جدیدترین آمارها از سرمایه گذاری خارجی در ایران

صنایع غذایی و نوشیدنی؛ دومین حوزه جذاب برای سرمایه‌گذاران خارجی در نیمه اول سال ۹۸

بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن وتجارت مربوط به نیمه نخست امسال حاکی از سرمایه گذاری کشورهای صنعتی در این بخش دارد که آلمان، چین، روسیه و هلند از جمله آنها محسوب می شود. بر اساس این آمارها گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها دومین حوزه جذاب برای سرمایه گذاران خارجی بوده.

کد خبر : 45312 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۹/۰۳ - ۱۶:۱۹

پایگاه اطلاع رسانی پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: بررسی آمارهای مزبور گویای آن است برپایه مجوزهای صادره در هیات سرمایه‌گذاری خارجی در ۶ ماهه نخست امسال حاکی از تصویب تعداد ۵۲ طرح به ارزش ۷۶۷ میلیون دلار در ایران با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت است.

برابر این اطلاعات، سرمایه گذاری ۳۷۲ میلیون دلاری هلندی ها در بخش صنعت، معدن و تجارت کشورمان در نیمه نخست و سهم ۴۸.۲ درصدی آنها گویای آن است که در صدر سرمایه گذاران خارجی این بخش قرار گرفته اند.

برپایه این آمارها، هلندی ها با سرمایه گذاری ۳۷۲ میلیون دلاری در چهار طرح، امارات متحده عربی با ۱۷۸ میلیون دلار سرمایه گذاری در پنج طرح، آلمان با ۷۱ میلیون دلار سرمایه گذاری در سه طرح،  ترکیه با ۶۶ میلیون دلار سرمایه گذاری در ۱۰ طرح و چینی ها با ۲۸ میلیون دلار سرمایه گذاری در چهار طرح به ترتیب بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در این بازه زمانی در بخش صنعت، معدن و تجارت را داشته‌اند.

آمارها نشان‌دهنده سهم بالای تعداد سرمایه‌گذاری‌ها توسط ترکیه است و افغانستان و امارات متحده عربی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. هلند، چین و هند در رتبه چهارم و آلمان و روسیه هم بطور مشترک رتبه پنجم را در تعداد سرمایه‌گذاری‌های مصوب در ایران دارند.

بررسی آمارهای مزبور نشان می دهد از میان ۵۲ طرح  مورد بررسی، ۱۹ شرکت دارای سهم  ۱۰۰ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی، ۳۲ شرکت با مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و یک مورد تحت عنوان ترتیبات قراردادی سرمایه‌گذاری کرده اند.

خراسان رضوی، بیشترین مقصد سرمایه گذاری های خارجی

آمارها نشان‌دهنده سهم بالای سرمایه‌گذار خارجی در استان‌ خراسان رضوی (تعداد ۱۲ طرح) است. استان تهران با ۶ طرح در رتبه دوم و استان‌های قزوین، آذربایجان شرقی و خوزستان هر استان با تعداد چهار طرح به‌طور مشترک در رتبه سوم در نیمه نخست امسال جای گرفتند.

استان‌های زنجان، خراسان رضوی، فارس، قزوین و بوشهر بیشترین حجم سرمایه‌گذاری‌های خارجی را در این مدت به خود اختصاص داده‌اند.

چهار استان یاد شده حدود ۷۵ درصد سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در کشور را در این دوره به خود اختصاص داده‌اند و بقیه استان‌ها روی‌هم سهم ۲۵ درصدی جذب سرمایه‌گذاری داشته‌اند.

بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در این بازه زمانی در گروه‌های صنعتی شامل «محصولات از توتون و تنباکو»، «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی»، «کک و فرآورده‌های حاصل از نفت» و «سایر محصولات کانی غیرفلزی» بوده است.

مهمترین عناوین سرمایه گذاری در  گروه صنعتی «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» به تولید خمیرمایه، تولید انواع پودر نوشیدنی فوری، تولید خوراک آماده دام، طیور و آبزیانمربوط می شود.

 

نظر شما