بحث چای سنواتی منتفی شده است/ ۳۴ کارخانه دارای برند چای هستند /۵کارخانه به چایکاران بدهکار هستند

رئیس سازمان چای کشور می گوید که هند، عراق، ترکمنستان، افغانستان، روسیه، ازبکستان، استرالیا، فرانسه،‌کانادا، اسپانیا، ترکیه، جمهوری چک، آذربایجان و گرجستان از جمله مقاصد صادراتی چای ایرانی هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین حبیب جهانساز در خصوص میزان پرداخت مطالبات چای‌کاران  به خبرگزاری ایلنا گفت: میزان مطالبات چای کاران که سهم دولت محسوب می‌شود به صورت کامل و ۱۰۰ درصد پرداخت شده است و کارخانجات هم بیش از ۹۸ درصد سهم خود را پرداخت کرده‌اند.

وی افزود: حدود ۵ کارخانه هنوز بدهکار هستند. از ۲۲۰ میلیارد تومان حدود ۲٫۵ میلیارد تومان سهم کارخانجاتی است که بدهکار هستند و تقریبا اولین سالی بوده که بلافاصله پس از برداشت سهم دولت باکشاورزان را تسویه کرده‌ایم.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به میزان برداشت برگ سبز چای خاطرنشان کرد: حدود ۱۱۲ هزار تن برگ سبز چای از چای‌کاران خریداری شده و حدود ۲۵ هزار و ۶۰۰ تن هم چای خشک تولید شده است.

جهانساز در رابطه با فروش چای ایرانی در کشور تصریح کرد: بحث چای سنواتی که در گذشته وجود داشت منتفی شده و چای داخلی بازار خود را پیدا کرده است. برخی از کارخانجات با چای داخلی برندسازی کرده‌اند و حدود ۳۴ کارخانه برند چای داخلی وجود دارد که حتی صادرات چای هم داشته‌ایم.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه در سال جاری ۱۲ هزار و ۶۰۰ تن چای صادر شده است، اذعان داشت: چای ایرانی به ۳۴ کشور دنیا صادر شده و تولیدکنندگان چای خشک و کارخانجات اگر چای هم داشته باشند تنها برای تنظیم بازار داخل است.

وی افزود: کشورهایی که چای ایرانی به آنها صادر می‌شود هند، عراق، ترکمنستان، افغانستان، روسیه، ازبکستان، استرالیا، فرانسه،‌کانادا، اسپانیا، ترکیه، جمهوری چک، آذربایجان و گرجستان است.

جهانساز در رابطه با افزایش تولید چای نسبت به سال گذشته گفت: با وجود شرایط خشکسالی و کاهش میزان بارندگی که امسال بر مزارع چای حاکم بود اما ما نسبت به سال گذشته ۴ درصد افزایش تولید داشتیم. ۲۵ درصد از بارندگی در فصل بهار و تابستان در گیلان اتفاق نیفتاد و خشکسالی داشتیم و سرمای دیرس در اواخر فروردین باعث خسارت به مزارع چای شد اما با همه اینها افزایش تولید داشته‌ایم.

ثبت شده در سایت پایگاه اطلاع رسانی صنعت نوشیدنی نوش آنلاین کد خبر 31011 و در روز جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۷:۰۲
http://noushonline.ir