رئیس سازمان چای کشور مطرح کرد:

بحث چای سنواتی منتفی شده است/ ۳۴ کارخانه دارای برند چای هستند /۵کارخانه به چایکاران بدهکار هستند

رئیس سازمان چای کشور می گوید که هند، عراق، ترکمنستان، افغانستان، روسیه، ازبکستان، استرالیا، فرانسه،‌کانادا، اسپانیا، ترکیه، جمهوری چک، آذربایجان و گرجستان از جمله مقاصد صادراتی چای ایرانی هستند.

کد خبر : 31011 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۰/۲۱ - ۰۹:۵۷

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین حبیب جهانساز در خصوص میزان پرداخت مطالبات چای‌کاران  به خبرگزاری ایلنا گفت: میزان مطالبات چای کاران که سهم دولت محسوب می‌شود به صورت کامل و ۱۰۰ درصد پرداخت شده است و کارخانجات هم بیش از ۹۸ درصد سهم خود را پرداخت کرده‌اند.

وی افزود: حدود ۵ کارخانه هنوز بدهکار هستند. از ۲۲۰ میلیارد تومان حدود ۲٫۵ میلیارد تومان سهم کارخانجاتی است که بدهکار هستند و تقریبا اولین سالی بوده که بلافاصله پس از برداشت سهم دولت باکشاورزان را تسویه کرده‌ایم.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به میزان برداشت برگ سبز چای خاطرنشان کرد: حدود ۱۱۲ هزار تن برگ سبز چای از چای‌کاران خریداری شده و حدود ۲۵ هزار و ۶۰۰ تن هم چای خشک تولید شده است.

جهانساز در رابطه با فروش چای ایرانی در کشور تصریح کرد: بحث چای سنواتی که در گذشته وجود داشت منتفی شده و چای داخلی بازار خود را پیدا کرده است. برخی از کارخانجات با چای داخلی برندسازی کرده‌اند و حدود ۳۴ کارخانه برند چای داخلی وجود دارد که حتی صادرات چای هم داشته‌ایم.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه در سال جاری ۱۲ هزار و ۶۰۰ تن چای صادر شده است، اذعان داشت: چای ایرانی به ۳۴ کشور دنیا صادر شده و تولیدکنندگان چای خشک و کارخانجات اگر چای هم داشته باشند تنها برای تنظیم بازار داخل است.

وی افزود: کشورهایی که چای ایرانی به آنها صادر می‌شود هند، عراق، ترکمنستان، افغانستان، روسیه، ازبکستان، استرالیا، فرانسه،‌کانادا، اسپانیا، ترکیه، جمهوری چک، آذربایجان و گرجستان است.

جهانساز در رابطه با افزایش تولید چای نسبت به سال گذشته گفت: با وجود شرایط خشکسالی و کاهش میزان بارندگی که امسال بر مزارع چای حاکم بود اما ما نسبت به سال گذشته ۴ درصد افزایش تولید داشتیم. ۲۵ درصد از بارندگی در فصل بهار و تابستان در گیلان اتفاق نیفتاد و خشکسالی داشتیم و سرمای دیرس در اواخر فروردین باعث خسارت به مزارع چای شد اما با همه اینها افزایش تولید داشته‌ایم.

نظر شما