پایان برداشت چای بهاره

حذف یارانه ارزی واردات چای با تصمیم دولت

استاندار گیلان گفت: با تصمیم دولت، یارانه ارزی واردات چای حذف شد.

کد خبر : 34648 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۲/۱۹ - ۰۹:۲۰

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، مصطفی سالاری غروب شنبه در حاشیه مراسم معارفه فرماندار رودسر و در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت محصول استراتژیک چای و لزوم حمایت از این صنعت گفت: وضعیت صنعت چای کشور طی سال‌‌های اخیر به دلیل سیاست‌های حمایتی دولت تدبیر و امید، بهبود یافته و موجب احیا بخشی از باغ‌های تخریب شده و بازگرداندن آن به چرخه تولید شده است.
وی خاطرنشان کرد: خرید تضمینی برگ چای موجبات رونق این صنعت نیمه جان در استان گیلان را فراهم کرد.
استاندار گیلان با اشاره به اینکه چای جزو محصولات مشمول ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی بود، افزود: چای به عنوان بخش مهمی از اقتصاد و فرهنگ مردم گیلان نیازمند گام‌های اساسی‌ و اصولی‌تری جهت تامین منافع به حق کشاورزان است.
وی ادامه داد : جهت تحقق این مهم و با پیگیری های صورت گرفته، با تصمیم دولت یارانه ارزی واردات چای حذف شده و از این پس چای با ارز غیردولتی وارد می شود.
سالاری این اقدام مهم دولت را گامی مثبت جهت تقویت صنعت چای و تبدیل آن به محصول استراتژیک اقتصادی اعلام و تاکید کرد: واردات چای با ارز خارجی توان رقابت چایکاران داخلی را افزایش داده و موجب حمایت از چای داخلی خواهد شد.
نماینده عالی دولت در گیلان تحقق اجرای این سیاست مهم را موجب ترغیب کشاورزان به ادامه کشت چای و نیز عدم رضایت برای فروش و یا تغییر کاربری اراضی زیر کشت اعلام کرد.
در گیلان و مازندران ۱۸۵ کارخانه چایسازی وجود دارد؛ حدود ۱۵۰ کارخانه در زمینه عمل آوری و تبدیل برگ سبز به چای خشک با سازمان چای قرارداد دارند و فعال هستند.
در استان های یادشده بین ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای وجود دارد که ۹۰ درصد این باغ ها در گیلان واقع است.
برداشت برگ سبز چای از باغ های شمال کشور در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد؛ چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه ، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.
سازمان چای کشور در شهرستان شهرستان لاهیجان قرار دارد.

منبع: ایرنا

نظرات شما

 1. سعید کریمیان ۱۳۹۷/۱۲/۱۹

  سلام و عرض ادب
  لطفا حداقل به جای انتشار اخبار استاندار گیلان یک خبر دقیق و موثق بدید که وضعیت تخصیص ارز چه شد .فعلا همه بلاتکلیف هستند .و ارز دولتی تا این لحظه تخصیص ندادند .
  با سپاس

 2. arash mohebbi ۱۳۹۷/۱۲/۱۹

  با سلام و احترام به شما دوست گرامی. ما پیگیر تخصیص ارز دولتی هستیم و به محض رسیدن اطلاعات جدید و موثق در این مورد، این موضوع را منتشر خواهیم کرد.

 3. همایون صلحی ۱۳۹۷/۱۲/۱۹

  مافیای چای داخلی= فقر کشاورزان+عرضه کالای بی کیفیت در بازار

 4. احمدی فر ۱۳۹۷/۱۲/۱۹

  مطمنا عدم تخصیص ارز دولتی به چای وارداتی به نفع قشر عظیم چایکار و کشاورزی و حتی باعث رونق بازار داخلی خواهد شد و تقریبا تمام چای استحصالی در داخل مردم مصرف خواهند کرد هم بدلیل ارزان تر بودنش و هم به دلیل سالم بودنش اما اول اینکه آمار مساحت باغات چای شمال کشور زیر ۲۰ هزار هکتار است که حدود هشت هزار هکتار اضافی فرموده ی جناب سالاری خلاف واقعیت موجود می باشد اما نکته مهتمر که تقریبا عمدا از آن غافل شده و سازمان چای هم خودش را به خواب زده پیرشدن و حتی نابودی بوته های چای موجود است که تقریبا هیچ کاری برایش انجام نداده اند !!! و هیچ سازمانی خودش را متولی تکثیر نهال و ارایه به کشاورزان نمیدانند که جای تامل دارد!!
  و نکته بسیار قابل تامل تر و سکوت سازمان چای که متولی چای در چایکاری است و مسئول دادن یارانه به خرید برگ سبز که بدست کارخانه داری میرسد نه کشاورز ومصرف کننده ، قیمت سرسام آور بودن بی دلیل چای خشک در داخلی در بازار است که با توجه به اینکه تقریبا نصف قیمت برگ سبز و حدود ۷۰ درصد هزینه چای خشک در کارخانه دار را که شامل می شود کارخانه دار بصورت یارانه نقدی دریافت کرده اما چای استحصالی بدون هیچ هزینه اضافی این روزها تا سه برابر قیمن عادی بفروش می رسد که سکوت معنادار سازمان چای وعدم ورود به این مقوله نشان از حمایت آنان از کارخانه دار است و چایکار در این پروسه حمایت جایی ندارد وتنها حمایتش چند درصد ناقابل در قیمت برگ سبز در سال آینده خواهد بود هرچند امسال با ۴ درصد مردم رو شرمنده کردن!!!
  و قیمتهایی که سازمان برای سال آینده عنوان میکند تقریبا تبلیغاتیه چراکه شورای اقتصاد حداکثر با ده درصد قیمت برگ سبز برای سال آینده موافقت خواهد کرد .

 5. همایون صلحی ۱۳۹۷/۱۲/۲۰

  آقای احمدی فر
  اگر حمایت از چای داخلی نبود و هزینه های واردات به عمد بالا نمی رفت، قیمت چای خارجی کمتر از کیلویی ۳۰هزارتومان بود. چای ایرانی هم به گواه امار صادرات بیشتر از ۲۴-۲۵ هزارتومان ارزش ندارد و کسی در خارج از ایران آن را نمی خرد. اما همین چای را به زور افزایش قیمت چای خارجی، کیلویی ۴۰-۵۰ هزارتومان به مردم می فروشند. البته مافیای چای داخلی می داند که از این ۴۰-۵۰ هزار تومان فقط ۱۵-۲۰ درصد به کشاورز می رسد.

نظر شما