جدول مقایسه قیمت قهوه

مقایسه قیمت قهوه عربیکا و ربوستا در بازه زمانی ۱۱ ساله + جدول و نمودار

قیمت قهوه عربیکا و ربوستا بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۵ روند رو به کاهش اما با ثباتی را داشته است. تنها بی ثباتی قیمت این دو نوع قهوه به سال ۲۱۰۴ باز می‌گردد.

کد خبر : 10713 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۰/۲۱ - ۱۹:۱۶

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین جدول زیر قیمت دو نوع قهوه مشهور جهان یعتی عربیکا و ربوستا را از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۵  مقایسه کرده و تخمین زده است. برپایه آمار جداول و نمودارهای زیر قیمت قهوه عربیکا از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۲۵ روندثابتی خواهد داشت. بر این پایه قیمت قهوه عربیکا در سال ۲۰۲۵ چیزی در حدود ۳٫۳۸ دلار و برای قهوه ربوستا ۲٫۰۹ دلار برای هر کیلوگرم تخمین زده می‌شود.

جدول مقایسه قیمت قهوه

 

نمودار زیر  نشان می‌دهد که قیمت قهوه عربیکا  دست کم از ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۵ همیشه بالاتر از قیمت قهوه ربوستا بوده است.

 

نمودار مقایسه قیمت قهوه

نمودار منحنی زیر هم نشان می دهد که این دو نوع قهوه پس از سال ۲۰۱۵ روند قیمتی تقریبا ثابتی را داشته‌اند.

منحنی قیمت قهوه

مشخصات قهوه عربیکا

  1. طعم عالی
  2. ترشی کم
  3. عطری فوق العاده
  4. کافئین پایین- میزان کافئین موجود در دانه های عربیکا بین  ۸/. الی ۱٫۴ است.
  5. شاخص ترین بارزه طعمی این دانه اسیدیتی است و بادی این دانه، متوسط ۱٫۲ درصد است.

دانه های قهوه عربیکا دارای ظاهری تقریبا صاف و تخت می باشند. خط وسط این دانه ها دارای کمی انحنا است که با کمی دقت می توان آن را از گونه روبوستا تشخیص داد.

مشخصات قهوه ربوستا

  1. عطری تلخ و کم
  2. بارزه طعمی شاخص دانه روبوستا تلخی آن است.
  3. برای این گونه متوسط بادی(body) 2 درصد است.
  4. میزان کافئین در دانه های روبوستا ۱٫۷ تا ۴ درصد است که این درصد کافئین نسبت به دانه عربیکا تقریبا دو برابر است.
  5. این که می گوییم این گونه عطر کمی دارد، به این معنی نیست که عطر آن به شدت ضعیف باشد، منظور این است که در مقایسه با دانه عربیکا، عطر ضعیف تری دارد.

دانه‌های ربوستا خط وسط دانه حدودا صاف است.این دانه ها کمی بیضوی مانند هستند و دانه نسبت به دانه عربیکا کمی کوچکتر هستند.

قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در اقصی نقاط جهان است و این محبوبیت در بعضی از کشورها به حدی است که در سطح جهانی دارای رکورد هستند. در این رابطه، سازمان Euromonitor در فهرستی اسامی کشورهای جهان که بیشترین میزان قهوه را مصرف می‌کنند، منتشر کرده است که در اینجا می‌توانید آن را بخوانید.

برزیل و ویتنام بزرگترین تولید کنندگان قهوه در جهان در سال ۲۰۱۶ بودند. برزیل در حدود ۴۰ درصد بازار و ویتنام در حدود ۲۰ درصد این بازار را در اختیار داشتند.

قاره اروپا بیشترین کشورهای مصرف کننده قهوه را در خود جای داده است و از ۱۰ کشور پرمصرف قهوه ۷ کشور در این قاره قرار دارند و سه کشور دیگر در قاره آمریکا.

 

نظر شما