بازار آب بسته بندی پاکستانبازار آب بسته بندی پاکستان

آشنایی با مهمترین ویژگی‌های بازار آب بسته بندی در پاکستان

حضور برندهای تقلبی و آب های بسته بندی شده بدون نام و نشان در بازار پاکستان زیاد است. مناطق حاشیه های و حتی شهرهای بزرگ به علت در دسترس نبودن آب سالم؛ بازار مناسبی برای آب بسته‌بندی هستند.

کد خبر : 15156 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۱/۳۰ - ۲۱:۰۰

مریم رضوانی: بازار آب بسته بندی در کشور پاکستان، همسایه شرقی ایران چند ویژگی مهم دارد:

۱- به طور کلی مناطق حاشیه شهرهای بزرگ و حتی خود این شهرها با توجه به در دسترس نبودن آب پاک و خالص، بازار نسبتا مساعدی برای شرکت‌های تولید کننده آب بسته بندی هستند. برپایه برخی آمارها تنها تقریبا ۳۵ درصد از ۱۸۲ میلیون نفر مردم پاکستان به آب آشامیدنی سالم دسترسی دارند.کیفیت پایین آب آشامیدنی افراد را در پاکستان مجبور می کند که آب بسته‌بندی خریداری کنند.

۲- بازار آب بسته بندی در پاکستان با مشکل آب‌های تقلبی و ضعیف بودن نقش برندها در مدیریت این بازار مواجه است. آب های تقلبی و بدون نام و نشان با قیمت کمتری به فروش می‌روند.

۳-   با وجود مشکل بالا اما رهبری بازار اب بسته بندی در بازار پاکستان در اختیار شرکت‌های بزرگ است. نستله در این میان بیشترین سهم را دارد و سپس آب بسته بندی تولید شده توسط شرکت‌های کوکاکولا  و پپسی  دست بالا را دارند. برندهاییی مانند آکوفینا، پیور لایف و مینرال واتر در پاکستان بسیار شناخته شده هستند و در خرده فروشی ها به فروش می‌روند.

۴- بر پایه آماری که شرکت نستله اعلام کرده سرانه مصرف آب بطری در پاکستان پنج لیتر است که نسبت به مصرف سرانه در بنگلادش با ۳ لیتر و در هند ۱۱ با لیتر  قابل مقایسه است.

۵- راه اندازی یک کارخانه آب بسته بندی در کشور پاکستاندر سال ۲۰۱۸ چیزی در حدود ۵۰۰ هزار روپیه با عمر ۱۰ سال هزینه دارد.

۶- تولید یک لیتر آب معدنی در پاکستان چیزی در حدود ۲۵ پیسه هزینه دارد.(هر روپیه به ۱۰۰ پیسه تقسیم می‌شود) یک کارخانه آب بسته بندی که ۲۴ ساعت کار کند می‌تواند با تولید ۶۰۰۰ گالن آب تولید کند درآمد روزانه بین۲۰ تا ۴۲ هزار روپیه داشته باشد.

 

 

نظر شما