مالیات بر ارزش افزوده
رییس سازمان مالیاتی کشور:

نوشیدنی‌ها در قانون مالیات بر ارزش افزوده، کالای خاص محسوب می‌شوند

رییس سازمان مالیاتی کشور با بیان اینکه مالیات مصرف در دنیا، مالیات بر کالاهای خاص است، تصریح کرد: این شیوه در کشور ما در بخش محصولات دخانی،نوشیدنی‌ها و حتی سوخت به عنوان کالای خاص تلقی می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، سیدکامل تقوى‌نژاد گفت: یک مطلب ناصحیحی در ذهن بسیاری از آحاد جامعه شکل گرفته که مالیات بر ارزش افزوده یعنی آن مالیاتی که در حلقه آخر دریافت و طبیعتا مصرف کننده آن را پرداخت کند.

وی افزود: ماهیت مالیات بر ارزش افزوده مالیات بر مصرف است، اما اینکه چگونه وصول شود باید بر ماهیت خودش نیز توجه کنیم.

اعمال قانون مالیات بر ارزش افزوده برای نوشیدنی‌ها به عنوان کالای خاص

رییس سازمان مالیاتی کشور با بیان اینکه مالیات مصرف در دنیا، مالیات بر کالاهای خاص است، تصریح کرد: این شیوه در کشور ما در بخش محصولات دخانی،نوشیدنی‌ها و حتی سوخت به عنوان کالای خاص تلقی می‌شود.

وی یاد آور شد؛ اما در بخش مربوط به اینکه آیا مالیات بر فروش یا مالیات بر ارزش افزوده داشته باشد بسیاری از افراد درک ناصحیح از این موضوع دارند و این دو مالیات را با هم یکی می‌دانند.

این مقام مسئول بیان داشت: در صورتی که این دو مسئله کاملا جدا از هم و با دو مبنای جداگانه است، مالیات بر ارزش افزوده یعنی حصول مالیات از تولید یا وارد کننده و بعد هم انتقال آن به حلقه‌های بعدی و در نهایت در نظر گرفتن اعتبار مالیاتی و انتقال بار مالیات به مصرف کننده است که این مسئله باید جامعه تبیین شود.

نصب صندوق فروش مکانیزه برای مالیات بر ارزش افزوده

او یکی از ضعف‌های اصلی را نبود صندوق‌های مکانیزه فروش عنوان کرد وگفت: در شرایط کنونی به ناچار از حلقه‌ها مالیات می‌گیریم، اگر روزی صد در صد افرادی که در حلقه فعالیت می‌کنند صندوق مکانیزه فروش نصب کنند آن روز هم مالیات بر ارزش افزوده را به شیوه کنونی اجرا می‌کنیم.

تقوی نژاد با اشاره به اینکه در زمینه نصب صندوق‌های مکانیزه فروش کارهای بزرگی در کشور شاهد بودیم، اظهارداشت: در قانون نظام صنفی، مکلف شدن دولت در برنامه توسعه پنجم و نیز تبصره ۲ ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم احکامی‌صادر شده و ما لایحه‌ای مبنی نصب صندوق‌ها در مبادی فروش را به صورت مستقل تنظیم و برای تصویب در اختیار مجلس قرار دادیم.

رییس سازمان مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه طبق مطالعات صورت گرفته کشورهایی که ۷۰سال ارزش افزوده را اجرا کردند تازه امسال به نصب صندوق‌های مکانیزه مبادرت ورزیده‌اند، خاطرنشان کرد: بیش از هفتاد درصد مالیات بر ارزش افزوده را معمولا قبل از حلقه آخر وصول و تمهیداتی در سازمان مالیاتی اندیشیده تا بتوانیم با فعالان اقتصادی تعامل بیشتری انجام دهیم.

منبع: اقتصاد آنلاین

کد خبر : 4682 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۴/۲۹ - ۱۸:۴۴

بیشتر بخوانید

نظر شما