تعرفه‌های گمرکی باید منطقی باشد

واردات مواد اولیه بدون انتقال ارز تا ۳۰۰میلیون دلار مجاز شد

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام‌ کرد: ثبت سفارش واردات مواد اولیه، قطعات و ملزومات ضروری خطوط تولید تا سقف ۳۰۰ میلیون دلار به صورت بدون انتقال ارز تا پایان سال ۹۸ مجاز است.

کد خبر : 34942 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۲/۲۴ - ۱۲:۴۲

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین «فرشاد مقیمی» افزود: هیات وزیران این تصمیم را به منظور تسهیل فرآیند تولید و به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی مصوب کرد.
وی ادامه داد: به موجب این مصوبه، واردات مواد اولیه، قطعات و ملزومات ضروری خطوط تولید با تایید وزارت صنعت و اعلام منشا ارز به بانک مرکزی تا سقف مشخص شده، جهت ترخیص کالا مجاز است.
مقیمی ابراز امیدواری کرد که با ابلاغ این مصوبه صاحبان صنایع برای تامین قطعات و مواد اولیه ضروری خود با دغدغه کمتری اقدام به واردات مواد اولیه کنند.
وی این مصوبه را در راستای کاهش بروکراسی اداری و تسریع در تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع توصیف و خاطرنشان‌ کرد: مصوبه هیات دولت برای همه صنعتگران قابل اجرا بوده و واحدهای تولیدی می توانند با تایید وزارت صنعت اقدام به واردات مواد مورد نیاز تولید کنند.
معاون اول رئیس جمهوری سه شنبه گذشته (۲۵ دی ماه) این موضوع را به وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی ابلاغ کرد.
با این حال برخی فعالان اقتصادی از جمله انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور خواستار آن هستند تا دولت به جای سقف گذاشتن بر واردات بدون انتقال ارز، آن را با نیاز قطعه سازان و خودروسازان متناسب سازی کند.
«رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز دیروز (یکشنبه) در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: مصوبه واردات بدون انتقال ارز به تولیدکنندگان کمک می کند که برای تامین یک قطعه مورد نیاز واحد صنعتی، پشت صف تامین ارز منتظر نمانند.

نظر شما