جدیدترین وضعیت خروج کالای اساسی از کشور

جدیدترین وضعیت خروج کالای اساسی از کشور

مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: هم اکنون خروج کالاهای اساسی از کشور شرایط شش ماه قبل را ندارد و وضعیت عادی شده است. با افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی در سال جاری و همین‌طور ایجاد تفاوت قیمت در داخل و بیرون مرزها خروج انواع کالا از کشور نیز تشدید شد.

کد خبر : 34767 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۲/۲۱ - ۱۱:۰۸

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، امیرمحمد پرهام‌فر اظهار کرد: برای تامین بعضی از این کالاها یا تهیه مواد اولیه جهت تولید محصول در داخل ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تعلق می‌گیرد. مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: این یارانه برای رفاه حال مصرف‌کنندگان داخلی به کالاها پرداخت می‌شود. وی افزود: شوربختانه به‌واسطه تفاوت قیمت در بازار داخلی و بازار بیرون مرزها کالاهای اساسی به دو صورت یعنی قاچاق یا خرید به‌وسیله شهروندان کشورهای همسایه در مرزهای غربی و شرقی از کشور خارج می‌شد.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در همان روزهای ابتدایی افزایش نرخ ارز نسبت به خروج کالاهای اساسی به شکل مسافری و تجاری از کشور هشدار داد. وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز صادرات کالاهای اساسی را ممنوع اعلام کرد و در حوزه مسافری نیز ستاد از گمرک خواست مانع خروج این نوع کالاها به خصوص در مناطق آزاد شود. مناطقی که شهروندان کشورهای همسایه می‌توانند بدون ویزا در این مناطق تردد کنند.

مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: به‌طورکلی با توجه به تمهیدات صورت‌گرفته از عرضه کالاهای اساسی در محدوده مناطق آزاد جلوگیری شده و در موقع خروج نیز کنترل‌های لازم انجام می‌شود تا این موضوع اتفاق نیفتد. این درحالی است که وضعیت خروج کالاهای اساسی از کشور طی شش ماه قبل به هیچ‌وجه مناسب نبود. بنابراین با توجه به اقدامات صورت‌گرفته و همین‌طور توجه ویژه مرزبانی، گمرک و سازمان مناطق آزاد به این موضوع هم اکنون شرایط خروج کالا از مرزها به خصوص حالت مسافری روند عادی دارد.

منبع: تسنیم

نظر شما