کاوه زرگران
دفاع کاوه زرگران از وادارات آب‌های 20 هزار تومانی؛

مشکلات صنعت غذا و نوشیدنی ابزار تسویه حساب‌های جناحی شده است

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با نگارش مطلبی به انتقاد از قاچاق بی رویه مواد غذایی و نوشیدنی در کشور پرداخت و گفت: عده‌ای، فراز و نشیب‌های صنعت غذا و نوشیدنی را ابزار تسویه خرده‌حساب‌ها و تخریب رقبای خود قرار می‌دهند و از طرح مسائل بی‌پایه و اساس نیز ابایی ندارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، متن یادداشت کاوه زرگان دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران و رییس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران که در اگروفودنیوز منتشر شده، به شرح زیر است:

مشکلات صنعت غذا و نوشیدنی ابزار تسویه خرده‌حساب‌های جناحی شده است

مواد غذایی از دیرباز نه تنها ضامن بقا و سلامت نوع بشر بوده، بلکه با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد. حال این موضوع پراهمیت سوژه دعواهای سیاسی شده و دستاویزی برای پیشبرد اهداف جناحی قرار گرفته است. عده‌ای، غذا و فراز و نشیب‌های حوزه خوراکی و آشامیدنی را به عنوان ابزاری برای تسویه خرده‌حساب‌ها و تخریب رقبای خود قرار می‌دهند و از طرح مسائل بی‌پایه و اساس نیز ابایی ندارند.

دست‌های پشت پرده اذهان عمومی‌را از موضوع قاچاق منحرف می‌کنند

جنجالی که بر سر واردات بیسکویت خارجی به کشور به راه انداخته شده مثالی بر این مدعاست، دستان پشت پرده اذهان عمومی‌را از موضوع قاچاق منحرف می‌کنند، آدرس غلط می‌دهند و واردات رسمی‌را مسبب مشکلات تولید داخل می‌دانند. بنده به عنوان یکی از فعالان حوزه غذای کشور بر خود می‌دانم به چنین ادعاهایی پاسخ دهم.

الف) واردات قانونی بیسکویت به کشور ۱۳۰۰ تن و تولید داخلی ۷۸ هزار تن است

ظرفیت اسمی‌تولید انواع بیسکویت و ویفر در کشور ۶٠٠ هزار تن است و سال گذشته با بهره‌مندی از ٧٠٪‏ ظرفیت حدود ۴٢٠ هزار تن بیسکویت در کشور تولید و ٧٨ هزار تن آن به کشورهای دیگر صادر شده و در مقابل این حجم انبوه تولید و صادرات، میزان واردات قانونی بیسکویت به کشور یک هزار و سیصد تن بوده است. به عبارت دیگر میزان واردات انواع بیسکویت و ویفر معادل ٣ دهم درصد تولید داخل بوده است (کمتر از نیم درصد).

این حجم از واردات، که از مجاری قانونی به کشور وارد شده نیز از عوارض و تعرفه‌های وارداتی که به منظور حمایت از تولید داخل در نظر گرفته شده، بهره‌مند بوده و در عمل امکان رقابت قیمتی با کالاهای تولید داخل را از بین برده است، به طوری که این محصولات تنها خریداران خاص (Luxury) خود را دارند.

ب) توضیح درباره واردات آب‌های معدنی ۲۰ هزار تومانی

مثال دیگر از جنجال‌هایی که حواشی بسیاری نیز در رسانه‌های جمعی داشته، واردات آب معدنی خارجی به کشور بوده است. واردات این آب‌ها نیز همانطور که توسط دبیر انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی در رسانه‌ها اعلام شد، به علت تفاوت قیمت بالا و نوع بسته‌بندی متفاوتی (بطری شیشه‌ای) که با محصولات داخلی دارند، در عمل تاثیری بر بازار محصولات تولید داخل ندارند.

حال سوال اینجاست افرادی که چنین مسائلی را مطرح می‌کنند، به راستی مطلع نیستند که مشکل اصلی تولیدکنندگان مواد غذایی در واقع قاچاق بی‌رویه کالاست؟ یا این فشارها سناریویی برای منحرف کردن اذهان عمومی‌از مشکل عدیده‌ای است که صنعت غذای کشور با آنها دسته و پنجه نرم می‌کند؟

حقیقت این است که صنایع غذایی کشور بیشترین آسیب را از قاچاق بی‌رویه کالا به کشور دیده است. دلواپسان اوضاع اقتصادی کشور و معیشت مردم، اگر به راستی در پی انجام کاری مفید و موثر برای تولید داخلی کشور هستند، بهتر است جلوی قاچاق سازمان یافته کالا به کشور را بگیرند که بیشترین آسیب را به وضعیت اشتغال وارد آورده و سلامت مردم را تهدید می‌کند.

کالاهای قاچاق در حجم گسترده بدون پرداخت حقوق گمرکی و با قیمت‌های نازل در بازار داخل عرضه می‌شوند و رقیب جدی کالاهای باکیفیت تولید داخل هستند. حجم واردات این اقلام در برخی محصولات حتی معادل ۵۰ درصد ظرفیت تولید داخل است.

پ) واردات روغن پالم به همان میزانی که وزارت بهداشت مجاز اعلام کرده صورت می‌پذیرد

در مورد شایعات منتشر شده در رابطه با واردات روغن پالم نیز اوضاع به همین منوال است. واردات این محصول نیز به همان میزانی که وزارت بهداشت مجاز اعلام کرده، صورت می‌گیرد. در سال جاری (چه شمسی و چه میلادی) در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، آمار واردات روغن پالم به کشور نه تنها افزایش نداشته، بلکه کاهش نیز داشته است؛ در سال میلادی جاری (از دی ماه ۹۵ تا پایان فروردین ۹۶)، واردات روغن پالم به کشور در حدود ۱۱ هزار تن (۹ درصد) کاهش داشته است و آمار سال جاری شمسی نیز چنین تغییرات کاهشی را تجربه کرده است.

صنعت غذا یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی کشور است که به طور مستقیم با خوراک و سلامت شهروندان سر و کار دارد. از این رو هرگونه چالش آفرینی در این حوزه می‌تواند اثرات منفی بر سفره مردم داشته باشد. بر این اساس با توجه به اهمیت استراتژیک این ماده حیاتی، از فعالان سیاسی کشور انتظار می‌رود آن را دستاویزی برای تسویه‌حساب‌های جناحی و گروهی خود قرار ندهند.

کد خبر : 4827 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۵/۰۳ - ۱۱:۳۱

بیشتر بخوانید

نظر شما