بررسی دو نمونه آموزنده بازاریابی جهانی در صنعت نوشیدنی

بازاریابی جهانی عمل تمرکز روی یک محصول با هدف رفع نیاز مشتریان بالقوه در سایر کشورهاست. به طور معمول، بازاریابی جهانی نیازمند انجام تحقیقات تازه برند مورد نظر در زمینه بازارهای پیش رو، تعیین کشورهای مناسب برای محصول مورد نظر و محلی سازی برند به منظور بازنمایی نیازهای آن جوامع خواهد بود.

کد خبر : 32924 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۱/۲۳ - ۱۱:۴۴

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین با این حساب فرآیند بازاریابی جهانی در مقام عمل بسیار دشوارتر از بحث های نظری است. به مانند تمام الگوهای بازاریابی، در اینجا نیز بازاریابی جهانی تمرکز اصلی خود را روی یک نکته قرار می دهد: مخاطب. شناخت افراد خواهان محصول ما، شیوه های مناسب رساندن محصول به دست افراد و شیوه انجام چنین کاری با روشی که به خوبی بیانگر ویژگی های برندمان باشد، از جمله مهم ترین چالش های حوزه بازاریابی جهانی محسوب می شوند.

ردبول

شرکت اتریشی ردبول در زمینه بازاریابی جهانی چنان عملکرد عالی از خود به نمایش گذاشته که بسیاری از مردم آمریکا آن را برندی کاملا آمریکایی قلمداد می کنند، اما به راستی این برند چگونه کاری به این بزرگی را صورت داده است؟

یکی از تکنیک های بسیار موفق ردبول میزبانی از رویدادهای مختلف در زمینه ورزش های سخت آن هم در سراسر دنیاست. از مسابقات گرند پریکس «ردبول ایندیاناپولیس» گرفته تا مسابقات هوایی ردبول در بریتانیا و مسابقات ماشین های دست ساز در اردن، این برند در همه جا حضور دارد. به این ترتیب پیام جهانی آنها به طور بسیار خوبی به دست افرادی با ملیت های متفاوت می رسد.

در کنار رویدادهای مختلف، بسته بندی محصولات ردبول نیز نقش مهمی را در اقدامات جهانی اش بازی می کند. نانسی اف. کوهن در مقاله ای در سال ۲۰۰۱ اینگونه پیرامون استراتژی بازاریابی جهانی ردبول اظهار نظر کرده است: «ردبول واقعا شبیه یک محصول ساخته شده از دل اقتصاد جهانی است. آنها به هیچ وجه شبیه یک برند سنتی آمریکایی در زمینه تولید نوشیدنی های گوارا نیستند. آنها قوطی های مخصوص ۱۲ اونسی، جعبه پلاستیکی یا حتی لوگویی ماندگار مانند پپسی یا کوکا ندارند. در حقیقت ردبول در نگاه نخست بیشتر اروپایی به نظر می رسد و همین نکته اهمیت بالایی دارد.» از زمان انتشار این مقاله تا به حال استراتژی ردبول در زمینه بسته بندی محصولاتش همچنان دست نخورده باقی مانده است. به این ترتیب قدرت انطباق این برند با فرهنگ های مختلف بسیار بالا ارزیابی می شود. به همین دلیل نیز در سطح جهانی عملکرد فوق العاده ای دارند.

کوکا کولا

کوکا کولا یکی از بهترین مثال ها در زمینه استفاده یک برند از الگوی بازاریابی جهانی است. اگرچه کسب وکار کوکا کولا در مقیاس جهانی و عمده صورت می گیرد، اما آنها توجه و سرمایه گذاری هنگفتی روی جوامع کوچک و انجمن های محلی کرده اند.

به عنوان مثال، در مصر برند کوکا کولا ۶۵۰ ایستگاه تصفیه آب آشامیدنی در روستاهای محروم «بنی سوئف» بنا کرده است. همچنین کوکا کولا اسپانسر اصلی وعده های غذایی در ماه رمضان برای کودکان در سراسر خاورمیانه است. در هند، کوکا کولا اسپانسر کمپین حمایت از تحصیل کودکان است. به این ترتیب هزینه های بسیار بالایی از سوی آنها برای تجهیز و ساخت مدرسه در سراسر هند صورت گرفته است.

وقتی نگاهی کلی به کمپین های خیریه کوکا کولا در سراسر جهان می اندازیم، هدف اغلب آنها انتقال احساس شادمانی در میان مردم است. به عبارت بهتر، در بعد بازاریابی جهانی آنها به خوبی نام کوکا کولا را با شادی گره زده اند. به این ترتیب وقتی نام کوکا کولا به گوش می رسد، برای همه مردم ایده ها و خاطرات شاد تداعی می شود. این نکته دارای اهمیت بسیار بالایی است. وقتی نام برند ما با خاطرات خوش تداعی شود، احساس مشتریان نسبت بدان مثبت خواهد بود. البته در اینجا منظور من تداعی نام برخی از برندها با خاطرات منفی نیست، بلکه عدم تداعی هرگونه خاطره مثبتی در میان است. به این ترتیب باید به دنبال ساخت وجهه ای جذاب تر برای برندمان با کمک گره زدنش با خطرات مثبت باشیم.

نظر شما