برچسب فارسی غذا و نوشیدنی بهروز جنت

برچسب فارسی؛ طرح جدید وزارت بهداشت برای مواد غذایی و نوشیدنی

مدیر کل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با اشاره به اجرای طرح برچسب‌نویسی فارسی روی محصولات غذایی و نوشیدنی و آرایشی، بهداشتی گفت: در طرح برچسب‌نویسی فارسی هدف ما این است که یکسری اطلاعات مفید در اختیار مصرف کننده قرار دهیم آن هم اطلاعاتی که جنبه تجاری ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، بهروز جنت گفت: در اکثر کشورهای توسعه‌یافته فرهنگ‌سازی در تولید و مصرف صحیح فرآورده‌های سلامت‌محور جز لاینفک و معمول فعالیت‌های ارگان‌های نظارتی است و سعی آن‌ها بر این است که هدف از تولید و ارتباط فراورده با مصرف کننده کاملا روشن باشد.

جنت با تاکید بر اینکه این موضوع حق لاینفک مصرف‌کننده است، ادامه داد: طبیعی است که برچسب روی محصولات و فرآورده‌های غذایی و نوشیدنی باید با زبان قابل فهم برای مصرف‌کننده باشد و اصلا کار درستی نیست که مثلا به یک فارسی‌زبان بگوییم که برود انگلیسی و فرانسه و آلمانی و زبان‌های دیگر یاد بگیرد که بتواند برچسب محصول خارجی را بخواند ضمن اینکه اگر برچسب‌ها به زبان مصرف‌کننده نباشد، باید در هر فروشگاه چند مشاور برای راهنمایی خریداران قرار داد که آن هم عملا کار عبثی است.

او عنوان کرد: در سازمان غذا و دارو تلاش کردیم در تعیین ضوابط درج لیبل فارسی در محصول به رویه‌ای مقبول و معمول دست یابیم که در آن هم موفق بوده‌ایم اما برای بهره‌مندی فراگیر از منافع کثیرش، اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی عمومی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

منافع شخصی و شرکتی در اجرای برچسب فارسی محصولات سلامت‌محور راه ندارد

مدیر کل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: ذهنیت برخی از مردم به اشتباه لیبل فارسی را دال بر تقلبی و به اصطلاح زیرپله‌ای بودن محصول می‌دانند. بنابراین باید این فرهنگ غلطی را که خودمان به عنوان مدیران کشور، بازرگانان و فروشندگان به وجود آوردیم، هم اصلاح کنیم.

جنت با تاکید بر اینکه برچسب فارسی‌نویس حتما باید اجرایی شود، تصریح کرد: ما مطمئن هستیم که منافع شخصی و شرکتی در این تصمیم راه ندارد و همه با هم با حرکت به سمت ایجاد ارتباط دوسویه بین مصرف‌کننده و تولیدکننده ایجاد شود و بر این اساس امنیت و سلامت را بیش از پیش بر تولید و واردات فرآورده‌های سلامت‌محور حاکم کنیم.

برچسب فارسی مواد غذایی و نوشیدنی

 برچسب‌نویسی فارسی اطلاعات مفید برای مصرف‌کننده است که جنبه تجاری ندارد

او افزود: در طرح برچسب‌نویسی فارسی هدف ما این است که یک سری اطلاعات مفید در اختیار مصرف‌کننده قرار دهیم آن هم اطلاعاتی که اصلا جنبه تجاری ندارد. اینکه عده‌ای دلیل اصلی این طرح را مبارزه سازمان غذا و دارو با قاچاق مطرح می‌کنند موضوع اصلی نیست، بلکه این مهم نیز ذیل هدف کلان «حمایت از مصرف‌کننده» خود به خود حاصل می‌شود؛ مثل طرح برچسب اصالت که هدف اصلی آن ایفای حقوق مصرف‌کننده و حفظ سلامت مصرف او بوده است اما برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم کاربرد بهینه پیدا کرد.

مدیر کل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در پایان خاطر نشان کرد: به منظور بهینه‌تر شدن روند اجرایی این طرح بزرگ، سعی کردیم با انجمن‌های مختلف فعال در سیستم تولید و واردات فرآورده‌های سلامت‌محور همفکری کرده و از پتانسیل فکری آن‌ها بهره‌مند شویم. باز هم تاکید می‌کنم که این طرح عملیاتی خواهد شد اما چگونگی و شیوه آن حتما با مشورت ذینفعان خواهد بود.

کد خبر : 4787 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۵/۰۲ - ۱۳:۵۵

بیشتر بخوانید

نظر شما