وزیر صنعت، معدن و تجارت استعفا داد

روایت متفاوت وزیر صمت از دستور ممنوعیت صادرات چای ایرانی و لغو آن/ اشتباهی که ظرف ۳ ساعت اصلاح شد یا دستوری که با یک هفته انتقاد لغو شد؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور ممنوعیت صادرات چای ایرانی را اشتباهی نامید که ظرف ۳ ساعت اصلاح شده است. این اظهارات وزیر صنعت با واقعیت‌های موجود از جمله تلاش یک هفته‌ای فعالان صنعت چای و برخی مسئولان دولتی برای لغو دستور وی همخوانی ندارد.

کد خبر : 25385 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۷/۱۶ - ۰۹:۰۰

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین در نشست چند روز پیش فعالان صنعت غذا، نوشیدنی و کشاورزی کشور با محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، حمید موثقی یکی از فعالان صنعت چای کشور انتقادهایی را نسبت به عملکرد بخش های مختلف وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد. یکی از این انتقادها مربوط به ممنوعیت صادرات چای با دستور مستقیم شریعتمداری به گمرک کشور بود.

 فیلم انتقادهای حمید موثقی

در این جلسه آقای شریعتمداری در واکنش به صحبت‌های موثقی اما  منکر ممنوع کردن صادرات چای ایرانی توسط وزارت صمت شد و با کوچک نمایی موضوع گفت که این ممنوعیت تنها مربوط به چای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است و ممنوع شدن صادرات چای ایرانی ناشی از یک اشتباه  بود که ظرف ۳ ساعت برطرف شده است.

 

فیلم پاسخ وزیر صمت

ممنوع کردن صادرات چای ایرانی اشتباه سهوی بود؟

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین آقای شریعتمداری مدعی شده‌اند ممنوعیت صادرات چای ایرانی به نوعی ناشی از یک اشتباه کسی{به غیر از وزیر} بوده و ظرف ۳ ساعت هم برطرف شده است اما  شواهد و قرائن موجود داستان دیگری را تایید می‌کند. دستور آقای شریعتمداری درباره ممنوع بودن صادرات چای فله و بسته ای بدون تصریح به نوع داخلی یا خارجی بودن آن مربوط به تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ است و خبر لغو این دستور که برای اولین بار در پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین و به نقل از مهرداد لاهوتی نماینده شهرستان لنگرود منتشر شد مربوط به تاریخ ۲۷ مرداد یعنی یک هفته پس از دستور آقای وزیر صمت است و نه سه ساعت پس از دستور وزیر.

در عین حال آقای لاهوتی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین به طور صریح اشاره کردند که در جلسه منتهی به لغو ممنوعیت صادرات چای ایرانی برای آقای شریعتمداری استدلال شد که « با این تصمیم صنعت با یک مصیبت و بدبختی بزرگی روبرو می‎شود… با این استدلال ما آقای شریعتمداری معاونان خودشان را احضار کردند و موضوع را به بحث گذاشتند و در نهایت دستور دادند تا نامه‌ای هم تهیه شود و منظور از ابلاغ قبلی درباره صادرات چای به این شرح اصلاح شود که صادرات چای خارجی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود، ممنوع باشد اما چای تولید داخل هیچ محدودیتی برای صادرات نداشته باشد.» بنابراین آقای شریعتمداری در طی یک فرایند و با شنیدن استدلال و برگزاری جلسه با معاونان به دستور لغو ممنوعیت صادرات چای ایرانی راضی شده‌اند و اتفاقا در همان جلسه دست خطی را هم برای اجرایی شدن این موضوع مرقوم کرده‌اند.

انتقادهای فعالان صنعت چای و مسئولان دولتی از تصمیم وزیر صمت

فارغ از جلسه آقای لاهوتی با وزیر صمت، در یک هفته از زمان صدور دستور ممنوعیت صادرات چای ایرانی تا لغو آن، فعالان صنعت چای کشور، سازمان چای و حتی استاندار گیلان از این تصمیم به شدت انتقاد کردند و به نظر می رسد این انتقادها هم در دستور لغو بعدی بسیار تاثیرگذار بود.

قاسم رضاییان رییس اتحادیه صادرکنندگان و بازرگانان استان گیلان  دستور ممنوعیت صادرات چای را غیر کارشناسی خوانده بود و گفته بود که وزیر صنعت حتی با سازمان چای و استاندار گیلان مشورت نکردند. رییس سازمان چای ضمن مخالفت با تصمیم  گمرک و وزارت صمت در خصوص ممنوعیت صادرات چای گفته بود: اعمال این بخشنامه به ضرر تولیدکنندگان داخلی و تجار است. صادق حسنی مدیر اجرایی سندیکای کارخانجات چای شمال گفته بود: باتوجه به بازار صادراتی که طی سال‌ها کسب کرده‌ایم، این ممنوعیت را صلاح نمی‌دانیم.

بهزاد سازنده از فعالان قدیمی صنعت چای کشور در انتقاد از دستور وزیر صمت نوشته بود:صادرات چای ایرانی شاهرگ حیاتی این تولید ملی است و اگر به هر بهانه‌ای این سیستم مختل شود، امکان ادامه تولید برای تولیدکنندگان وجود نخواهد داشت.

علی بخشی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس هم این تصمیم وزارت صنعت را مغایر با قانون انتزاع دانسته بود. مصطفی سالاری استاندار گیلان هم از منتقدان تصمیم وزارت صنعت بود. وی در جمع خبرنگاران گفته بود که  برای لغو ممنوعیت صادرات چای، پیگیری‌های لازم در دست انجام است.

نتیجه

فحوای جلسه نماینده لنگرود با وزیر صمت، زمان صدور و لغو دستور ممنوعیت صادرات چای و انتقادهای فعالان صنعت چای و برخی مسئولان دولتی از دستور وزیر صمت به گمرک با اظهارات وزیر صنعت با مضمون  «اشتباهی که ظرف ۳ ساعت برطرف شده» چندان همخوانی ندارد. به نظر می‌رسد اگر مسئولان دولتی در گرفتن تصمیم‌های حساس تامل بیشتری  کنند و وقت بیشتری را برای رایزنی با ذی‌نفعان این تصمیم‌ها پیش از اتخاد آنها خرج کنند، کشور در این شرایط حساس بهتر مدیریت خواهد شد.

نظر شما