افزایش ماندگاری شیر تا ۹ هفته
دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران خبر داد؛

شیر از شمول طرح قیمت‌گذاری کالا خارج می‌شود

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با بیان اینکه از دو سال قبل قرار بود قیمت‌گذاری کالاها برداشته شود گفت: برنامه‌ریزی‌شده بود برداشته شدن قیمت مصرف‌کننده برای همه کالاها باشد اما روش پله‌ای که وزیر جدید صنعت در نظر گرفته نیز مناسب است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، کاوه زرگران درباره برداشته شدن قیمت مصرف کننده برخی کالا‌ها اظهار کرد: این اقدام معقول وسنجیده‌ای است و نشان از تسلط وزیر جدید صنعت،معدن و تجارت به مقوله بازار دارد. او بابیان اینکه از دو سال قبل قرار بود قیمت‌گذاری کالاها برداشته شود افزود:برنامه‌ریزی‌شده بود برداشته شدن قیمت مصرف‌کننده برای همه کالاها باشد اما روش پله‌ای که وزیر جدید صنعت در نظر گرفته نیز مناسب است.

شیر از شمول قیمت گذاری کالا خارج می‌شود

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران ادامه داد: بر این اساس قرار بود کلیه کالاها به غیر از نان، آرد، ماست و شیر از شمول قیمت گذاری خارج شود و به صورت عرضه و تقاضا در بازار عرضه شود. در آن زمان این مهم در پیش جلسه شورای اقتصاد مطرح شد اما در جلسه نهایی از دستور کار خارج شد.

او تصریح کرد: به نظر می‌رسد که دولت تصمیم گرفته این برنامه را به‌ صورت بخش بخش به مرحله اجرایی در بیاورد.

مردم باید مواد غذایی و نوشیدنی خود را به قیمت عمده فروشی دریافت کنند

زرگران گفت: خرده‌فروشان، توزیع‌کننده و تولیدکننده هرکدام برای خود سودی دریافت می‌کند و در صورتی مردم از عمده‌فروشی خرید کنند باید کالا را به نرخ پایین‌تری خریداری کنند اتفاقی که اکنون در برخی از هایپرمارکت ها روی می‌دهد اما باید در همه آنها به این شکل باشد.

او با بیان اینکه دولت در حال اصلاح  رویه قیمت گذاری است افزود: بر این اساس تولید کننده نرخ خود را برای عرضه کننده فاکتور می‌کند و فروشگاه‌های نیز موظف به ارائه محصول خود با سود در نظرگرفته شده، هستند.

تخفیف‌های فصلی تولیدکنندگان به عرضه کنندگان به مصرف کنندگان می‌رسد

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی تاکید کرد: این اتفاق باعث می‌شود که دسترسی مردم به خوارکی‌ها در عمده فروشی یا همان‌هایپرمارکت‌ها ۱۰ تا ۲۰ درصد ارزان تر شود. تخفیف‌های که اکنون نیز به مصرف کننده در برخی از کالا‌های ارائه می‌شود مربوط  به همین امر است اما از این به بعد این ارزان فروشی باید در همه کالاها روی دهد.

زگرران اظهار داشت: از طرفی تخفیف‌های حجمی‌و فصلی که تولیدکنندگان به عرضه کنندگان ارائه می‌کنند از این به بعد به جای فروشگاه‌داران به مصرف کنندگان می‌رسد.

نصب صندوق‌های مکانیزه جهت اعمال قیمت‌ محصولات غذایی و نوشیدنی

او در پاسخ به این سوال که با اجرای این طرح نظارت حداقلی بر قیمت‌ها در شرایط موجود از بین نخواهد رفت گفت: سازمان امور مالیاتی وظیفه دارد، قانون مالیات بر ارزش افزود را با نصب صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی به مرحله اجرایی درآورد که بر این اساس قیمت تمام کالاها ثبت می‌شود و هر کالایی که بیشتر از قیمت مورد نظر فروخته شود به راحتی توسط یک نرم افزار قابل پیگیری است.

زگرران اظهار داشت: اقدام مناسبی است و در کشور‌های مختلف به مرحله اجرایی رسیده و کالا در هر فروشگاهی بر اساس قیمتی که در فروشگاه نصب شده است، تعیین می‌شود و از محل کار خانه قیمتی برو روی آن اعمال نمی‌شود.

بنابراین گزارش محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم در آخرین ابلاغیه مهم خود، الزام تولیدکنندگان به درج قیمت مصرف‌کننده روی کالاهای منتخب بیسکویت، شیرینی، کیک و شکلات، انواع چیپس و اسنک و محصولات صنایع سلولزی و بهداشتی را  برداشت.

با روی کارآمدن شریعتمداری به عنوان وزیر جدید صنعت،دایره محصولاتی که شامل درج قیمت نمی‌شوند وسیع تر شد و او با صدور ابلاغیه‌ای  انواع محصولات کارخانه‌ای، کنسرو، کمپوت، سس، ترشی، شور، مربا و عسل دارای بسته‌بندی را نیز از بند درج قیمت مصرف‌کننده رها کرد.

بر اساس ابلاغیه موجود، قرار است این طرح از ابتدای مهرماه در کشور اجرا شود و اجرای آن نگرانی‌هایی را بابت افزایش قیمت محصولات مصرفی مردم ایجاد کرده است.

منبع: تسنیم

کد خبر : 5983 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۶/۱۹ - ۱۵:۵۲

بیشتر بخوانید

نظر شما