حضور برندهای ایرانی در نمایشگاه‌های تخصصی چای افزایش یابد /چای خارجی نباید در مقابل چای داخلی قرار گیرد

نمایش «جنگ و صلح» در دومین روز نمایشگاه تخصصی چای کشور

دومین روز نمایشگاه تخصصی چای کشور از گفتگوهای صریح بخش خصوصی و دولتی آغاز شد و با بازدید مشترک آنها و کشاورزان از نمایشگاه به پایان رسید.

کد خبر : 28778 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۱۳ - ۲۳:۵۲

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین دومین روز نمایشگاه تخصصی چای در تهران را می‌توان به نوعی «جنگ و صلح» صنعت چای ایران دانست. جنگ از آن جهت که از سه ذی نفع اصلی و گاهی ناهمسو صنعت چای یعنی دولت، چایکاران و بازرگانان در آن حضور داشتند و صلح  به اعتبار اینکه طرفین میز گفتگو و مذاکره را برای یافتن فصل‌های مشترک همکاری و بازی برد- برد ترجیح دادند. از نمایشگاه تخصصی چای بوی عقلانیت و مفاهمه از ذی نفعان صنعت چای به مشام ‌رسید که البته تازگی دارد.

نقش آفرینان اصلی دومین روز نمایشگاه صنعت چای عبارت بودند از مهدی کاظم نژاد قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، حمیدرضا موثقی، رییس اتحادیه چای، حبیب جهانساز رییس سازمان چای، محمدرضا طاهرزاده، مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای و جمعی از تولید کنندگان در قالب اتحادیه غنچه‌های طلایی شمال

پرده اول: گفتگوهای صریح

پرده اول به نشست جمعی از مسئولان دولتی و با بازرگانان و کشاورزان حاضر در نمایشگاه اختصاص داشت. حبیب جهانساز که از گیلان راهی این نشست شده بود حریف ترافیک و مشغله در تهران نشد و به پرده اول و گفتگو  صریح دولتی‌ها و خصوصی‌ها نرسید.

حمیدرضا موثقی: ارز دولتی چای به اهلش داده شود

در ابتدای این نشست حمیدرضا موثقی رشته کلام را به دست گرفت و پس از خیر مقدم گویی به میهمانان دولتی و حاضران در نشست از کیفیت برگزاری نمایشگاه تخصصی چای و استقبال خوب داخلی و خارجی‌ها گفت. موثقی اشاره کرد چند شرکت خارجی به سبب تحریم نتوانستند یا نخواستند به این نمایشگاه بیایند که البته اشتباه کردند زیرا تحریم‌ها اتفاق تازه‌ای نیست و ۴۰ سال است که این گرفتاری برای ایران وجود دارد.

موثقی با بیان اینکه در نمایشگاه تخصصی چای کشور هیچ اتفاق تجاری مانند خرید وفروش محصول اتفاق نمی‎افتد، ادامه داد که غرفه داران به این نمایشگاه می‌آیند تا بخشی از گفتمان صمیمی صنعت چای باشند.

رییس اتحادیه چای کشور حضور شرکت‌ها در نمایشگاه را مترادف فعالیت  آنها در کنار بیرق و زیر پرچم این اتحادیه در صنعت چای کشور دانست و در ادامه به بعضی از مهمترین مشکلات آنها اشاره کرد.  موثقی از مجموعه‌ای گفت که به سبب مشکلات و فشارها مجبور خواهد بود تا پایان آذر به همکاری با ۳۰۰ نفر پایان دهد و در صورت تداوم مشکلات اتفاق‌های مشابه‌ای هم در انتظار سایر مجموعه های صنعت چای خواهد بود.

وی در ادامه به مشکلات ترابری و تامین انواع چای اشاره کرد که در فصل فروش یعنی نیمه دوم سال گریبان بخش خصوصی را گرفته است.

اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات چای به «اهلیت دارها» محور دیگر سخنان موثقی خطاب به مسئولان بخش دولتی بود. به گفته وی کسانی که در صنعت چای سرمایه گذاری کرده‌اند و تعداد قابل توجهی نیروی انسانی دارند و به عبارتی کارآفرینی کرده‌اند اهلیت گرفتن ارز دولتی برای واردات چای را دارند و اگر این ارز به افرادی غیر از اینها برسد، تنطیم بازار دچار مشکل می‌شود. به گفته رییس اتحادیه چای اعضای این اتحادیه آمادگی دارند تا درباره ارز دولتی دریافتی برای واردات چای شفاف سازی کنند.

محور پایانی سخنان موثقی به موضوع چایکاران مربوط بود که نمایندگانی از آنها در این نمایشگاه حاضر بودند. به گفته وی بین چایکاران و نظام برندسازی حلقه مفقوده وجود دارد که وزارت جهادکشاوری باید آن را برطرف کند.

رییس اتحادیه چای بر ضرورت حمایت بازرگانان از تولیدکنندگان داخلی تاکید کرد و گفت آن دسته از بازرگانان که در خرید چای داخلی فعالند و آن دسته که در آینده فعال خواهند شد محصول خود را از کانال دو مجموعه کشاورزی حاضر در نمایشگاه چای خریداری کنند.

وزارت جهاد به دنبال مختل کردن تجارت نیست

پس از موثقی، مهدی کاظم نژاد به نمایندگی از وزارت جهاد کشاورزی رشته کلام به کلام آمد و از قانون تمرکز و اهمیت توجه به زنجیره تامین و تولید در محصولات کشاورزی گفت. به زعم این مقام دولتی توجه به موضوع زنجیره  سبب پایداری تصمیم‌ها خواهد شد و از طرف دیگر  همه اعضای زنجیره از  یک تصمیم  نفع خواهند برد.

وی گفت که حمایت وزارت جهادکشاورزی از تولید داخل به معنای مختل کردن تجارت و بازرگانی از جمله در صنعت چای نیست و به نوعی دیوار کاذب میان تولید چای داخلی و واردات سالم چای خارجی را از میان برداشت.

کاظم نژاد در بخشی از سخنانش از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در ثبت سفارش‌ها پس از انتقال این مسئولیت به  این وزارتخانه دفاع کرد و تلویحی و تصریحی به انتقادهای برخی بازرگانان درباره  کند بودن وزارت جهاد پاسخ داد و گفت که تاکنون ۳۰ هزار پرونده ثبت سفارش در وزارت جهاد ثبت شده است.

این مقام وزارت کشاورزی در بخش دیگری از سخنانش خواهان مسئولیت پذیری بیشتر بازرگانان شد و گفت که  آنها در روزهای سخت مانند سایر روزها باید در صفر تا صد کار حضور داشته باشند و برای روزهای سخت و معمولی برنامه خودشان را ارائه کنند.

بخشی از سخنان کاظم نژاد هم به گلایه گذشت. به گفته وی انتقادها باید شاخص داشته باشد و  نباید با بعضی اظهارنظرهای بدون شاخص در کشور نگرانی ایجاد کرد زیرا در این شرایط نااطمینانی حاکم می‌شود که نتیجه آن اتخاذ  تصمیم‌های غلط است.وی همچنین گفت که  به بخش خصوصی به دلیل قیمت بالای چای در خرده فروشی‌ها علی رغم دریافت ارز دولتی برای واردات چای انتقاد دارد و بخش خصوصی در این مورد باید مسئولیت پذیر باشد.

 پرده دوم: گفتگوی سه جانبه

با پایان پرده اول، حمیدرضا موثقی به نمایندگی از بخش خصوصی، مهدی کاظم نژاد، حبیب جهانساز از بخش دولتی، محمدرضا طاهرزاده از صندوق توسعه چای و علی رمضانی به نمایندگی از کشاورزان در غرفه مشترک صندوق توسعه چای و اتحادیه اتحادیه غنچه‌های طلایی شمال به گفتگو نشستند و برای تفاهم درباره مسائل مختلف از جمله صندوق توسعه چای تلاش‌هایی خوبی داشتند.

سه طرف تا حد زیادی سعی کردند از گذشته‌ها و اختلاف‌ها عبور کنند و در همین مسیر نکات زیادی در سخنان طرفین بود که مورد تایید طرف‌های مقابل واقع می‌شد. طاهرزاده قاطعانه از شروع فصل جدیدی در صنعت چای می‌گفت و کاظم نژاد از  این گفت باید حرف‌های طرفین را به خوبی شنید و فهمید و از ظرفیت‌های همه طرف‌ها از جمله قدرت بازرگانی بخش خصوصی استفاده کرد  تا در نهایت حلقه‌های زنجیره چای به هم پیوند بخورند. جهانساز هم از سر همراهی برای رسیدن به تفاهم سخن گفت و در نهایت قرار دید و بازدیدها و جلسات آتی برای رسیدن به فصول مشترک میان طرفین گذاشته شد.

پرده آخر: بازدید مشترک

جهانساز، موثقی و کشاورزان در کنار هم از نمایشگاه بازدید کردند و رییس اتحادیه برای رییس سازمان و کشاورزان همراه از شرکت‌ها و برندهای حاضر در نمایشگاه و سابقه آنها نکاتی گفت. همراهی این سه بخش همان است که  خواهان زیاد دارد. مسیر سختی در پیش است اما یک بزرگ یونانی گفته :«اراده انسانی، در کنار سرنوشت او ایستاده و چرخ تکامل او را اداره می کند.»

 

نظر شما