ممنوعیت فروش پپسی در قم در روزهای انقلاب

در اینجا دنبال یک شیشه مشروب گشتن کار عبثی است و حتی فروش و مصرف پپسی‌کولا هم بشدت قدغن است علت این ممنوعیت آن است که اسرائیل در تولید آن مشارکت دارد.

کد خبر : 32931 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۱/۲۳ - ۱۴:۱۲

کیهان در ۱۸ بهمن سال ۱۳۵۷ به تقل از خبرگزاری فرانسه نوشته بود: قم دومین شهر مقدس ایران از هم.اکنون کانون جمهوری اسلامی است. در اینجا که در ۱۵۱ کیلومتری پایتخت واقع شده است تسلط کامل مذهبی‌ها برقرار است. مقامات مذهبی بدون توجه به دولت مرکزی به حل‌وفصل امور پرداخته و سازمان اجتماعی جدیدی را که منطبق با دستورات قرآن است پی‌ریزی می‌کنند.

«ارتش از شهر خارج شده است و مقررات منع عبورومرور دیگر رعایت نمی‌گردد. کارمندان دیگر از رؤسای خود اطاعت نمی‌کنند، بلکه مطیع روحانیون هستند. پلیس رسمی دیده نمی‌شود. جوانانی که دارای بازوبند هستند حفظ نظم را برعهده گرفته‌اند و مراقب امور امنیتی هستند.

سینمای این شهر که فیلم‌های غربی را نمایش می‌داد دیگر درهای خود را باز نمی‌کند زیرا این سینما در روزهای شورش در گذشته به آتش کشیده شد. در اینجا دنبال یک شیشه مشروب گشتن کار عبثی است و حتی فروش و مصرف پپسی‌کولا هم بشدت قدغن است علت این ممنوعیت آن است که اسرائیل در تولید آن مشارکت دارد.

در کوچه‌های شهر هیچ زن بی‌حجابی دیده نمی‌شود. یک خانم روزنامه‌نگار فرانسوی که صبح دوشنبه منتظر رسیدن زمان ملاقات با حضرت آیت‌الله شریعتمداری صاحب مقام بزرگ مذهبی قم بود، بشدت مورد سرزنش یک زن ایرانی قرار گرفت زیرا چادری که خود را در آن پوشیده بود صورت وی را به اندازه‌ی کافی مخفی نمی‌کرد. تنها چشم‌های زنان می‌تواند در معرض دید دیگران باشد.

نظر شما