محدود شدن کانال‌های بازگشت ارز صادراتی

نامه‌نگاری وزیر صنعت برای بازگشت ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی/ احتمال تخصیص ارز دولتی به چای

وزیر صنعت، معدن و تجارت در روزهای پایانی سال با ارسال نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، خواستار بازگشت برخی کالاهای اساسی به اولویت یک کالایی برای دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی شد.

کد خبر : 34847 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۲/۲۲ - ۱۱:۳۹

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، در تاریخ ۲۸ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ بود که برخی فعالان صنعت چای از خروج چای از گروه کالایی اول و قرار گرفتن آن در گروه دوم خبردادند و اعلام کردند که ثبت سفارش در بانک مرکزی با ارز نیمایی ممکن است.

درنهایت برخی از فعالان صنف چای خبر دادند که با پیگیری آنها و نامه وزیر جهاد کشاورزی به وزیر صنعت ورود چای به گروه دوم کالایی تا ۱۵ فروردین به تعویق افتاده است.

این اتفاق با استقبال بسیاری از تجار و واردکنندگان چای کشور و از سوی دیگر انتقاد تولیدکنندگان و کارخانه‌داران چای در شمال کشور روبرو شد.

این اما پایان کار نبود؛ از یک سو برخی فعالان چای اعلام می‌کردند که بانک مرکزی دستور وزیر جهاد را اجرایی نکرده و ثبت سفارش تنها با ارز نیمایی ممکن است و از سوی دیگر در سفر رئیس‌جمهوری به گیلان، سالاری استاندار این استان از موافقت حسن روحانی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از چای خبر داد.

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به گمرک جمهوری اسلامی ایران، بازگشت برخی کالاهای اساسی به اولویت یک کالایی برای دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی را اعلام کرد.

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده است:

جناب آقای دکتر عبدالناصر همتی

رئیس کل محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

موضوع ساماندهی و مدیریت بازار ارز

پیرو نامه شماره ۶۰/۳۰۲۴۶۹ مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴ در مورد «ساماندهی و مدیریت بازار ارز» مبنی بر تغییر گروه کالایی ۱۰ ردیف کد تعرفه جدول پیوست، با توجه به درخواست مجدد وزارت جهاد کشاورزی طی نامه شماره ۰۲۰/۲۴۰۷۵ مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۸ با موضوع تغییر مجدد گروه کالایی ۸ ردیف کد تعرفه جدول زیر و نیز مدیریت و تنظیم بازار شب عید، خواهشمند است دستور فرمائید گروه کالایی جدول و اقلام ذیل مانند روال سابق جزو گروه کالایی ۱ قرار گیرد.

رضا رحمانی

بر این اساس گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز در نامه‌ای اعلام کرده است:

پیرو بخشنامه شماره ۳۵۵/۹۷/۱۴۶۲۶۸۱ مورخ ۹۷/۱۱/۲۹ ضمن ارسال فهرست آخرین ویرایش گروه‌های کالایی تا تاریخ ۹۷/۱۱/۶ موضوع نامه شماره ۶۰/۲۹۲۰۷۷ مورخ ۹۷/۱۱/۱۳ دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت، به پیوست تصویرنامه شماره ۶۰/۳۲۴۶۹۹ مورخ ۹۷/۱۲/۱۵ دفتر مزبور منضم به نامه شماره ۶۰/۳۲۲۵۳۱ مورخ ۹۷/۱۲/۱۴ وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت به انضمام جدول حاوی گروه‌های کالایی جدید مربوط به ۸ ردیف تعرفه جهت آگاهی و اقدام با رعایت کامل مقررات ارسال می‌گردد.

علی وکیلی

سرپرست مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه

همچنین در نامه‌ای که از سوی وزارت صنعت، به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها ارسال شده، آمده است:

سازمان صنعت، معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب استان کرمان

پیرو نامه شماره ۶۰/۳۰۲۴۶۹ مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۰۱ به پیوست تصویرنامه شماره ۶۰/۳۲۲۵۳۱ مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۱۴ مقام عالی وزارت در خصوص فهرست اقلام موضوع تبصره (۱) ماده (۱) مصوبه شماره ۶۳۷۹۳ / ت ۵۵۶۳۳ ه مورخ ۱۳۹۷/۰۵/۱۶ هیئت محترم وزیران موضوع تغییر مجدد گروه کالایی هشت ردیف کد تعرفه مطابق جدول ذیل ارسال می‌گردد. خواهشمند است مراتب را یادداشت و به متقاضیان اطلاع‌رسانی گردد.

سید مهدی نیازی

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات

 

 

نظر شما