رئیس کمیسیون کشاورزی

عملکرد ضعیف وزارت کشاورزی درباره قانون انتزاع بهانه احیاء وزارت بازرگانی شده است

رئیس کمیسیون کشاورزی از عملکرد وزارت جهاد در اجرای قانون انتزاع انتقاد کرد و گفت: ظرفیت‌های لازم برای اجرای این قانون در وزارتخانه مذکور ایجاد نشده است.

کد خبر : 38543 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۳۱ - ۱۳:۰۹

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین احمدعلی کیخا پیش از ظهر امروز در همایش روز جهانی تنوع زیستی با اشاره به اینکه این روزها دولت و بخش‌هایی از مجلس برای احیای وزارت بازرگانی تلاش می‌کنند، اظهارداشت : دلیل این مساله آن است که وزارت جهاد کشاورزی مأموریت بزرگ خود را در اجرای قانون انتزاع انجام نداده است.
کیخا افزود: هر چند تلاش‌هایی در این زمینه صورت گرفته اما کافی نبوده است و این در حالی است که از تصویب قانون انتزاع چند سال می‌گذرد.
رئیس کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: متأسفانه ظرفیت لازم برای اجرای قانون انتزاع درون این وزارتخانه ایجاد نشده است.

تشکیل وزارت بازرگانی به صلاح تولید نیست
وی با بیان اینکه در دنیا سیستم‌های یکپارچه و زنجیره تولید معمول است، گفت:‌در کشور ما تشتت و پراکندگی در وظایف وزارتخانه‌ها مشهود است.
کیخا ادامه داد‌:‌ بنده که حداقل ۴ واحد اقتصاد پاس کردم می‌دانم که پراکندگی وظایف به صلاح نیست. این در حالی است که برخی به دنبال این هستند که وزارت بازرگانی تشکیل شود و این وزارتخانه در ذیل ریاست جمهوری فعالیت کند.

قانون انتزاع چیست؟

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین قانون انتزاع وظایف بازرگانی بخش کشاورزی یا “تمرکز وظایف کشاورزی” در اسفند سال ۱۳۹۲ به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد.

این قانون که از آغاز فعالیت دولت یازدهم به صورت جدی پیگیری و اجرای آن در دستور کار قرار گرفت. وزارت جهاد کشاورزی بر اساس وظایف محوله خود در قالب این قانون، بازار محصولات کشاورزی را در طول سال به ویژه ایامی مانند شب عید بر عهده دارد و طبق آنچه مسئولان این وزارتخانه اعلام کرده‌اند با توجه به پتانسیل بخش خصوصی که اکثر تولیدکنندگان و بهره‌برداران در اتحادیه‌های مختلف عضویت دارند وزارت جهاد کشاورزی درصدد است وظایفی مانند تنظیم بازار محصولات کشاورزی را به کمک آنها انجام دهد.

بر اساس این قانون شرکت پشتیبانی امور دام مجددا به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد. همچنین بر اساس بند «الف» قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی ” تجارت اعم از صادرات، واردات و تنظیم بازار داخلی محصولات و کالاهای اساسی زراعی، باغی و گیاهان دارویی شامل گندم، برنج، جو، ذرت، پنبه‌وش، روغن و دانه‌های روغنی، چای، سیب‌زمینی، پیاز، حبوبات، سیب، پرتقال، خرما، کشمش، قند، شکر و کنجاله و همچنین محصولات دامی، طیور و آبزیان شامل شیر و فرآورده‌های لبنی، گوشت سفید، گوشت قرمز، تخم‌مرغ و نیز پیله ابریشم به وزارت جهاد کشاورزی واگذار می‌شود”.

طبق بند سوم این قانون مدیریت صنایع تکمیلی و تبدیلی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار می‌شود. در این بند آمده است “صنایع تبدیلی بلافصل با یک مرحله تبدیل در بخش کشاورزی همچون عمل‌آوری و حفاظت گوشت و محصولات گوشتی از فساد، عمل‌آوری و حفاظت آبزیان و محصولات حاصل از آبزیان از فساد، عمل‌آوری و حفاظت میوه و سبزیجات از فساد، روغن‌کشی، فرآورده‌های لبنی، تولید دانه‌های آسیاب‌شده، تولید نشاسته، تولید غذاهای آماده برای حیوانات و محصولات غذایی و صنایع تبدیلی مرتبط با انواع میوه، سبزی، صیفی و چای چنانچه در حوزه مسئولیت سایر وزارتخانه‌ها طبقه‌بندی نشده باشد”.

از دیگر مفاد این قانون واگذاری خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم به وزارت جهاد کشاورزی است.

قانون انتزاع وظایف بازرگانی بخش کشاورزی از وزارت تجارت از حدود سه ۱۳۸۹ در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته بود و ۲۴ بهمن سال گ۱۳۹۱  قانون انتزاع وظایف بازرگانی بخش کشاورزی از وزارت تجارت با تغییر نام به قانون “تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی” تصویب شد و در بهمن ۱۳۹۲ این قانون در هیات دولت نیز تصویب در اسفند همان سال ابلاغ شد.

نظر شما