جزییات موافقت هند با گشایش شعبه یک بانک ایرانی و رد درخواست دو بانک دیگر

وزیر کشتیرانی، حمل و نقل و بزرگراه های هند پیش از این اعلام کرده بود که دولت با افتتاح یک شعبه بانک پاسارگاد ایران در بمبئی (مومبای) موافقت کرده است.

کد خبر : 31025 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۰/۲۱ - ۱۵:۲۷

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین به نقل از «تایمز او ایندیا» وزیر کشتیرانی، حمل و نقل و بزرگراه های هند در دیدار با محمدجواد ظریف از موافقت این کشور با گشایش شعبه بانک پاسارگاد در بمبئی خبر داد و گفت: دولت هند هم اکنون مجوز فعالیت این بانک ایرانی در بمبئی را صادر کرده است. بر این اساس، بانک پاسارگاد تا سه ماه آینده شعبه خود را در شهر بمبئی افتتاح خواهد کرد. از این بانک برای انجام نقل و انتقالات مالی استفاده خواهد شد.

نشریه ­ایندین اکسپرس در این باره نوشته است : چند هفته پیش از آغاز تحریم های آمریکا علیه ایران، بانک مرکزی هند پیشنهاد بانک خصوصی پاسارگاد از کشور ایران را برای گشایش شعبه ای در بمبئی پذیرفت. وزارت دارایی هند به بانک مرکزی این کشور گفته است هیچ مخالفتی با این مسئله ندارد.
این مجوز زمانی به این بانک ایرانی داده شد که آمریکا اعلام کرده است ایران را تحریم می کند و از دیگر کشورها نیز خواسته است خرید نفت از این کشور را به حداقل برسانند. اولین دور تحریم های آمریکا علیه ایران از ششم اوت و مرحله دوم آن چهارم نوامبر آغاز خواهد شد.
پیش از این، فدراسیون سازمان های صادرات هند به بانک مرکزی این کشور گفته بود که آنها باید به ورود بانک های ایرانی به هند به منظور تسهیل تبادلات تجاری دو جانبه، مجوز داده شود. به گفته منابع آگاه، بانک مرکزی هند علاوه بر مجوز تاسیس شعبه به این بانک ایرانی، به دو بانک کره جنوبی با نام های کی ئی بی هانا بانک (KEB Hana Bank) و کوکمین بانک (Kookmin Bank) نیز مجوز داده است.
پس از آن که بانک مرکزی هند موافقت اولیه خود را با پیشنهاد گشایش شعبه یک بانک خارجی در این کشور اعلام می کند، کمیته ای متشکل از مقامات بلند پایه وزارتخانه های اقتصاد، بازرگانی، خارجی و کشور هند این مسئله را بررسی می کنند. بانک مرکزی هند برای صدور مجوز به یک بانک خارجی، موافقت همه این وزارتخانه ها را لازم دارد.
با توجه به تحریم های آمریکا، هند ممکن است احتمال احیای مکانیسم روپیه-ریال را برای واردات نفت ایران که در گذشته نیز استفاده می شد، بررسی کند. حضور یک بانک ایرانی در هند یک کانال مالی قابل توجهی را ایجاد می کند که تبادلات مالی میان این دو کشور را تضمین خواهد کرد.
به گفته منابع آگاه، بانک پاسارگاد و بانک پارسیان درخواست گشایش شعبه در هند را داده بودند این در حالی است که بانک سامان نیز به تازگی چنین درخواستی داده است که دولت هند تا کنون فقط با پیشنهاد بانک پاسارگاد در بمبئی موافقت کرده است.

 

نظر شما