تغییرات صنعت قهوه و کافی شاپ در کشور رومانی

فرهنگ قهوه رومانی در حال تغییر است. به آرامی اما صد در صد شاهد علائم حضور نوعی جدید از قهوه در شهر هستیم: Chemex در قفسه کافی شاپ ها. مصرف کنندگانی که از شکر اجتناب می کنند. یک روستری ۹۶۰که قهوه هایی از مبدأ خاص ارائه می کند.

کد خبر : 36432 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۱/۲۵ - ۱۸:۳۸

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: طی شش سال گذشته، کارآفرینان جوان مشغول گسترش قهوه تخصصی در این کشور اروپای شرقی بوده اند. من با برخی از آنها صحبت کردم تا بیشتر در مورد آن یاد بگیرم.

قهوه تخصصی در رومانی دم می شود

در سال ۲۰۱۲، اگر می خواستید تامین کنندگان قهوه تخصصی را پیدا کنید باید به خارج از رومانی نگاه می کردید. در حال حاضر، در سال ۲۰۱۸، روسترهای بزرگ بسیاری وجود دارند که نه تنها قهوه عالی می فروشند، بلکه با سایر فروشگاه ها نیز همکاری می کنند تا این صنعت نوپا را پرورش دهند.

رادو مانی، موسس و مدیر روستری در پاپا ژاک و کافای، به من می گوید: “سال ها پیش، رومانی از کافی شاپ های قهوه تخصصی تقریباً تهی بود. به یاد دارم که تنها دو، یا شاید سه روستر وجود داشت که به دنبال کیفیت بودند.”

اما از آن زمان تاکنون چیز های زیادی تغییر کرده است. رادو به من می گوید که هر سال روسترهای بیشتری کار خود را آغاز کردند. و امروز، چند تا از آن ها وجود دارد؟ او می گوید: “تعدادش از دستم در رفته است.”

یونوت بیندیلا، یکی از بنیانگذاران کافی شاپ های “دو دقیقه ای” در بخارست، می گوید: “سال گذشته توسعه بازار قهوه در رومانی فوق العاده بوده است و من فکر می کنم که این بیشتر به خاطر همکاری برخی مردم پرشور بوده است که جوامع زیبایی را در اطراف مغازه های خود ایجاد کردند و مردم را به نوشیدن، یادگیری و لذت بردن از قهوه خوب تشویق کردند.”

تعداد روزافزون کافی شاپ ها خبرهای خوبی برای پیشگامان قهوه تخصصی رومانی است. رادو می گوید: “این چیز مفیدی است زیرا شما می توانید از آن ها چیز یاد بگیرید. اگر رقابت نداشته باشم نمی توانم خوب عمل کنم. در حال حاضر، رقابت زیادی دارم و این یک بازی سرگرم کننده است. امیدوارم رقبا هم سرگرم شده باشند.”

غلبه بر چالش ها

معرفی محصولی جدید به مشتریان در هر کسب و کاری سخت است. این کار حتی در بازارهایی که برند های بزرگ ذائقه محصول شما را تعیین می کنند چالش بر انگیزتر هم هست.

برخی از چالش هایی که صاحبان کافی شاپ های قهوه تخصصی با آن روبرو می شوند عبارتند از:

  • ذائقه: بسیاری از مشتریان رومانیایی قهوه را “همیشه قوی و تلخ توصیف می کنند و شکر برای آن ها یک چیز ضروری است. این بر کافی شاپ های تخصصی تاثیر می گذارد، زیرا مصرف کنندگان اغلب اسیدیته  یک قهوه با کیفیت را با ترش بودن مرتبط می دانند که منجر به این نتیجه گیری می شود که این قهوه خوب نیست.
  • شکر:از آنجایی که اکثر کافی شاپ های سنتی در رومانی قهوه قوی و تلخ سرو می کنند، بسیاری از مشتریان به وضوح به افزودن شکر به قهوه خود عادت دارند. با این حال، شکر می تواند طعم های دیگر را از بین ببرد، و این باعث می شود تا نوت های پیچیده میوه ای از یک منبع منحصر به فرد سخت تر شناسایی شوند.
  • روش ها:کشف چگونگی کنجکاو کردن مصرف کنندگان در مورد روش های دم کردن، به طوری که Chemex، V60، و French Press، و همچنین frappe، ماکیاتو و کارامل لاته را امتحان کنند، یک چالش است.

با این حال صاحبان کافه ها، باریستاها و روسترها در تلاشند تا هیجان بیشتری برای قهوه تخصصی ایجاد کنند. رازوان روسو یکی از بنیان گذاران Yume Coffee Roasters می گوید: “امروز ما در رومانی شاهد یک تغییر سریع در درک مردم از معنای قهوه خوب هستیم.”

“مسلماً، رومانیایی ها عاشق اسپرسو هستند. ترکیب های تیره  قهوه بو داده ایتالیایی که در اوایل دهه ۹۰ به ظهور رسیده اند، به آرامی جایگزین قهوه های با مبدأ منحصر به فرد و ترکیب های مخصوص می شوند.  همچنین یک حرکت و روند استفاده از Pour Over وجود دارد که به آرامی در حال رشد است، زیرا کافی شاپ ها و روسترهای قهوه وارد صحنه می شوند.”

تأثیرگذاران اولیه مسیر را مشخص می کنند

اما چگونه این همه اتفاق افتاد؟ خب، اول از همه، افراد کنجکاوی بودند که جلب مزه و داستان پشت قهوه تخصصی شده بودند.

این افراد قویترین طرفداران قهوه تخصصی هستند – ما موفقیت کنونی خود را مدیون آن ها هستیم. از طریق شور و اشتیاق، اراده و میل آن ها برای حرکت در مقابل جریان فعلی است که ما اکنون اینجا هستیم.

سیلویا کنستانتین، مسئول عضویت و مربی AST در SCA رومانی، می گوید: “من بسیار خوشحال هستم که این موج جدید موجب پیشرفت کسب و کار مهمان نوازی با مکان های شگفت انگیز و مردم زیبایی به نام باریستا شد، که در تلاش برای ارائه محصولات مرتبط با قهوه با کیفیت بالا هستند.”

او ادامه می دهد: “با توجه به ماهیت خوش بینانه خودم فکر می کنم که آنچه در سال های گذشته رخ داده است، بسیار زیباست و فکر می کنم که می توانیم بهتر از آن عمل کنیم، تا وقتی که هر کاری که انجام می دهید، با شور و اشتیاق باشد”.

با رشد بازار قهوه تخصصی، هر روزه افراد بیشتری به باز کردن کافه جذب شده اند. اکثر این کارآفرینان، قبلاً متخصص قهوه بوده اند یا جوانان با شور و شوقی روز افزون برای قهوه و تمایل به ترک دنیای ماشینی هستند.

در هر صورت، اکثر آنها پنج ویژگی مشترک دارند: جوان هستند، به دنیای دیجیتال متصل اند، به سمت کیفیت جذب می شوند، پرشور و انعطاف پذیر هستند.

آدریان سیمون، موسس کافی شاپ و مدرسه قهوه گویدو در بخارست، به من می گوید: “با نگاه کردن به آنچه که در شش سال گذشته در بخارست به قهوه تخصصی گذشته است، تنها می توان یک منحنی رشد رو به بالا را دید. بخشی از این به وسیله افزایش مداوم تقاضا برای محصول بهتر حمایت می شود، اما بیشتر آن به خاطر رقابت مشتاقانه بین بازیکنان اصلی است.”

افراد وفق پذیر اولیه قهوه تخصصی را با “کارآفرینان قهوه” مخلوط کنید و به جایگاهی می رسید که به آرامی، اما به طور پیوسته رشد کنید – و بر تمام چالش ها در طول راه غلبه کنید.

بنابراین، آیا چشم انداز قهوه تخصصی رومانی در حال قوی شدن است؟

بهترین راه پاسخ دادن به این سؤال این است که به تنوع کافی شاپ ها و روسترهای تخصصی نگاهی بیاندازیم: در سال گذشته چند مورد باز شد؟ امسال چند مورد باز شد؟ چه تعداد به کسب و کار خود ادامه می دهند؟

اگر تعداد کافی شاپ ها در اطراف شما در حال افزایش است، به این معنی است که روند نیز در حال افزایش است.

خوشبختانه برای رومانی، این اعداد در حال بالا رفتن هستند.

در سال ۲۰۱۳، بیش از پنج کافی شاپ تخصصی وجود نداشت. امروزه بیش از ۵۰ مورد از آن را در سراسر کشور پیدا می کنید – بیشتر آنها در بخارست و کلوی ناپوکا واقع شده اند.

راه دیگر این است که بررسی کنید که کسب و کار های غذایی بزرگ چه مواردی را به منوهای خود اضافه می کنند. و این شرکت ها هر روز و هر روز قهوه تخصصی را به مشتریانشان معرفی می کنند. این بدان معنی است که تقاضای مشتریان آن ها در حال افزایش است.

خب، آخر کار چیست؟ آدریان می گوید: “در نگاه به آینده، تمرکز اصلی باید روی کیفیت پایه باشد، زیرا کسب و کار قهوه در حال حاضر ممکن است بسیار جذاب به نظر برسد.”

تغییر یک شبه اتفاق نمی افتد. چشم انداز قهوه رومانی هنوز راه زیادی برای رفتن دارد.اما، با توجه به این شش سال به عنوان مثالی از آنچه که می توانیم انجام دهیم، من به آینده دار بودن قهوه تخصصی در این کشور زیبا امیدوارم.

همانطور که رازوان می گوید: ” همه ما اینجا در تاریخچه ی قهوه زندگی می کنیم.”

 منبع:mistercoffee

نظر شما