ممنوعیت فروش نوشیدنی‌های گازدار در مدارس
رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

تکذیب گازدارکردن نوشابه‌ها با گازوئیل

رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو ضمن توصیه به بر مصرف هر چه کمتر نوشابه، گازدار کردن آنها با سوخت‌های فسیلی مثل گازوئیل را که در برخی رسانه ها منتشر شده است؛ ناصحیح دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، مهندس نسترن محمدی با ناصحیح دانستن مطلب «گازدارکردن نوشابه‌ها با سوخت‌های فسیلی مثل گازوئیل» که در برخی رسانه‌ها منتشر شده است، گفت: با توجه به ضوابط و مقررات اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو؛ تمامی‌واحدهای تولید کننده مواد غذایی حاوی گاز دی اکسید موظف به استفاده از آن و البته با ویژگی‌های خوراکی هستند.

رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو ادامه داد: در همین  راستا تعدادی از واحدهای تولید گاز دی اکسید کربن که ضوابط را به طور کامل رعایت کرده‌اند؛ موفق به اخذ پروانه تولید از سازمان غذا و دارو شده‌اند.

او همچنین در خصوص  پروسه تولید نوشابه  افزود: تولید گاز دی اکسید کربن پس از سوختن گاز طبیعی  حاصل می‌شود؛ سپس گاز تولید شده از برج‌های مالش، جذب، تفکیک، کندانسور، کمپرسور سردکننده عبور کرده تا به  گاز دی اکسید کربن مایع تبدیل شود.

محمدی در پایان با تاکید بر اینکه اگر چه  ویژگی‌های گاز  مذکور  مطابق با ویژگی‌های مندرج در کدکس بین المللی بوده و مجوز تولید و مصرف گاز دی اکسید کربن پس از بررسی‌های لازم در محصولات غذایی گازدار صادر می‌گردد خاطر نشان کرد: با توجه به شیوع بیماریهای غیر واگیر دار به دلیل زندگی مدرن و عدم تحر ک کافی پیشنهاد همواره متولیان سلامت مصرف کمتر فراورده‌های پر شکر، نمک، چربی می‌باشد.

این مقام مسئول در اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در پایان ضمن توصیه به مصرف هر چه کمترنوشابه به مردم،  توصیه کرد: قبل از مصرف فراورده‌های غذایی برای اطلاع از میزان شکر، نمک، چربی در آنها  به نشانگر رنگی تغذیه مندرج در  بسته بندی محصولات  که به «چراغ راهنمای تغذیه» معروف است توجه نموده و نیاز کافی و به اندازه بدن خود را با آن تنظیم کنند.

منبع: ایفدانا

کد خبر : 5886 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۶/۱۵ - ۱۲:۱۶

بیشتر بخوانید

نظر شما