قهوه دمی کافئین بیشتری دارد یا اسپرسو؟

قهوه دمی‌کافئین بیشتری دارد یا اسپرسو؟

بسیاری تصور می‌کنند که یک فنجان اسپرسو، کافئین بیشتری نسبت به قهوه دمی دارد در حالی که از لحاظ مقایسه میزان کافئین این دو نوشیدنی، اعداد چیز دیگری می‌گویند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، بعضی مواقع این سوال در ذهن قهوه‌خورها به وجود می‌آید که آیا با نوشیدن یک فنجان اسپرسو، کافئین بیشتری دریافت می‌شود یا یک فنجان قهوه دمی؟! بسیاری این تصور را دارند که با یک فنجان اسپرسو کافئین بیشتری را به بدن می‌رسانند در حالی که از لحاظ میزان کافئین وقتی دو فنجان با هم مقایسه می‌شوند اعداد چیز دیگری می‌گویند.

یک فنجان اسپرسو ۲ اونس حاوی حدودا ۸۰ میلی گرم کافئین است ولی یک فنجان قهوه دمی‌به حجم ۱۲ اونس حاوی حدودا ۱۲۰ میلی گرم کافئین است.

پس با نوشیدن یک فنجان قهوه دمی‌میزان بیشتری کافئین به بدن می‌رسد ولی نکته جالب در این بین تفاوت حجم دو قهوه است. وقتی که حجم مساوی را در نظربگیریم غلظت کافئین در اسپرسو ۴۰ میلی گرم در هر اونس است و در مورد قهوه دمی‌۱۰ میلی گرم در هر اونس. ولی چون مقدار سرو استاندارد این دو نوشیدنی با هم متفاوت است -۲ اونس در مقابل ۱۲ اونس – لذا با نوشیدن قهوه دمی‌کافئین بیشتری به بدن می‌رسد.

چرا پس از نوشیدن اسپرسو احساس دریافت کافئین بیشتری می‌شود؟

نوشیدنی اسپرسو خیلی سریعتر نوشیده می‌شود شاید در سه جرعه بنابراین میزان افزایش کافئین در بدن و عملکرد آن بر سیستم اعصاب مرکزی بسیار سریعتر اتفاق می‌افتد تا زمانی که شما یک فنجان قهوه دمی‌می‌نوشید!

چه چیزی باعث می‌شود که در حجم مساوی اسپرسو کافئین بیشتری داشته باشد؟

۱- آسیاب ریزتر: سطح تماس قهوه با آب افزایش یافته و لذا میزان کافئین بیشتری استخراج می‌شود.

۲- حرارت و فشار: آب حدود ۹۳ درجه با فشار از داخل پودر قهوه رد می‌شود و لذا میزان استخراج کافئین بیشتر می‌شود.

در هر حال باید به این نکته توجه داشت که افزودن هرگونه افزودنی به قهوه میزان جذب کافئین را کند می‌کند.

کد خبر : 9384 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۹/۱۳ - ۱۶:۳۸

بیشتر بخوانید

نظر شما