بازنگری در قیمت‌های پایه صادراتی صنایع غذایی
در کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران مطرح شد؛

بازنگری در قیمت‌های پایه صادراتی صنایع غذایی

نمایندگان بخش خصوصی در نشست کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران خواستار بازنگری در قیمت‌های پایه صادراتی شدند و آن را یکی از عوامل تضعیف صادرات خواندند.

کد خبر : 31181 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۰/۲۴ - ۱۲:۵۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، فعالان اقتصادی در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی، در بیست و ششمین نشست کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران، خواستار بازنگری در قیمت‌های پایه صادراتی این بخش شدند. به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این جلسه گزارشی از روند صادرات بخش کشاورزی کشور طی مدت هشت ماهه امسال که ارزش آن معادل ۴ میلیارد و ۵۰۳ میلیون دلار بود، مورد بررسی قرار گرفت.

 رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران، با اشاره به رشد ۷ درصدی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی هشت ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، گفت: متوسط قیمت هر کیلوگرم صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی صادراتی کشور در این دوره، ۹۸ سنت بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ سنت کاهش داشته است.

کاوه زرگران اقلام مهم صادراتی بخش کشاورزی در سال جاری را، شیرینی و شکلات، فرآورده‌های لبنی و بستنی، پسته، زعفران، خرما، سیب، گوجه فرنگی، کنسرو غیرگوشتی عنوان کرد و افزود: لبنیات و شیرینی و شکلات سهم بیش از ۲۳ درصدی از ارزش صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی را به خود اختصاص داده است.

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران سپس از کاهش ۴۴ درصدی صادرات پسته در سال جاری نسبت به سال قبل، خبر داد و در عین حال، صادرات زعفران امسال در مقایسه با سال گذشته را با رشد ۳۵ درصدی اعلام کرد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران سپس به کاهش صادرات لبنیات و فرآورده های لبنی طی امسال اشاره کرد و گفت: صادرات لبنیات و بستنی در هشت ماهه امسال، ۲۴۲ هزار تن و به ارزش بیش از ۴۵۵ میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۹ درصد به لحاظ وزنی و ۳۱ درصد به لحاظ ارزشی کاهش داشته است.

زرگران افزود: در این دوره، صادرات شیر و خامه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۱ درصد، شیر خشک ۴۱ درصد، ماست و دوغ ۱۳ درصد و پنیر ۵ درصد کاهش یافته است. وی همچنین به کاهش صادرات رب گوجه‌فرنگی اشاره کرد و گفت: طی مدت هشت ماه امسال، صادرات رب گوجه فرنگی حدود ۶۶ هزار تن به ارزش ۹۷ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان ۲۲ درصد وزنی و ۱۹ درصد ارزشی کاهش داشته است.

وی همچنین مقاصد مهم صادرات محصولات کشاورزی و غذایی ایران طی مدت هشت ماه سال جاری را به ترتیب، عراق، افغانستان، امارات، پاکستان و هنگ کنگ اعلام کرد و افزود: ۷۱ درصد ارزش صادرات محصولات کشاورزی و غذایی کشور در این دوره متعلق به این پنج کشور بوده است.

زرگران در ادامه، مهم ترین چالش‌های صادرات محصولات کشاورزی و غذایی کشور را سیاست‌های ارزی، تحریم‌ها، قیمت تمام شده بالا، سیاست‌های غیرهوشمند حمایت از بخش کشاورزی و تنوع کم بازارهای صادراتی دانست.

ممنوعیت صادراتی برای ۳۵۰ شرکت بخش‌خصوصی

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران در بخش دیگری از سخنانش، به اعمال برخی محدودیت‌ها برای فعالان اقتصادی حوزه کشاورزی و صنایع غذایی اشاره کرد و افزود: به تازگی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت شفاهی به ۳۵۰ شرکت بخش خصوصی اعلام شده که به دلیل عدم تعیین تکلیف بازگشت ارز صادراتی به داخل کشور، با محدودیت و ممنوعیت صادرات و ثبت سفارش مواجه شده‌اند.

همچنین لطف‌اله سعیدی از اعضای کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران، خواستار بازنگری و اصلاح قیمت‌های پایه صادراتی محصولات کشاورزی و غذایی کشور شد. وی افزود: به طور نمونه، قیمت پایه صادراتی محصولات دریایی که به تازگی تنظیم و ابلاغ شده به گونه‌ای است که سال آینده قطعا باید شاهد کاهش صادرات در این بخش باشیم.

محمدعلی طهماسبی، معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز در سخنانی با بیان اینکه صادرکنندگان در کسب‌وکار و فعالیت‌های اقتصادی خود، دچار نقصان شده‌اند، گفت: دولت با همکاری بخش خصوصی باید هرچه سریع‌تر برای کاهش فشار بر صادرات کشور و فعالان این عرصه اقدام کند.

بازنگری در قیمت‌های پایه صادراتی

در ادامه این نشست، مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران، از احتمال بازنگری در قیمت‌های پایه صادراتی خبر داد. محمود بازاری گفت: پیشنهاد تشکل‌های بخش خصوصی این است که قیمت پایه صادراتی باید بر مبنای نرخ فروش محصولات در بازارهای هدف باشد.

وی خواستار ارائه پیشنهادات تشکل‌ها، اتاق بازرگانی و سایر دستگاه های مرتبط با حوزه صادرات غیرنفتی کشور در خصوص قیمت‌های پایه صادارتی محصولات کشاورزی و غذایی شد.

مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت در ادامه با بیان اینکه در صنعت غذا، نیاز به ظرفیت‌سازی برای صادرات کاملا احساس می شود، افزود: در حال حاضر برای ممنوعیت صادرات گوشت مرغ تحت فشار هستیم و با این حال سازمان توسعه تجارت، در این خصوص مقاومت می‌کند و نیاز به همکاری میان این سازمان، وزارت جهاد کشاورزی، تشکل ها و اتاق بازرگانی برای اتخاذ تصمیمات منطقی هستیم.

بازاری با اشاره به اینکه در لایحه بودجه سال ۹۷ کشور، برای بخش صادرات غیرنفتی ۱۳۰۰ میلیارد تومان ردیف بودجه تعریف شد، افزود: با این حال، نوسانات بازار ارز طی ماه‌های اخیر اجازه نداد که این رقم محقق شود و در حال حاضر از این میزان تنها ۲۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است که آن نیز اولویت بندی شده است.

نظر شما