مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه در گفتگو با نوش آنلاین مطرح کرد:

دولت موافق خرید تضمینی چای در سال ۹۸ است/امکان ایجاد ردیف مستقل برای خرید تضمینی چای در بودجه ۹۸ وجود دارد/ اعداد خرید تضمینی کاهش نمی‌یابد و امکان شارژ منابع هم وجود دارد

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه با تکذیب خبر حذف ردیف بودجه خرید تضمینی چای گفت که دولت با پیشنهاد نمایندگان برای جداسازی ردیف خرید این محصول در بودجه سال ۹۸ همراهی خواهد کرد.

کد خبر : 30202 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۰/۰۷ - ۰۸:۳۶

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین ماجرا از جایی آغاز شد که محمدحسین قربانی نماینده آستانه اشرفیه اظهار داشت که دولت در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۸ برخی از ردیف‌های مربوط به حوزه کشاورزی نظیر خرید تضمینی برگ سبز چای را حذف کرده و این موضوع نگرانی‌های بسیار زیادی را برای نمایندگان استان گیلان ایجاد کرده است.

سپس غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی‌با تکذیب حذف ردیف بودجه خرید تضمینی برگ سبز چای در لایحه بودجه ۹۸ اظهار کرد: این ادعا صحت ندارد و یارانه نهاده‌ها، عوامل تولید، خرید تضمینی محصولات و تنظیم بخش کشاورزی حذف نشده اند. 

توضیح عکس:در جدول شماره ۹ ردیفهای متفرقه بودجه ۹۸ برای پرداخت یارانه نهاده‌ها، عوامل تولید، خرید تضمینی محصولات و تنظیم بخش کشاورزی ۷۵۰ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده است که احتمال افزایش این رقم در کمیسیون تلفیق نیز وجود دارد. برای دیدن سایر اصلی عکس روی آن کلیک کنید

عنوان نشدن ردیف خرید تضمینی چای صرفا به دلیل فنون بودجه نویسی است

خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین برای پیگیری ماجرا با آقای ابوذر(ایرج) ندیمی مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه  تماس گرفت تا اصل ماجرا را از وی جویا شود که در جریان کامل مباحث مربوط به لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ قرار دارد. ندیمی به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین گفت: «ردیف خریدهای تضمینی به هیچ عنوان حدف نشده است. این خریدها همچنان وجود دارد و مدیریت منابع هم برپایه سنوات انجام خواهد پذیرفت و دولت هیچ برنامه‎ای برای کاهش اعداد خرید تضمینی ندارد.»

مشاور رییس سازمان برنامه بودجه افزود: «اینکه دولت تلاش کرده که این خریدها را تجمیع کند یا عناوین خرید تضمینی محصولات مختلف را ذیل آن ذکر نکنیم از فنون بودجه نویسی است و ربطی به حذف ردیف ندارد و حتی امکان شارژ بیشتر منابع برای خریدهای تضمینی هم وجود دارد.»

وی در توضیح منظورش از فنون بودجه نویسی گفت:« در سیاست‌های بودجه نویسی برای مثال ما همه ردیف‌های فرهنگی زیر نظر وزارت ارشاد یا همه ردیف‌های بودجه دستگاه‌های زیر نظر رهبری را ذیل یک یا دو ردیف می‌نویسم اما این به معنای حذف عناوین بودجه نیست. در واقع ما سهم بندی‌ها را در اختیار آن مجموعه یا دستگاه قرار می‌دهیم. درباره محصولات کشاورزی هم این اختیار را به وزارت اقتصاد و جهاد کشاورزی داده‌ایم که آنها این موضوع را مدیریت کنند. این رویه بودجه نویسی اصلا به معنای حذف خرید تضمینی نیست. سیاست دولت در بودجه نویسی در چند سال اخیر این بوده است که تعداد ردیف‌ها را کاهش دهد اما منابع را کاهش نداده‌ایم.»

سیاست دولت ادامه خرید تضمینی است

ندیمی گفت:« دولت در شرایط اقتصادی کنونی هم به دلیل تحریم‌ها و به جهت حمایت از تولید داخلی و حفظ اشتغال موجود  تصمیمی برای حذف ردیف خریدهای تضمینی ندارد.»

ندیمی تاکید کرد:« درباره خرید تضمینی چای و مانند آن سیاست ما براساس قانون برنامه ادامه این روند است. البته در نوع مدیریت و مسائل مربوط به آن که به صادرات، واردات و خرید محصول و سهم کارخانه است، به طور طبیعی وزارت جهاد کشاورزی تصمیم گیری و عمل خواهد کرد چرا که این امور با استناد به قانون انتزاع وظایف در حوزه اختیارات این وزارتخانه است»

مشاور رییس سازمان برنامه بودجه گفت:« نگرانی از حذف خرید تضمینی چای نه منطقی و نه واقعی است و دوستانی که ابراز نگرانی کردند حتما به اعداد مربوطه توجه نکرده‌اند»

ندیمی  با بیان اینکه پس از ارائه پیشنهاد نمایندگان درباره بودجه در ۱۰ روز آینده بحث درباره آن در کمیسیون ها آغاز خواهد شد، افزود:«حتما در کمیسیون‌های کشاورزی، برنامه بودجه و اقتصادی درباره محصول چای و ردیف بودجه آن بحث خواهیم داشت»

امکان تفکیک ردیف خرید تضمینی چای وجود دارد

وی گفت: «اگر نمایندگان بخواهند ردیف بودجه چای را تفکیک هم کنند منع قانونی وجود ندارد. یعنی نمایندگان می‌توانند طبق وظایف فانونی بگویند که این سهم و مبلغ باید برای خرید تضمینی چای اختصاص پیدا کند و ما هم مخالفت نمی‎کنیم.»

مشاور رییس سازمان برنامه بودجه تاکید کرد:«دولت به هیچ عنوان مخالف خرید تضمینی چای نیست و اگر نمایندگان بخواهند ردیف خرید آن را تفکیک کنند یا سهم پیشنهاد بدهند می‌توانند در کمیسیون تلفیق با صحن علنی پیشنهاد دهند و ما هم با آنها همراهی خواهیم کرد و مخالفتی با حفظ ردیف خریدهای تضمینی نداریم و عدد هم گذاشته‌ایم.»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین حبیب جهانساز رییس سازمان چای هم پیشتر گفته بود که اعتبارات یارانه‌ای برای خرید تضمینی چای نه تنها حذف نشده است، ‌ بلکه با افزایش حدود ۲۵ میلیارد تومانی مواجه شده است و به ۱۵۰ میلیارد تومان رسیده است که در قیاس ساده با اعتبار سال گذشته، به افزایش ۲۰.۴۸ درصدی می‌رسید.

نظر شما