ضرورت تشکیل معاونت صادرات غیر نفتی

کند شدن پرداخت پول چای هند از طرف ایران/ سفر یک هیات از صنعت چای ایران به هندوستان در هفته سوم اکتبر/ هندی‌ها به دنبال یک ارز ویژه برای پرداخت پول از طرف ایرانی هستند

پرداخت پول از سوی ایران بابت قرارداد‌های جدید خرید چای از هند در ۴ هفته گذشته کند شده و به دلیل کاهش واردات چای هند توسط ایران صادر کنندگان چای هند ناگزیر به انبار کردن محموله‌های خود شده اند.

کد خبر : 22506 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۲۴ - ۲۲:۴۸

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، صنعت چای هند به دنبال گرفتن یک نرخ ارز ویژه از ایران جهت صادرات چای به این کشور پس از آغاز دور دوم تحریم‌های آمریکا در ماه نوامبر است.

یک هیئت بلندپایه از مقامات دولتی و مدیران شرکت‌های وارد کننده چای ایران قرار است در هفته سوم ماه اکتبر به هند سفر کنند تا در مورد مسائل مالی و سایر موضوعات با مقامات هندی گفت: وگو نمایند.

پرداخت پول از سوی ایران بابت قرارداد‌های جدید در طی ۴ هفته گذشته کند شده و موجب گشته تا صادر کنندگان چای هند ناگزیر به انبار کردن محموله‌ها شوند.

آزام مونم، رئیس اتحادیه چای هند در این باره گفت: «هنوز مشخص نیست که آیا چای هم همانند دارو و سایر کالا‌های اساسی در اولویت قرار خواهد گرفت یا نه… ما به دنبال یک نرخ ارز ویژه برای چای هستیم تا از این طریق خریداران ایرانی چای بتوانند چای را با پرداخت ریال کمتری وارد کنند. اگر چای در فهرست کالا‌های اولویت دار قرار گیرد این اتفاق رخ خواهد داد. ما می‌خواهیم وقتی هیئت ایرانی به هند سفر می‌کند یک پاسخ صریح در این باره بشنویم.»

بینود بانسال، یکی از صادر کنندگان چای به ایران گفت: «دولت ایران قرار بود مقرراتی را در مورد چای به اجرا بگذارد…، اما این اتفاق هنوز رخ نداده است. در حال حاضر بلاتکلیفی زیادی در بازار (چای هند) وجود دارد. روند پرداخت‌ها کند شده، هرچند که هنوز به طور کامل متوقف نشده است.»

بانسال افزود، صادر کنندگان هندی با وارد کنندگان ایرانی، میز چای هند و وزارت بازرگانی این کشور در ارتباط هستند.

هند سالانه ۲۹ تا ۳۰ میلیون کیلو چای به ایران صادر می‌کند. سریلانکا نیز در سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۲ میلیون کیلو چای به ایران صادر کرد.

منبع: تسنیم

نظر شما