دفاع رئیس اتحادیه چای از ارز 4200 تومانی

دفاع رئیس اتحادیه چای از ارز ۴۲۰۰ تومانی

رییس اتحادیه چای درباره تاثیر نوسانات ارزی در صنعت چای کشور،گفت: سال گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی به صنعت ما تخصیص یافت و به همین دلیل نوسانات ارزی در بخش تهیه مواد اولیه چای تاثیر چندانی نداشت.

کد خبر : 36413 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۱/۲۵ - ۰۹:۲۹

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، در پی نوسانات ارزی به وجود آمده در سال گذشته، دولت بسته ارزی را ابلاغ کرد که براساس آن برخی کالاهای اساسی مشمول ارز دولتی شدند. حال بعد از یکسال مسئولان به این نتیجه رسیدند که پرداخت ارز یارانه‌ای ۴۲۰۰ تومانی مشکلاتی از جمله رانت و فسادهایی ایجاد کرده و نتوانسته مانع از افزایش قیمت کالاهای اساسی شود.

در این راستا، صحبت های اخیر نوبخت – رئیس سازمان برنامه و بودجه – از این حکایت دارد که به زودی دولت برنامه خود برای حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی را نهایی کند که در این شرایط تأمین کالای اساسی با نرخ سامانه «نیما» محاسبه خواهد شد.

بر اساس این گزارش، چای یکی از محصولات اساسی است که ارز دولتی به آن تعلق گرفته است. به همین دلیل درخصوص تاثیر نوسانات نرخ ارز در صنعت چای کشور با حمیدرضا موثقی، رئیس هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان، بازرگانان و صنایع بسته بندی چای کشور به گفت وگو نشستیم .
رییس اتحادیه چای کشور با اشاره به اینکه نظارتی در بازگشت ارزهای صادراتی به کشور وجود ندارد، تاکیدکرد: تخصیص ارز دولتی باید به گونه ای باشد که در نهایت کالاها با قیمت ارزان تر به مصرف کننده نهایی برسد.
حمید رضا موثقی، در خصوص تاثیر نوسانات ارزی در صنعت چای کشور،گفت: سال گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی به صنعت ما تخصیص یافت و به همین دلیل نوسانات ارزی در بخش تهیه مواد اولیه چای تاثیر چندانی نداشت.

مشکلی در دریافت ارز دولتی نداریم

وی افزود: با توجه به اینکه بخشی از هزینه ها شامل تهیه ملزومات بسته بندی و فعالیت های فرآوری است، نوسانات ارزی می تواند موثر واقع شود. اما خوشبختانه تاکنون در صنعت چای کشور مشکلی در تامین ارز دولتی نداشته و در آینده نیز آن را دریافت می کنیم.

رئیس اتحادیه چای کشور اظهارکرد: اکنون در شرایطی هستیم که باید با دولت همکاری کنیم؛ تصور من برخلاف مسئولان سایر اتحادیه ها این است که دولت و تمامی اتحادیه ها با مسائل و معضلات بسیاری مواجهند، حال با توجه به شرایط تحریمی بهتر است تا یکدیگر را درک کرده و همکاری های لازم را داشته باشیم.

موثقی با تاکید بر اینکه نوسانات ارزی در صنعت چای نیز مانند سایر صنایع تاثیرگذار است، عنوان کرد: به دلیل دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، موضوع تاثیر نوسانات ارزی را مطرح نکردیم .

وی در پاسخ به ضرورت تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی، عنوان کرد:تصمیم دولت این بوده است که کالاهای اساسی با قیمت ارزان تر به دست مردم برسد و بنابراین ارز ترجیحی به برخی کالاها پرداخت شد که اقدامی مناسب بود؛ اما اینکه تصور کنیم ارز دولتی به تمام افراد و به صورت یکسان تعلق گیرد، امکان پذیر نیست .

رئیس هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان، بازرگانان و صنایع بسته بندی چای کشور، تاکید کرد: ارز دولتی باید به افراد شناسنامه دار و صنایع مشخص تعلق گیرد. برای نمونه اگر مقرر شده است به حبوبات ارز دولتی بدهند، باید در اختیار اشخاصی باشد که در آن رشته فعالیت می کنند. دوم اینکه رصد شود که آیا تولید کننده ای که ارز تخصیصی ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده است، در نهایت کالای تولید شده  به مصرف کننده نهایی رسیده است یا خیر .
به گفته وی، نظارت مهمترین موضوعی است که باید به آن توجه اساسی داشت که متاسفانه پس از تخصیص ارز دولتی، مسئولان نیز اذعان داشتند که نواقص و کوتاهی هایی در پرداخت آن صورت گرفته است .

نظارتی در بازگشت ارزهای صادراتی وجود ندارد

رئیس اتحادیه چای کشور با اشاره به اینکه نظارتی در بازگشت ارزهای صادراتی به کشور وجود ندارد، تاکیدکرد: تخصیص ارز دولتی باید به گونه ای باشد که در نهایت کالاها با قیمت ارزان تر به مصرف کننده نهایی برسد. برای نمونه در صنعت ما، مهم این است که چای با ارز ۴۲۰۰ تومانی به مصرف کننده واقعی رسیده است یا خیر؟

رئیس هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان، بازرگانان و صنایع بسته بندی چای کشور، عنوان کرد: اگر ارز ترجیحی به یک صاحب برند خاص داده می شود، باید نظارت و کنترل های لازم نیز صورت بگیرد؛ بنابراین زمانی که به فله فروشان، ارز دولتی می دهیم، نمی توان این افراد را به درستی مدیریت کرد؛ بنابراین اگر دولت تصمیم به تخصیص ارز به کالاهای اساسی می گیرد، باید توانایی مدیریت آن را نیز داشته باشد.

ارز دولتی به افراد شناسنامه دار تعلق گیرد

موثقی ادامه داد: زمانی که به یک وارد کننده ، ارز دولتی تعلق می گیرد، باید آن فرد شناسنامه دار باشد؛ بنابراین با توجه به اینکه در کشور با محدودیت های ارزی مواجهیم، دربخش توزیع باید مطمئن باشیم که کالا به مصرف کننده نهایی برسد.

رئیس اتحادیه چای کشور با بیان اینکه در صنعت چای کشور، ارز ۴۲۰۰ تومانی را از دولت گرفته ایم و تلاش داشته تا آن را به مردم برسانیم، ادامه داد:زمانی که صادرکنندگان ارزهای صادراتی خود را به کشور بر نمی گردانند، با اعمال فشار دولت نیز این معضل برطرف نمی شود.

 به گفته موثقی، از سال ۹۶ تاکنون محصول چای کشور افزایش قیمت نداشته و قیمت مصرف کننده ثابت مانده است. همانگونه که فروشنده یک کالا، مصرف کننده ده ها محصول دیگر است و می خواهد کالایی را با کیفیت بالا و قیمت ارزان خریداری کند، باید کالای خود را نیز با همان شرایط به مردم تحویل بدهد .
وی خاطرنشان کرد: تمام دنیا تحت عنوان تحریم معضلاتی را برای ما در زمینه های مختلف ایجاد کرده اند؛ بنابراین باید هر صنفی در حوزه مسئولیت خود به مردم کمک رسانی کند.

مشکلی در صادرات چای نداریم

رییس اتحادیه چای کشور در پاسخ به اینکه آیا در شرایط تحریمی صادرات چای به راحتی انجام می شود، گفت: در صنعت چای کشور مشکلی در بخش صادراتی نداریم و بازار هدف ما تمام کشورهای دنیا از جمله آسیای میانه ،ترکیه و کشورهای اروپایی هستند .

وی در پاسخ به میزان ارز آوری صنعت چای در سال گذشته، اظهار کرد: چای کالایی ارزان قیمت و ارز آوری آن محدود است و باید آمارهای لازم در زمینه میزان صادرات آن را مسئولان سازمان چای اعلام کند.

معضلی در دریافت تسهیلات بانکی نداریم

رئیس هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان، بازرگانان و صنایع بسته بندی چای کشور در خصوص معضلات تولید کنندگان در دریافت تسهیلات بانکی،تصریح کرد: بانک ها علاقه مند به دریافت سودهای بالا هستند و تولید کننده بهره کمتری می دهد؛ در صنعت چای کشور معضلی در دریافت تسهیلات بانکی نداریم؛ حال باید دید شعار سال تا چه میزان در رونق واحدهای تولیدی موثر خواهد بود.
منبع: عصر اقتصاد

نظر شما