تاخیر یک هفته‌ای برداشت برگ سبز چای به دلیل سرما
رئیس سازمان چای مطرح کرد؛

رشد ۲۰ درصدی تولید چای به دلیل بارندگی‌های مناسب/افزایش قیمت برگ سبز چای با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

رئیس سازمان چای با اشاره به اینکه تولید چای امسال افزایش ۲۰ درصدی خواهد داشت، گفت: اما با توجه به قیمت چای خشک در بازار، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یا تغییرات نرخ ارز قیمت برگ سبز با نرخ‌هایی بالاتر از کشاورزان در بازار آزاد خریداری می‌شود.

کد خبر : 36858 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۰۱ - ۱۲:۵۵

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، حبیب جهان‌ساز از آغاز برداشت برگ سبز چای از هفته اول ادیبهشت خبر داد و گفت: با توجه به بارندگی‌های مناسب در سال زراعی جدید پیش بینی می‌شود که خرید تضمینی برگ سبز چای با افزایش ۲۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۲۵ هزارتن برسد.

وی با اشاره به اینکه اخیرا شورای اقتصاد نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای را اعلام کرده است، افزود: در سال زراعی جدید نرخ خرید تضمینی برگ سبز درجه یک با افزایش ۲۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ هزار و ۳۷۵ و برگ سبز درجه ۲ با رشد ۲۱ درصدی یک هزار و ۸۴۹ تومان اعلام شده است.

جهان ساز با اشاره به اینکه قیمت تضمینی برگ سبز چای به معنای ارزش واقعی محصولات نیست، بیان کرد: در تمامی محصولات کشاورزی نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای به معنای ارزش واقعی محصول در بازار نیست چرا که با توجه به قیمت چای خشک در بازار، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یا تغییرات نرخ ارز قیمت برگ سبز با نرخ‌هایی بالاتر از کشاورزان در بازار آزاد خریداری می‌شود.

رئیس سازمان چای درباره تاثیر بارندگی‌ها و سیل‌های اخیر در میزان خسارت باغات چای گفت: بارندگی‌های اخیر نه تنها خسارتی به باغات چای استان گیلان وارد نکرده است، بلکه در نفوذ پذیری آب‌های زیر زمینی و تولید چای تاثیر بسزایی دارد.

وی ادامه داد: با توجه به پوشش اراضی شیبدار باغات چای، بارندگی‌های اخیر خسارتی به استان گیلان وارد نکرده است چرا که تمامی اراضی شیبدار منتهی به شهر‌ها و آبادی‌ها پوشیده از باغات چای است که این امر به تثبیت خاک و نفوذ پذیری آب کمک می‌کند.

جهان ساز در پایان درباره آخرین وضعیت قیمت چای خشک در بازار تصریح کرد: با توجه به نوسان نرخ ارز، قیمت چای خشک در بازار عمده فروشی و خرده فروشی افزایش یافته است به طوری که هم اکنون به طور متوسط هر کیلو چای خشک با نرخ ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما