محکم‌تر شدن جای پای چای هندی در بازار ایران/ وزیر بازرگانی هند: ایران خواهان کالای هندی و ما خواهان نفت ایران هستیم

با تحولات اخیر در روابط سیاسی و تجاری ایران و هند از جمله سفر اخیر محمد جواد ظریف و تیم تجاری ایران به این کشور به نظر می رسد هندی‌ها در صادرات چای به ایران نسبت به سایر کشورها دست بالاتر را خواهند داشت.

کد خبر : 31021 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۰/۲۱ - ۱۳:۵۰

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین ‘سورش پرابو’ وزیر بازرگانی و صنایع هند اعلام کرد که هند بدون نقض هیچ قانون بین المللی به روابط تجاری خود با جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهد داد. وی افزود: هند هیچ قانون بین المللی را نقض نخواهد کرد و براساس چارچوب های بین المللی خواهان ادامه روابط با ایران است به گونه ای که بتوانیم از روپیه برای تجارت کالاهای مورد نیاز استفاده کنیم. بنابراین ایران خواهان خرید کالاهای هندی است و ما به دنبال خرید نفت از ایران هستیم.
پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای ایران یا برجام در ماه مه (اردیبهشت)، این کشور علیه ایران تحریم های جدیدی وضع کرد. بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران در تاریخ ۶ ماه اوت (۱۵ مرداد) اجرایی شد درحالی که تحریم های ایران در بخش انرژی در چهارم نوامبر (۱۳ آبان) به اجرا گذاشته شد.
بانک های ‘یوکو’ و ‘آی دی بی آی’ هند برای تجارت با ایران انتخاب شده اند زیرا این دو بانک دارای رابطه با آمریکا نمی باشند. همچنین هند با افتتاح یک شعبه بانک پاسارگاد در شهر مومبای هند موافقت کرده است.

هندی از سریلانکایی ها پیش افتادند

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین به نظر می رسد که با این اظهارنظر مقام بازرگانی دولت هند و همچنین حضور پررنگ دولت در چابهار روابط تجاری ایران و هند در حوزه چای هم رونق خاص خود را خواهد داشت و کشورهایی مانند سریلانکا نخواهند توانست از پس این رقیب کهنه کار خود در ایران بر بیایند.

در اواخر تیرماه سال ۹۷  هیات بازرگانی چای سریلانکا به بانک مرکزی این کشور پیشنهاد کرد که شرکت سیلون پترولیوم این کشور بدهی نفتی ۲۵۰ میلیون دلاری خود به ایران را از طریق صادرات چای به این کشور پرداخت کند. این پیشنهاد پس از آن مطرح شده که وزارت امور خارجه سریلانکا مقررات جدیدی را در زمینه تبعیت از تحریم‌ها علیه ایران صادر کرده بود.

مقررات مذکور برخی مبادلات مالی با ایران را ممنوع کرده و تعیین یک نهاد ذی صلاح برای نظارت بر پایبندی به تحریم‌ها را الزامی‌کرده است. این نهاد ذی صلاح و واحد اطلاعات مالی بانک مرکزی دستورالعمل‌ها و دستورات به موسسات درباره تعهداتشان تحت این مقررات را ارایه خواهند کرد. ایران چهارمین خریدار بزرگ چای سریلانکا است

به هر حال  پیشنهاد سریلانکا با واکنش‌های منفی در کشور روبرو شد. از جمله اینکه گودرز خردادپور معاون بازاریابی سازمان چای با بیان اینکه به طور میانگین سالانه ۵۵ هزارتن چای وارد کشور می‌شود،گفته بود: «نیازی به واردات ۲۵۰ میلیون دلاری چای از سریلانکا نداریم و چنین حجمی‌از واردات محال است.»

اگرچه غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی که در جریان سفر وزیر امور خارجه کشورمان در هند به سر می‌برد به تازگی از واردات چای این کشور بدون تعرفه تبعیضی انتقاد کرده است.

سوابق برتر هند از سریلانکا

در طول دوره پیشین تحریم های ایران، بانک یوکو تنها بانک هندی بود که بهای نفت ایران در آن سپرده گذاری می شد.مکانیسم روپیه-ریال میان هند و ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی پس از تحریم های اقتصادی غرب علیه ایران ایجاد شد. براساس این توافق، ۴۵ درصد از پول نفت ایران به صورت روپیه در حساب بانک یوکو قرار می گرفت و ایران با استفاده از آن اقدام به خرید کالاهای هندی می کرد.
هند در سال ۲۰۱۷- ۲۰۱۸ حدود ۲۲ میلیون تن بشکه نفت خام از ایران وارد کرد.هند نفت ایران را ترجیح می دهد زیرا در مقایسه با سایر کشورها، نفت ایران ارزان تر و با شرایط بهتر رقابتی عرضه می شود.هند ۸۰ درصد از نیاز خود به نفت را از طریق واردات تامین می کند.
مجموع تقاضای نفت خام هند حدود ۴٫۶ میلیون بشکه در روز است که این کشور را در رتبه سومین مصرف کننده بزرگ جهان پس از آمریکا و چین قرار می‌دهد.
ارزش تجارت دوجانبه هند و ایران از ۱۲٫۹ میلیارد دلار در سال مالی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ به ۱۳٫۸ میلیارد دلار در سال مالی ۲۰۱۷-۱۸ افزایش یافته است. ارزش صادرات هند به ایران حدود ۲٫۵ میلیارد دلار بوده است. هند سالانه بیش از ۱۰ میلیارد دلار نفت از ایران وارد می کند.

 

نظر شما