جایگزین نایلون‌های شرینک بسته‌بندی آب‌ معدنی‌

مجوزهای لازم برای راه اندازی کارخانه آب بسته بندی

کارخانه تولید آب بسته بندی پیش از آغاز عملیات ساخت ، ملزم به دریافت جوازتاسیس از وزارت صنعت ، معدن و تجارت است که صدور جواز مذکور خود نیازمند دریافت مجوزهای دیگری است.

کد خبر : 14630 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۱/۱۱ - ۱۴:۰۱

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین دریافت مجو زبرای نصب و راه اندازی هر کارخانه آب بسته بندی در دو مرحله جداگانه شامل قبل از ساخت کارخانه و پیش از تولید و ارائه محصول به بازار است.
الف- قبل از ساخت کارخانه :
هر واحد تولیدی و صنعتی پیش از آغاز عملیات ساخت ، ملزم به دریافت جوازتاسیس از وزارت صنعت ، معدن و تجارت است که صدور جواز مذکور خود نیازمند دریافت مجوزهای مختلف از سازمان‌های متعدد و مرتبط با موضوع واحد صنعتی و محصولات تولیدی آن است که درباره کارخانجات بسته بندی آب سازمان‎هایی چون وزارت نیرو و ادارات تابعه آن همچون سازمان آب و یا دفاتر آب منطقه ای ، محیط زیست ، منابع طبیعی ، وزارت راه و ترابری ، و… است. پس از اخذ کلیه مجوزهای قانونی مذکور و ارائه به وزارت صنعت ، معدن و تجارت مراحل تشکیل پرونده تکمیل و در نهایت در صورت احراز سایر شرایط قانونی مجوز تاسیس صادر می‌شود .
ب- مجوزهای قبل از تولید و ارائه محصول به بازار :
تولید کنندگان پس از اتمام عملیات ساخت ابنیه و تجهیز کارخانه به ماشین آلات ، تجهیزات و ادوات تولیدی موظف به انجام تولید آزمایشی محصول در مقادیر محدود جهت انجام عملیات نمونه برداری توسط دو دستگاه نظارتی یعنی سازمان استاندارد و اداره نظارت بر مواد غذایی است. با توجه به اینکه محصولات صنعت بسته بندی آب مشمول استاندارد اجباری است لذا طبق ضوابط سازمان استاندارد دریافت مجوز کاربرد علامت استاندارد جهت درج بر محصولات صنعت مذکورنیازمند حداقل ۲ تا ۳ نوبت انجام آزمون‌های اختصاصی بر نمونه‌های برداشت شده از محصولات در زمان تولید آزمایشی است  و تولید کنندگان تا پیش از دریافت مجوز مذکور مجاز به ارائه و توزیع محصول به بازار نیستند .
از سوی دیگر آغاز عملیات تولید و توزیع محصول در بازار نیازمند دریافت پروانه ساخت از اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی است که دریافت مجوز مذکور نیز پس از بازدید کارشناسان از واحد تولیدی و تطبیق شرایط آن با استانداردها و ضوابط آن اداره و همچنین پس از تائید نتایج حاصل از آزمونهای اختصاصی بر روی نمونه های برداشت شده از تولیدات آزمایشی امکانپذیر است. لازم به ذکر است که آغاز عملیات تولید نیازمند دریافت پروانه بهره برداری از وزارت صنعت ، معدن و تجارت نیز است.

منبع: آنجمن آب های معدنی و آشامیدنی

نظر شما