واکنش یک فعال صنعت غذا و نوشیدنی به تدبیر بانک مرکزی برای حل مشکل ارزی با عراق

مدیر گروه بین المللی زرین با اشاره به سفر رییس بانک مرکزی به عراق برای حل مشکل ارزی و مبادله مالی بین دو کشور نوشت که سیاستگذار با برداشتن گام اساسی در عراق مسیر واقعی را برای برون رفت از تنگنای تسویه حساب تجارت خارجی برداشته است و امثال این گام باید در سایر نقاط هم برداشته شود.

کد خبر : 32628 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۱/۱۸ - ۲۰:۳۹

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین مهندس نیک حالت مدیر گروه بین المللی زرین که از مجموعه های فعال در صنایع غذا و نوشیدنی کشور است در یادداشتی به موضوع مشکلات پیش آمده ارزی و مالی میان ایران و عراق و سفر رییس بانک مرکزی به عراق برای حال این موضوع پرداخت و نوشت:

*******

۱. سفر رئیس کل بانک مرکزی به عراق و توافقات انجام شده در نقشه تخریب شده ارزی کشور و در ایام پایان سال جاری بسیار با اهمیت تلقی می‌گردد.
۲. به دید نگارنده در حدی که توافقات مطبوعاتی شده است و مکانیزمی که در تسویه مطالبات صادراتی ایران با درخواست بانک مرکزی انجام می پذیرد  با توجه به حجم عظیم صادرات ایران به عراق مکانیزم قابل توجهی را در اختیار بانک مرکزی برای تسویه تجارت خارجی کشور قرار می‌دهد.
۳. نا گفته پیداست که  به طور قطع دستاوردهای امنیتی کشور در عراق در ایجاد این مکانیزم تاثیر جدی داشته است.
۴. با توجه به تاثیر جدی این توافقات قابل پیش بینی است که آمریکا به طور جدی در پی تخریب آن خواهد کوشید . اما اعتقاد نگارنده این است که در بستر بزرگ  بانک‌ها و صرافی‌های  عراق این تخریب تاثیر جدی نخواهد داشت  و به جد اعتقاد دارم که با اینچنین توافقات بخش موثری از نقشه ارزی کشور بازسازی میگردد و از این جهت باید از مدیرکل و درک ارزش زمانی این تصمیم تقدیر کرد
۵. نگارنده اگرچه که به طور اصولی با SPV و لوایح  مانده FATF مشکلی ندارد ولی تاثیر آنها را در نقشه واقعی ارزی کشور با توجه به مکانیزم تحریم هایی که آمریکا در بستر کاتسا اعمال نموده را بسیار کم و بیشتر در حد سیاسی ارزیابی می‌کند و به جد اعتقاد داردمکه هر شرطی از جمله تصویب لوایح FATF را در پیوند با اجرایی شدن SPV مثبت ارزیابی نمی‌نماید.
مضافاً اینکه بنده کماکان معتقدم با توجه به اجرای اکثر توصیه های  FATF  در کشور در اجلاس بعدی نیز کماکان زمان اجرا در ایران را تمدید خواهند نمود و از این جهت بازی با افکار عمومی در کشور هیچ وجهی در جهت منافع ملی کشور ندارد. مهمتر آنکه صرفنظر از بعد سیاسی تاثیر SPV  را در شرایط  و نقشه ارزی کشور بسیار ناچیز می‌دانم.
۶. اعتقاد دارم همانگونه که سیاستگذار با برداشتن گام اساسی در عراق مسیر واقعی را برای برون رفت از تنگنای تسویه حساب تجارت خارجی برداشته است و امثال این  گام را به طور جد و با سرعت عمل بیشتری در سایر نقاط دیگر که قبلاً مکرراً  توصیه شده برای تکمیل پازل ارزی کشور بردارد.به طور قطع در آن شرایط کشور در مواجهه با اروپا و شرایط تحمیلی آنها شرایط بسیار بهتری را خواهد داشت.
مهندس نیک حالت، گروه بین المللی زرین

نظر شما