نوشیدنی کافئین‌دار
محققان آمریکایی بررسی کردند؛

رابطه بی‌خوابی و مصرف نوشیدنی‌ کافئین‌دار

تحقیقات نشان می‌دهد که کاهش مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار در طول روز باعث داشتن خوابی عمیق‌تر و نیروبخش‌تر بدون از خواب پریدن‌های شبانه می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، هفته‌نامه سلامت نوشت: «دکتر آنا کریگر، متخصص و روان‌درمانگر مرکز درمانی مشکلات خواب نیویورک می‌گوید: به نظر بدیهی می‌آید که چرا خوردن دیر وقت غذاهای چرب و فست‌فودها مثل یک چیزبرگر با سیب‌زمینی سرخ شده یا نوشیدن یک فنجان قهوه اسپرسو بعد از شام ممکن است خواب شب‌تان را مختل کند. ارتباط بین خوردن یک سالاد عصرانه و خوب خوابیدن در شب بسیار واضح و قابل درک است.»

او می‌افزاید: رعایت رژیم غذایی سالم و غنی از مواد مغذی تاثیر مستقیمی‌بر سلامت مغز و عملکرد آن دارد که در پی آن خواب راحتی را برایمان به ارمغان خواهد آورد. مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی‌ای که ما از غذاها دریافت می‌کنیم، به ایجاد آمینواسید که برای خوابیدن لازم است کمک می‌کند. بنابراین برای داشتن خوابی بهتر و راحت‌تر مراقب رژیم خود باشید و موارد زیر را رعایت کنید:

عدم مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار قبل از زمان خواب

کافئین شما را بی‌خواب می‌کند و با جلوگیری از ترشح هورمون‌های شیمیایی مغز که زمان خواب بدن را یادآوری می‌کنند و افزایش آدرنالین، الگوی خواب‌تان را به هم می‌ریزد. توجه به این نکته ضروری است که کافئین پس از مصرف تا شش ساعت و حتی بیشتر در دستگاه گردش خون باقی می‌ماند، بنابراین سعی کنید نزدیک زمان خواب‌تان و حداقل شش ساعت قبل از آن از خوردن چای، قهوه، نسکافه و مواد کافئین دار بپرهیزید.

نوشیدن آب کافی در طول روز

اگر بدن شما در طی یک ورزش شدید یا کار فراوان به خصوص در یک روز گرم بی آب بماند، عملکرد بدن‌تان مختل خواهد شد. کم آبی و تشنگی مفرط شما را تندخو، تحریک پذیر، خسته و بدون تمرکز می‌کند و در نتیجه الگوی خواب‌تان را به هم می‌ریزد.

فقدان آب، دهان و مجراهای بینی شما را خشک می‌کند و ممکن است احتمال خر و پف کردن را در شما افزایش دهد. همچنین باعث ایجاد مشکلات تنفسی و خس‌خس سینه می‌شود. کمبود آب ممکن است باعث گرفتگی پاها نیز بشود که همگی عوامل شب بیداری خواهد شد.

قطع غذا و نوشیدنی پرشکر

محدود کردن استفاده از غذا و نوشیدنی‌های پرشکر به داشتن خواب بهتر شما کمک خواهد کرد. خوردن زیاد مواد شیرین روی سطح قند خون‌تان تاثیر مستقیم دارد که آن نیز در سطح انرژی شما در طول روز بسیار موثر خواهد بود. شکر به علت جذب سریعش توسط خون به سرعت سطح انرژی شما را بالا می‌برد، اما به همان سرعت نیز افول می‌کند. این نوسان (افت و خیز) انرژی شما را به سمت خوردن بیشتر هله هوله‌ها، نوشیدنی‌های کافئین‌دار و غذاهای آماده پختی که سریع حاضر می‌شوند، هدایت خواهد کرد و همه اینها علاوه بر اضافه وزنی که به شما می‌دهند الگوی خواب شبانه‌تان را نیز مختل خواهد کرد. کنترل مصرف قند و شکر و شیرینی سبب می‌شود که بدنتان در طول روز کمتر افت انرژی داشته باشد.

پرهیز از غذاهای چرب و تند قبل از خواب

مصرف این دسته ازغذاها با سس‌ها و ادویه تند را به طول روز موکول کنید. هضم این نوع غذاها برای معده و دستگاه گوارش سخت است و باعث سوء‌هاضمه می‌شود و سوءهاضمه قبل از زمان خواب کار بدن‌تان را برای استراحت و خوابیدن سخت ترخواهد کرد.

اهمیت به وعده صبحانه و حذف شام

در میان وعده‌های غذایی، صبحانه به شاه و شام به گدا تعبیرمی‌شود و این نشان دهنده اهمیت صبحانه و مضرات شام خوردن است.

خوردن شام به دلیل این که بدن در شب به حالت استراحت نزدیک می‌شود و فعالیت‌های روزانه را ندارد تا در هضم غذا کمکش کند، باعث سوء‌هاضمه خواهد شد و خصوصا در افراد مبتلا به بیماری‌های رفلاکس اسیدی معده و سایر مشکلات گوارشی، این سوء‌هاضمه سبب شب‌بیداری و بی‌خوابی‌های شبانه می‌شود.

خوردن صبحانه نیز چون در ابتدای روز و همراه با شروع فعالیت‌های روزانه است، به تنظیم عملکرد مغز و تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن و در نهایت خواب باکیفیت‌تر در شب کمک شایانی می‌کند.

البته در نظر داشته باشید که حتما یک عصرانه مغذی از مواد لازم برای بدن، قبل از خواب میل کنید زیرا معده خالی هم خود عاملی برای بر هم زدن الگوی خواب شما و شب بیداری خواهد شد.

منبع: ایسنا

کد خبر : 7731 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۸/۰۶ - ۱۴:۳۶

بیشتر بخوانید

نظر شما