بهزاد سازنده

چهارگام برای حل پرونده چای سنواتی

بهزاد سازنده یکی از فعالان صنعت چای برای حل پرونده چای سنواتی در کشور چهار گام را پیشنهاد داد که به زعم وی با برداشتن آنها باری از دوش دولت برداشته می‌شود و پرونده چای سنواتی برای همیشه بسته خواهد شد.

کد خبر : 32110 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۱/۱۰ - ۱۱:۱۴

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین در این هفته جلسه ای با حضور مسئولان سازمان چای و موضوع چای سنواتی در  در کمیسیون کشاورزی مجلس برگزار شد و به گفته نورمحمد تربتی نژاد سخنگوی کمیسیون کشاورزی جمع بندی این جلسه عبارت بود از اینکه تا یک هفته پس از این جلسه مئولان ذی ربط نظرات کارشناسی خودشان را برای حل مساله چای سنواتی در کشور اعلام کنند. در باره همین موضوع آقای بهزاد سازنده از فعالان صنعت چای کشور با ارسال یادداشتی برای پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین پیشنهاداتی را مطرح کرد  که در ادامه آن را می‌خوانید.

********

حل موضوع چای سنواتی به مساله سیاسی واجتماعی درکشور تبدیل شده و اگر نگاهی گذرا به چندسال اخیر بیاندازید متوجه خواهیدشد بعضی از افراد و دستگاه‌های مسئول وغیرمسئول استان گیلان برای حبس این محصول درانبارها بسیج شده و چنان فضایی ایجاد کرده‌اند که هیچ مقامی جرات ورود برای حل این معضل را نداشته باشد.
ادعای فاسد بودن تنها دلیلی است که علیه چای سنواتی اقامه می‌شود اما مدعیان هیچ گاه راضی نشدند با یک آزمایش ساده سلامت یا فساد چای سنواتی به طور عینی، علمی و قابل قبول و عرضه برای همگان پیگیری کنند درصورتی‌ که با یک آزمایش ساده می‌توان به ماهیت این چای پی برد و با علم واطلاع تصمیم قاطع درباره آن گرفت.
درموردبحث چای سنواتی دوفضا درکشورحاکم است که سبب حل نشدن پرونده این چای شده است؛ در فضای اول عده‌ای دلال با ادعا و ظاهر بخش خصوصی هر زمان که خریداران چای سنواتی خارج از حلقه خودشان باشد؛ فضای متشنجی را دراستان گیلان و کشور ایجادمی کنند تا مسئولان نتوانند تصمیم منطقی بگیرند. در فضای دوم دستگاه‌های مداخله گرغیرمسول هستندکه به دلایلی فراترازامکانات و وظیفه سازمانی خودعمل کرده و با دخالت واظهارنظرهای غیرقانونی مانع حل موضوع می‌شوند.
به نظر من اما حل موضوع چای سنواتی و برون رفت از فضای فعلی خیلی ساده و در چند گام قابل تحقق است؛
۱. در اولین گام بایستی ازکلیه چای‌های موجود درانباها نمونه‌گیری وآزمایش به عمل آید.
۲. درصورت تعیین اصالت واقعی چای‌های موجود در انبار؛ چای فاسدازسالم تفکیک شود.
۳. چای‌های سالم با رعایت ضوابط حاکم برصادرات محصولات غذایی اجازه ترخیص ازگمرکات کشور بگیرد و از دخالت دستگاه‌های موازی و پیچیده کردن سیستم بروکراسی اداری به بهانه نظارت جلوگیری شود.
۴. اگر چای‌های فاسد مصارف غیرانسانی در داخل یا برای صادرات به خارج ازکشور داشته باشد آنگاه ماشین حامل چای فوق ازانبارمبداء توسط نماینده بهداشت شهرستان پلمپ شود و امکان ارسال آن به گمرکات سراسرکشورجهت صادرات به کشورهدف وجود داشته باشد و در نهایت گواهی صادرات محموله مذکورتوسط گمرک صادر شود تاخریدار چای سنواتی آن را به دستگاه‌های نظارتی مسئول تحویل نماید.
با رعایت این سازوکار و باوجوداینکه چای ایرانی در بازارهای جهانی جایگاه ویژه‌ای دارد؛ صادرات چای سنواتی می‌تواند هم باری از دوش دولت بردارد و هم ارزآوری داشته باشد و از همه مهم‌تر پرونده این چای برای همیشه در کشور بسته شود.

بهزادسازنده

مدیریت چای کارمین

نظرات شما

  1. محمدی زاده ۱۳۹۷/۱۱/۱۱

    آقای سازنده اون آقای … بود با لابی چای فاسد ده ساله رو کیلویی ۳۰۰ خریدن وایشون مجوز صادرات رو امضا کردن و با لابی باهاش یه بار خشک کردن روش اسانس زدن با بسته بندی شکیل چای ک…با حداقل ۳۰ برابر قیمت به خورد مردم ایران دادن …

نظر شما