تراز تجاری غذا و نوشیدنی

تاثیر مصرف غذا و نوشیدنی‌ در ابتلا به سرطان مری

مسئول ثبت سرطان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به اینکه در مقایسه با میانگین کشوری، درصد آمار ابتلای به سرطان مری در این استان بالاست، گفت: از مهم‌ترین دلایل ابتلا به سرطان مری می‌توان به رژیم غذایی پرچرب، مصرف نوشیدنی‌های الکلی، استفاده طولانی مدت از غذا و نوشیدنی‌های داغ و… اشاره کرد.

کد خبر : 36419 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۱/۲۵ - ۱۱:۲۸

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، فلوریا انفرادی اظهار کرد: طبق آخرین آمار وزارت بهداشت، خراسان شمالی نسبت به جمعیت خود جزو استان‌هایی با بیشترین آمار بیماران مبتلا به سرطان مری است.

وی ادامه داد: مری لوله‌ای است که غذا را از دهان به معده منتقل می‌کند و در مراحل ابتدایی بیماری، مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نمی‌شود اما با پیشرفت بیماری و تنگ شدن مسیر عبور غذا، فرد به طور مداوم احساس گیر کردن لقمه در گلو را خواهد داشت.

انفرادی اضافه کرد: از علائم دیگر این بیماری می‌توان تهوع، کاهش وزن، استفراغ خونی، گرفتگی صدا، سرفه در زمان بلع غذا، درد در ناحیه سینه و سوزش سر دل را برشمرد.

وی تصریح کرد: از مهم‌ترین دلایل ابتلا به این سرطان می‌توان به زندگی در موقعیت خاص جغرافیایی، رژیم غذایی پرچرب، مصرف نمک زیاد، چاقی، مصرف کم میوه و سبزیجات، استعمال سیگار، مصرف تریاک و نوشیدنی‌های الکلی، استفاده طولانی مدت از غذا و نوشیدنی‌های داغ و همچنین عوامل وراثتی و ژنتیکی اشاره کرد.

به گفته انفرادی، پوسیدگی‌های دندانی و بی دندانی هم از عوامل مؤثر در این بیماری شناخته شده است بنابراین مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان و مراجعه به دندانپزشک اهمیت زیادی در کنترل این بیماری دارد.

مسئول ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی یادآور شد: سرطان‌های گوارشی به ویژه مری و معده در خراسان شمالی، جز سرطان‌های شایع است و اصلاح شیوه زندگی بخصوص تغذیه صحیح بر پایه مصرف میوه و سبزیجات و غلات و حبوبات حاوی فیبر و پرهیز از مصرف غذاهای چرب و پرکالری و کنترل وزن و فعالیت بدنی و ورزش را می‌توان از راه‌های پیشگیری از این بیماری نام برد.

انفرادی گفت: چنانچه فردی به طور مداوم احساس گیر کردن لقمه در گلو داشت، به ویژه در افراد بالای ۴۰ سال مراجعه به پزشک و پیگیری توصیه می‌شود و در صورت شک به این بیماری باید آندوسکوپی و نمونه برداری انجام شود و به پاتولوژیست ارجاع گردد.

وی با بیان اینکه متأسفانه این بیماری اگر در مراحل پیشرفته تشخیص داده شود، پیش آگهی خوبی ندارد، افزود: نیاز است افراد به سلامتی و سبک زنگی خود توجه و حساسیت داشته باشند و بدون ترس و دلهره در صورت مشاهده هرگونه علائم غیرطبیعی در بدن خود هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه و درمان را آغاز کنند.

منبع: ایسنا

نظر شما