بازار نوشیدنی‌های آسیایی در ایتالیا

ممنوعیت نام‌گذاری غذا و نوشیدنی گمراه‌کننده در اروپا

کمیسیون کشاورزی پارلمان اروپا لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن نام‌گذاری محصولات غذایی گیاهی و نوشیدنی به‌گونه‌ای که تصور وجود گوشت یا لبنیات را در ذهن مصرف‌کننده ایجاد کند، ممنوع شده است.

کد خبر : 36395 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۱/۲۴ - ۱۸:۱۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، با تصویب لایحه جدید در پارلمان اروپا استفاده از نام‌هایی مانند «همبرگر گیاهی» یا «شیر سویا» به این دلیل که موجب گمراهی مصرف‌کننده در خصوص ترکیبات مواد غذایی می‌شود، ممنوع می‌شود.

این تصمیم پارلمان در پی صدور رأیی از دادگاه اتحادیه اروپا در ماه ژوئن ۲۰۱۷ میلادی اتخاذ شد. در این پرونده با وجود این‌که خواندگان پرونده، مدعی بودند برچسب ترکیبات موجود روی محصولات کاملا نشان می‌دهد که این مواد غذایی و نوشیدنی بر پایه ترکیبات گیاهی تولید شده است، قاضی پرونده اعلام کرد شرکت‌ها حق ندارند محصولات خود را با چنین نام‌هایی تولید و معرفی کنند.

تصویب این لایحه یک مورد دیگر به فهرست طولانی اقلامی که باید به‌طور مستمر مورد بازرسی قرار گیرند، اضافه می‌کند و موجب افزایش تعداد دعاوی مطرح‌شده در دادگاه‌های اتحادیه اروپا می‌شود.

اجرای این مقررات مستلزم بازرسی‌های دوره‌ای محصولات شرکت‌های مواد غذایی و احتمالا فهرست غذاها و نوشیدنی‌های رستوران‌ها خواهد شد که هزینه سنگینی را به دولت‌ها تحمیل می‌کند.

منبع: ایرنا

نظر شما