قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی تشریح کرد:

توافق ایران و اوراسیا برای تجارت دو میلیارد دلاری با محوریت محصولات کشاورزی

قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: براساس موافقت نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در یک برنامه سه ساله حجم مبادلات تجاری به ۲ میلیارد دلار خواهد رسید.

کد خبر : 45089 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۸/۱۴ - ۱۱:۲۹

پایگاه اطلاع رسانی پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: مهدی کاظم نژاد در نشست خبری درباره موافقت نامه اوراسیا افزود: ایران با حضور در بازار کشورهای اوراسیا سالانه بین  ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار مبادلات تجاری خواهد داشت که پیش بینی می شود با این موافقت نامه به ۲ میلیارد دلار برسد که این مهم عزم صادرکنندگان را می طلبد.

وی با اشاره به اینکه موافقت نامه اقتصادی اوراسیا مفصل ترین موافقت نامه تاریخ موافقت نامه های ایران در بخش کشاورزی بوده، افزود: این موافقت نامه فرصت هایی را برای حوزه صادراتی ایران ایجاد خواهد کرد که انتظار می رود صادر کنندگان بتوانند از این فرصت ها و ظرفیت ها بهره مند شوند.

به گفته این مقام مسئول، موافقت نامه ایران  با کشورهای حوزه اوراسیا شامل روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس در بخش های مختلف از جمله حوزه کشاورزی از پنجم آبان ماه جاری کلید خورد و اکنون توسط سازمان توسعه تجارت درحال عملیاتی شدن است.

وی تصریح کرد: براساس این موافقتنامه در حوزه صادرات و واردات برای کالاهای کشاورزی که ظرفیت صادراتی و در حوزه واردات برای کالاهایی که نیاز به واردات آنها از جمله ذرت و جو  وجود دارد، امتیاز تعرفه ترجیحی دریافت شد.

کاظم نژاد گفت: موافقت نامه ایران و اوراسیا تحت عنوان موافقت موقت ترکیبات تجاری ترجیحی، کشور ما را وارد مذاکرات آزاد تجاری (اف تی ای) می کند، این بدان معناست که تجارت این کالاها در همه مرزهای نام برده تعرفه صفر و یا طبق مقررات گذشته انجام می شود.

وی با بیان اینکه در این موافقت نامه تمامی مقررات به لحاظ بهداشتی و فنی دیده شده و افزود: مذاکرات این حوزه بهترین تجربه برای حضور در سازمان تجارت جهانی است، زیرا کشورهای حوزه اوراسیا در این سازمان عضویت دارند.

دریافت تعرفه ترجیحی ۴۵ کالای کشاورزی 

قائم مقام معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی  وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه بین ۴۰ تا ۴۵ کالای کشاورزی براساس موافقت نامه با کشورهای اوراسیا تعرفه ترجیحی دریافت کرده اند، افزود: این تعرفه برای میوه، سبزی و صیفی، ماهی قزل آلا ، میگو ، خشکبار، پسته و کشمش و در صنایع غذایی آب سیب و آب مرکبات تعرفه ترجیحی گرفتند.

به گفته وی، اکنون تعرفه در حوزه سبزیجات و میگو ۱۰۰ درصد تخفیف تعرفه ای دریافت کرده یعنی چنانچه دارای تعرفه پنج درصد بودند، اکنون به صفر رسیده بود.

دریافت یک درصد سهم تعرفه فراگیر تجاری

کاظم نژاد تصریح کرد: براساس مذاکرات به عمل آمده یکی از بحث ها برای تعرفه گذاری اصلاح  (جی پی اس ) یعنی تعرفه فراگیر تجاری بود که در واقع ترجیح شان را به کشورهای دارای درآمدهای پایین می دهند که به دلیل سطح درآمد ملی سرانه این موضوع شامل ایران نمی شد، اما  در مذاکرات برای اختصاص  یک درصد از این سهم  توافق شد.

وی اضافه کرد: شکل گیری موافقت نامه آزاد تجاری بعد از این موافقت نامه به شکل سهل الوصول و با سرعت بیشتر شروع خواهد شد و انگیزه بیشتری برای سیاستگذاران و تجار است.

موافقت نامه اوراسیا برگ برنده ایران در مقابل تحریم ها

کاظم نژاد درباره تاثیر تحریم ها بر موافقت نامه تجاری ایران و کشورهای حوزه اوراسیا گفت: تحریم در هر شرایط می تواند موضوع های مختلف را تحت تاثیر قرار دهد، اما موافقت نامه اوراسیا در شرایط تحریم یعنی برگ برنده بسیار خوبی است و تحریم تاثیری براین موافقت نامه ندارد.

وی اضافه کرد: انتقال پول به کشورهای حوزه اوراسیا به راحتی انجام خواهد شد و در این موافقت نامه برای افزایش  سهم تجارت ایران نسبت به گذشته تلاش لازم به عمل آمد.

 

نظر شما