شیمیایست که عقل حکم میکند در فکر همین بوته های مانده باشند و در زمینهای بایرو آلوده به سرطان چای یعنی نماتد چای در فکر کشتی جایگزین بوده و تمام این کارها آب در هاون کوبیدن است. هر چند معتقدم هیچ کشاورزی به صنعت چای نمی رسد. موفق باشید .

نظر شما