تولید نوشابه متوقف نخواهد شد/ در صورت ضرورت برندهای داخلی جایگزین برندهای خارجی می‌شوند

کدام شهرها در ایران بیشترین میزان مصرف شیر و نوشابه را دارند؟

خانوارهای شهری ساکن تهران بیشترین هزینه را برای تهیه انواع شیر به مقدار سه میلیون و ۱۴۵ هزار ریال در سال گذشته پرداخت کرده بودند.

کد خبر : 28945 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۱۵ - ۱۶:۱۹

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین طرح آمارگیری از هزینه و درآمد خانوارهای شهری و روستایی هر سال توسط مرکز آمار ایران و با همکاری معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها در سراسر کشور اجرا می‌شود که نتایج آمارگیری سال ۱۳۹۶ به تازگی منتشر شده است.
هزینه و درآمد خانوار شهری، تأثیر مستقیمی بر شرایط معیشتی خانواده ها و کیفیت زندگی آنان دارد و از همین رو از اهمیت خاصی برخوردار است.
تعادل بین هزینه و درآمد خانوار شهری، همواره برای روستائیان و برنامه ریزان کشور چالش آفرین بوده است و در برنامه های نوسازی بر نزدیک کردن این دو به هم تلاش می شود.
کهگیلویه و بویراحمد با احتساب نفت از جمله استان هایی است که بیشترین تولید ناخالص داخلی را داراست اما به همراه استان‌های ایلام و خراسان جنوبی کمترین سهم را در تولید غیرنفتی کشور داشته‌اند.
با این حساب، بررسی درآمدها و اولویت های هزینه ای خانوارهای این استان از اهمیت بسزایی برخوردار است و می توان به اولویت بندی نیازهای جامعه پی برد.
مرکز آمار ایران به تازگی نتایج تحقیق خود پیرامون هزینه ها و درآمدهای خانوارهای شهری در استان های مختلف کشور در سال ۱۳۹۶ را منتشر کرده که در آن جایگاه کهگیلویه و بویراحمد نیز مشخص شده است.
تعداد خانوارهای نمونه شهری برحسب گروه های درآمد سالانه در این گزارش در کل کشور ۱۸ هزار و ۷۰۱ خانوار که سهم کهگیلویه و بویراحمد در این نمونه گیری ۵۳۶ خانواده بود.

 

هزینه های خوراکی و دخانی
بطور میانگین خانوارهای شهری در کشور سال گذشته ۱۶ میلیون و ۹۳۶ هزار ریال برای تهیه آرد، رشته، غلات و فرآورده های آن هزینه کرده بودند و شهروندان کهگیلویه و بویراحمد با ۱۰ میلیون و ۵۵۹ هزار ریال کمترین مقدار را برای این سبد خرید اختصاص داده بودند.
شهروندان ساکن مازندران با پرداخت ۲۲ میلیون و ۶۷۷ هزار ریال بیشترین هزینه را برای تهیه آرد، رشته، غلات و فرآورده های آن در سال قبل اختصاص داده بودند.
میانگین هزینه پرداختی برای انواع شیر در کل کشور ۲ میلیون و۱۰۹ هزار ریال بود و ساکنان شهری کهگیلویه و بویراحمد با پرداخت ۴۲۹ هزار ریال کمترین مبلغ را داده بودند.
خانوارهای شهری ساکن تهران بیشترین هزینه را برای تهیه انواع شیر به مقدار سه میلیون و ۱۴۵ هزار ریال در سال گذشته پرداخت کرده بودند.
خانوارهای شهری سراسر کشور سال گذشته یک میلیون و ۷۹۰ هزار ریال برای نوشابه پرداخت کرده بودند و این نسبت در سمنان با کمترین هزینه ۷۳۳ هزار ریال برآورد شد.
شهروندان کهگیلویه و بویراحمد برای خرید نوشابه در سال قبل هفت میلیون و ۲۳۸ هزار ریال بیشترین هزینه را در کشور برای این خرید اختصاص داده بودند.
متوسط مصرف دخانیات در بین خانوارهای شهری سراسر کشور یک میلیون و ۵۴۴ هزار ریال در سال قبل بود که شهروندان چهارمحال و بختیاری بیشترین هزینه را برای این کار به میزان ۲ میلیون و ۳۷۷ هزار ریال پرداخت کرده بودند.
شهروندان ساکن کهگیلویه و بویراحمد پس از خراسان جنوبی با پرداخت ۲۰۸ هزار ریال کمترین هزینه را برای تهیه دخانیات داده بودند.

 

نظر شما