استارباکس در چین
در معامله‌ای 1.3 میلیارد دلاری

سهامداران آمریکایی استارباکس، شرکای چینی را کنار زدند

سهامداران آمریکایی استارباکس سهام باقی‌مانده خود را در چین خریداری کردند و تمام فروشگاه‌ها این مجموعه زنجیره‌ای در این کشور آسیایی را به کنترل خود درآوردند.

کد خبر : 5255 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۵/۲۱ - ۱۳:۴۸

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین حضور شرکت استارباکس در شرق آسیا  و به ویژه در چین حضور جالب توجه‌ای بوده است. این شرکت ابتدا در شراکت با سهامداران چینی وارد این بخش از آسیا شد اما به مرور سهام این شرکا را خرید و به یک شرکت تمام آمریکایی تبدیل شد. در یکی دو سال گذشته سهامداران آمریکایی در یک در معامله ۱٫۳ میلیارد دلاری  و خرید سهام چینی‌ها کنترل کامل ۱۳۰۰ کافی شاپ استارباکس را در شانگهای، جیانگ سو و ژجیانگ به دست آوردند. در این معامله  Uni-President Enterprises و Chain Store Corporation، پنجاه درصد از سهام خود را به سهامداران آمریکایی واگذار کردند که ظاهرا قصد دارند کسب و کار استارباکس را در چین بیش از گذشته توسعه دهند.

در یک معامله جداگانه، سهامداران آمریکایی ۵۰ درصد باقیمانده از سهام شرکت Starbucks را با یک شرکت مشترک تایوان تقسیم کردند. این شرکت تایوانی ۱۷۵ میلیون دلار هزینه کرده و کنترل کامل ۴۱۰ فروشگاه را در این این جزیره را به عهده دارد.

 فروشگاه‌های استارباکس چین تا سال  ۲۰۲۱ دو برابر خواهد شد

کوین جانسون، رییس و مدیر اجرایی شرکت قهوه استارباکس، می گوید که این حرکت نشان دهنده اعتماد به تیم رهبری فعلی این شرکت زنجیره ای است و قرار است تا سال ۲۰۲۱ تعداد فروشگاه‌های چین از ۲۸۰۰ تا ۵۰۰۰ افزایش بیابد.

جانسون درباره شراکت با تایوانی ها می‌گوید: همانند تصمیمی که در سال ۲۰۱۱ ب در بازار هنگ کنگ و ماکائو گرفتیم خوشحالیم که کسب و کارمان در تایوان را هم به شرکای طولانی مدتمان انتقال دهیم.

 

برگرفته از: bev daily

 

نظر شما