آماری که می‌تواند دلگرم کننده باشد

رشد ۵۶ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در صنایع غذایی و نوشیدنی ایران

کارنامه سرمایه‌گذاری خارجی در گروه صنایع‌غذایی و آشامیدنی‌ها در نیمه نخست سال‌جاری منتشر شد. بر اساس این گزارش بر خلاف گمانه‌زنی‌ها درباره کاهش سرمایه‌گذاری در کشورمان بعد از تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاری مصوب برای ‌گروه صنایع غذایی و نوشیدنی کشورمان بیش از ۸۷ میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل رشدی ۵۶ درصدی را نشان می‌دهد.

کد خبر : 45156 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۸/۱۸ - ۱۰:۳۸

پایگاه اطلاع رسانی پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین:  کارنامه سرمایه‌گذاری خارجی در گروه صنایع‌غذایی و آشامیدنی‌ها در نیمه نخست سال‌جاری منتشر شد. داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که در نیمسال‌جاری در مجموع ۵۲ طرح صنعتی، معدنی و تجاری موفق به اخذ مجوز از سوی هیات سرمایه‌‌گذاری خارجی شده‌اند و مجموع سرمایه‌‌گذاری خارجی مصوب شده از سوی کمیته سرمایه‌گذاری خارجی برای سه گروه صنعت، معدن و تجارت ۷۶۷ میلیون و ۱۱۸ هزار دلار بوده است. با توجه به گزارش هیات سرمایه‌گذاری خارجی می‌توان گفت تا پایان تابستان سال‌جاری سهم مصوبات مرتبط با گروه صنایع‌غذایی و آشامیدنی‌ها برابر با ۱۲ طرح بوده که با این شرایط می‌توان گفت: یک‌چهارم طرح‌های مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی در مدت زمان مورد بررسی به این گروه اختصاص داشته است.

پیشتازان جذب سرمایه خارجی در صنعت غذا

از سوی دیگر از مجموع سرمایه‌گذاری مصوب از سوی هیات سرمایه‌گذاری سهم گروه صنایع‌غذایی و آشامیدنی‌ها بیش از ۸۷ میلیون دلار بوده است. براساس داده‌های اعلام شده در دو فصل بهار و تابستان سال‌جاری در مجموع ۵۲ طرح با پول خارجی از سوی هیات سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شده است که این تعداد مصوبات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، رشدی بیش از ۵۶درصد داشته است؛ مصوبات سال قبل برابر با ۳۲ طرح بوده است. رشد ۵۶ برابری سرمایه‌گذاری خارجی در مدت زمان مورد بررسی درحالی صورت گرفته که با توجه به بازگشت مجدد تحریم‌ها با خروج آمریکا از برجام، گمانه‌زنی‌‌ها از کاهش سرمایه‌گذاری‌های خارجی حکایت داشت؛ به‌طوری‌‌که بسیاری از فعالان اقتصادی از خروج سرمایه‌گذارانی که در دوران پساتحریم اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند خبر می‌دادند؛ گمانه‌‌زنی‌‌هایی که با توجه به آمار اعلام شده تا پایان تابستان سال‌جاری می‌توان گفت درست از آب در نیامد و این امر موجب شد تا شاهد افزایش تمایل سرمایه‌گذاران خارجی باشیم.

رشد سرمایه‌گذاری خارجی در مدت زمان مورد بررسی نسبت به مدت مشابه سال قبل هرچند موجب دلگرمی بنگاه‌های تولیدی شد؛ اما فعالان اقتصادی بر این نکته نیز تاکید می‌کنند که هنوز روند جذب پول خارجی در کشور با توجه به اعمال تحریم‌های جدید با دست‌‌اندازهایی مواجه است که باید برای رفع آنها راهکارهای اساسی و مدون در نظر گرفت.

 

 

 

نظر شما