برای داشتن مثانه سالم، چه بنوشیم و چگونه بنوشیم؟

به طور ویژه، پرهیز از مصرف مایعاتی که می‌توانند مثانه را تحریک کنند و موجب بیدار شدن از خواب شوند، برای سلامت مثانه اهمیت دارد. نوشیدنی‌های کافئین‌دار، مانند قهوه، چای، و نوشابه‌های گازدار و همچنین نوشیدنی‌های الکلی، مانند آبجو و شراب، از آن جمله هستند که باید در مصرف آنها افراط نکرد.

کد خبر : 45052 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۱۸:۱۴

پایگاه اطلاع رسانی پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: مثانه یکی از مهمترین اندام‌ها در بدن انسان محسوب می‌شود. این اندام مسئولیت کمک به تخلیه مواد زائد مایع از بدن را بر عهده دارد. این وظیفه‌ای دائمی است که می‌تواند چند بار در روز رخ دهد و بر همین اساس به دفع ادرار چند باره روزانه نیاز است. به رغم نقش چشمگیر در کمک به حفظ سلامت بدن، مثانه اندامی بسیار پویا است و با افزایش سن انسان دستخوش تغییراتی می‌شود. اغلب، این تغییرات شامل فعال‌تر شدن مثانه می‌شوند و فرد هرچه بیشتر به استفاده از توالت نیاز پیدا می‌کند. افزون بر این، مثانه می‌تواند با افزایش سن انسان با تغییرات سلامت مواجه شود، اگرچه این شرایط تا حدود زیادی با چگونگی رفتار و رسیدگی ما به این اندام در طول زندگی‌مان بستگی دارد. اما برای حفظ سلامت مثانه چه کار‌هایی می‌توانیم انجام دهیم؟

پرهیز از نگه داشتن ادرار، عجله نکردن هنگام دفع ادرار و پرهیز از پوشیدن لباس‌های تنگ از جمله این کارهاست. اما به جز اینها، کارهای زیادتری هم باید در ارتباط با رژیم غذایی انجام شود که عمده آنها مربوط به عادات ما در خصوص نوشیدنی‌های مختلف می‌شوند.

پرهیز از نوشیدن دیرهنگام مایعات در شب

اگر از جمله افرادی هستید که حداقل یک بار در شب از خواب بیدار می‌شوید تا مثانه خود را خالی کنید، محدود کردن میزان مایعات مصرفی هنگام شب ایده خوبی محسوب می‌شود. این کار احتمال خواب شبانه با کیفیت بالا و بدون وقفه که بدن به آن نیاز دارد را افزایش می‌دهد. به طور ویژه، پرهیز از مصرف مایعاتی که می‌توانند مثانه را تحریک کنند و موجب بیدار شدن از خواب شوند، اهمیت دارد. نوشیدنی‌های کافئین‌دار، مانند قهوه، چای، و نوشابه‌های گازدار و همچنین نوشیدنی‌های الکلی، مانند آبجو و شراب، از آن جمله هستند. به عنوان یک قانون، دو ساعت پیش از خواب مایعات مصرف نکنید و تلاش کنید مصرف مایعات خود را در محدوده آب، آبمیوه، و نوشیدنی‌های فاقد کافئین حفظ کنید.

عدم مصرف الکل

مصرف الکل بدن را با مشکلات سلامت بسیاری مواجه می‌سازد. به عنوان مثال، الکل به کبد، اندامی کلیدی که مسئولیت پالایش سموم را بر عهده دارد، آسیب وارد می‌کند. مصرف بیش از اندازه الکل حتی می‌تواند به بیماری کبد منجر شود که این شرایط می‌تواند کشنده باشد. مصرف الکل می‌تواند فشار مضاعفی را به واسطه پردازش مایع اضافی و عبور آن از بدن بر مثانه وارد کند. با افزایش سن، ما هرچه بیشتر به تخلیه مثانه خود نیاز پیدا می‌کنیم و مصرف الکل می‌تواند بر شدت این مشکل بیفزاید. اگر با یک مشکل سلامت در مثانه خود مواجه هستید، مصرف الکل را کنار بگذارید.

کاهش مصرف کافئین

ما اغلب کافئین را به عنوان یک ماده مخدر در نظر نمی‌گیریم، اما در حقیقت این گونه است. امروزه، کافئین شاید یکی از محبوبترین مواد مخدر قانونی باشد، زیرا به شکل‌های مختلف از نوشیدن چای، قهوه، نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی‌های انرژی‌زا تا پودر‌هایی که پیش از تمرینات ورزشی مصرف می‌شوند و همچنین به شکل مکمل در دسترس است. هر روز، میلیارد‌ها نفر در سراسر جهان از کافئین برای بیدار کردن بدن خود و انجام فعالیت‌های روزانه کمک می‌گیرند. اما این شرایط برای مثانه که وظیفه تخلیه مایعاتی مانند چای، قهوه و نوشابه‌های گازدار را بر عهده دارد، یک مشکل محسوب می‌شود. کافئین موجود در آن‌ها همانند یک عامل ادرارآور عمل می‌کند که به معنای تخلیه بیش از اندازه مایع و کم آبی بدن انسان است. مطالعات در این زمینه همچنان جریان دارند، اما به نظر می‌رسد افرادی که نگران شرایط سلامت مثانه خود هستند باید مصرف کافئین را محدود کنند.

 

 

 

نظر شما