توضیح رییس مرکز آمار درباره تورم ۵۱/۴ درصدی غذا و نوشیدنی در سال ۹۷

رئیس مرکز آمار معتقد است، آمار تورم نشان‌دهنده تغییرات قیمت مجموعه‌ای از کالا‌ها به‌طور میانگین است و میزان گرانی کالا را نشان نمی‌دهد.

کد خبر : 37087 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۰۵ - ۱۰:۰۶

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار با بیان اینکه علت استفاده از ۲ عدد برای اعلام تورم، محاسبه بر مبنای دو فاصله زمانی است، گفت: تغییر شاخص کل فروردین امسال نسبت به فروردین سال قبل ۴/ ۵۱ درصد است و معنی آن این است که خانوار‌ها ۴/ ۵۱ درصد بیشتر از فروردین پارسال برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» پرداخت کرده‌اند، اما نرخ تورم در ۱۲ ماه اخیر حدود ۳۱ درصد است که البته رقم بالایی است. پارسا افزود: این اعداد میانگین است، درست مثل دانش‌آموزی که ممکن است نمره تک داشته باشد، اما در درس‌های دیگر نمره بهتری گرفته باشد. رئیس مرکز آمار با اشاره به ارقام اعلام شده برای برخی از کالا‌ها اظهار کرد: ما در کنار افزایش ۴۵۰ درصدی برای پیاز و افزایش ۲۲۰ درصدی برای رب، کاهش ۳۰ درصدی برای لیموترش داشتیم و مجموع و میانگین این اعداد و ارقام مشابه آنها باید در آمار ما محاسبه شود. وی گفت: اگر هموطنانمان اعداد و ارقام مربوط به زندگی روزانه خود را نیز به همین روش جمع و تفریق کنند، به آمار ما می‌رسند.

پارسا تاکید کرد: به‌عنوان رئیس مرکز آمار باید به مردم و محققان این اعتماد را بدهیم که این ارقام صحیح است.

رئیس مرکز آمار در عین حال افزود: البته ما نمی‌توانیم ادعا کنیم که این رقم در همه نقاط کشور یکسان است؛ چراکه ما به همه فروشگاه‌ها یا مناطق مراجعه نکرده‌ایم، بلکه براساس معیار‌ها و روش‌های علم آمار عمل و میانگین‌ها را محاسبه و ارائه کرده‌ایم. پارسا گفت: همان آمار مربوط به گرانی هم در مرکز آمار تهیه و ارائه می‌شود و اگر کسی بخواهد می‌تواند حتی میزان افزایش قیمت نوشیدنی به‌خصوصی را دریافت کند. رئیس مرکز آمار با ارائه جداولی از ارقام مربوط به مواد غذایی تصریح کرد: ما ابایی از اینکه افزایش قیمت مثلا ۴۵۰ درصدی یک کالا را اعلام کنیم نداریم.

وی با اشاره به اینکه رقم مربوط به افزایش اجاره خانه به‌طور متوسط ۲۵ درصد است افزود: این رقم در نقاط مختلف کشور و حتی مناطق مختلف تهران متفاوت است و رقم اعلام شده، آمار میانگین است. رئیس مرکز آمار تصریح کرد: به‌عنوان مثال در سیل اخیر حدود نیم درصد مردم همه دارایی خود را از دست دادند، اما این نیم درصد در مقابل همه مردم کشور رقم بالایی نیست. پارسا همچنین خطاب به مردم گفت: من خواهش می‌کنم که با اختصاص یک یا دو روز از دستمزد ماهانه خود برای کمک به سیل‌زده‌ها، مشکل این هموطنان را حل کنند.

نظر شما